Nem feltétlenül szexuális izgalom vagy erotikus álom okozza, hogy reggel (és az éjszaka során több alkalommal) merev lesz a péniszed, és a jelenséget nem szabad összekeverni a spontán magömléssel sem. A Healthline cikke nyomán mutatjuk, milyen lehetséges okok állhatnak a háttérben.
Fizikai stimuláció
Még ha alszol is, testedet érhetik különböző ingerek, melyekre az még ebben az állapotban is válaszol. Éjszaka például könnyen előfordulhat, hogy partnered vagy te hozzáérsz a péniszedhez, vagy forgolódás közben ér inger. Ettől izgalomba jöhetsz, így akár ennek is lehet következménye a reggeli (és éjszakai) merevedés.
Hormoningadozás
A nemi hormonok szintje ébredés után (és különösen a REM-fázisból való ébredés után) a legmagasabb – nem véletlenül javasolja több szexterapeuta is, hogy amennyiben van rá lehetőség, próbáld ki a reggeli szexet, mert ilyenkor könnyebben jöhetsz hangulatba, sőt akár az erekciód is tartósabb lehet.
A hormonszint ilyen megemelkedése önmagában, mindenféle fizikai inger vagy erotikus álom nélkül okozhat merevedést. A hormonszint egyébként 50-60 éves kor felé csökkenni kezd, emiatt fordul elő, hogy ebben az életkorban csökken azoknak a reggeleknek a száma is, amikor merev pénisszel ébredsz.
Lazulás
Ébrenléti állapotban a szervezeted az erekciót szabályozó hormonokat is termel – ezek segítenek abban, hogy az életvezetést ne gátolják a túl gyakori merevedések. Amikor alszol, ezeknek a hormonoknak a termelése alábbhagy, ennek hatására éjjel és reggel nagyobb valószínűséggel áll elő spontán merevedés.
Mi nem okoz spontán merevedést?
Önmagában egy-egy erotikus álom nem feltétlenül eredményez erekciót. Vannak, akik úgy vélik, hogy a reggeli merevedést a vizelési inger okozza, és a pisilést lehetetlenné tévő erekció tulajdonképpen a szervezet védekezése: amíg merevedésed van, nem tudsz (be)pisilni, de ezt egyelőre nem támasztja alá százszázalékosan meggyőző tudományos bizonyíték.
Ki tapasztalhat reggeli merevedést?
Életkortól függetlenül bármely férfi/fiú, a jelenség bármely életkorban teljesen természetes, sőt üdvözlendő, mert arról is tanúskodik, hogy minden rendben altested vérellátottságával és a hozzá kapcsolódó idegekkel, és nincs fizikai akadálya a merevedésnek.
A kisfiúk már akár 6-8 éves korban találkozhatnak a jelenséggel – sőt nem is feltétlenül csak reggeli időpontban, de már a fiú magzatoknál is megfigyeltek spontán merevedést. Az egészséges idősebb, 60-70 közötti férfiak esetében sem ritka a dolog annak ellenére, hogy az évek előrehaladtával csökken a spontán erekciók, illetve nő a merevedési zavarok száma.
A Kaliforniai Egyetem egyik kutatásából kiderül, hogy egy átlagos férfi akár 3-5 alkalommal is átélhet egy éjszaka alatt spontán erekciót. Ébredés után átlagosan harminc percen belül oldódni szokott a jelenség, de olyan is van, akinek akár két órán át is fennmarad a merevedés.
Mire utal, ha megszűnnek a reggeli merevedéseid?
Az, ha reggelente merevedésre ébredsz, arról tanúskodik, hogy minden rendben van az erekciós funkcióiddal, és fizikai akadálya nincs az erekciónak még akkor sem, ha egyébként esetleg azt tapasztalod, hogy nem mennek jól a dolgok az ágyban. Ha viszont azt veszed észre, hogy hirtelen áll be változás, és egycsapásra megszűnnek a reggeli erekcióid, elképzelhető, hogy valamilyen egészségügyi probléma húzódik a háttérben. Olyasvalami, ami a későbbiekben esetleg merevedési zavart okozhat.
A merevedési zavarok jelentősen gyakoribbak azoknak a férfiaknak az esetében, akik túlsúlyosak, magas vérnyomással, cukorbetegséggel vagy depresszióval küzdenek, vagy magas a koleszterinszintjük. Ezeken kívül a reggeli merevedés elmaradásáért egyes gyógyszerek is felelőssé tehetők.
Kell orvoshoz mennem?
Ha az évek előrehaladtával a reggeli merevedéseid száma fokozatosan csökken, nem feltétlenül kell aggódnod, részben természetes jelenséget tapasztalsz. Ha viszont 45 évnél fiatalabb vagy, emellett egyik napról a másikra veszed észre a csökkenést, érdemes lehet orvossal utánanézetni, hogy mi lehet a probléma.
Akkor is érdemes orvossal konzultálnod, ha fájdalmassá válik a reggeli merevedés. A legtöbbször mintegy fél óra alatt enyhül a jelenség, de ha hosszabban fennáll, esetleg fájdalmassá válik, akkor mindenképpen orvosi kivizsgálásra van szükség.
Hogyan tudhatom meg, hogy éjszakánként van-e merevedésem?
Ha szeretnéd tudni, hogy minden rendben van-e az erekciós funkcióiddal, hogy éjszaka van-e spontán merevedésed, több lehetőséged is van. Ez az információ főleg akkor lehet hasznos a számodra, ha egyébként merevedési zavarral küzdesz, mert segíthet eldönteni, hogy annak fizikai vagy inkább pszichés oka van. Ha éjszakánként van spontán erekciód, a szexuális életedet érintő zavarok nagyobb eséllyel lelkiek.
A RigiScan készülékektől a régebben kifejlesztett pletizmográfokig több lehetőséged van, ha ennek szeretnél utánajárni, ezek igénybevételéhez orvossal egyeztess.
Ugyanakkor otthoni módszerekkel sem lehetetlen megvizsgálni a dolgot, a Healthline-nak erre is van egy (valljuk be, meglehetősen unortodox) ötlete.
Ahhoz, hogy otthon kiderítsd, változott-e éjszaka péniszed körmérete, valamilyen könnyen szakadó, összeragasztott anyaggal kellene áttekerned, hogy amikor megduzzad és nagyobb lesz a kerülete, a szakadás elárulja majd, hogy ez történt. Próbálkozhatsz például valamilyen vékonyabb papírral (egy keskeny csíkot a péniszed köré tekerve és megragasztva). Vagy próbáld ki a bélyeg módszert! Igen, bélyeg.
Ehhez nincs más dolgod, mint a postán vásárolni egy sor, a perforáció mentén még nem eltépett bélyeget, és a ragacsos hátsó oldal segítségével a szalag elejét és végét az ernyedt állapotú péniszed tövénél rögzíteni lefekvés előtt. Ha jól rögzítetted, majd sikerült így elaludnod, reggel eléggé biztos információd lesz arról, volt-e merevedésed. A módszer megalkotói szerint fontos továbbá, hogy a kísérlet előtti napokban ne igyál alkoholt és kávét, mert ezek befolyásolhatják a merevedést, és egymás után legalább 2-3 napig kísérletezz, hogy tisztán láthass. Nos, megér ennyit az információ?