A téma mindegy, ha elég vér folyik, és az előadásmód is kellően brutál. De milyen hatással van mindez a rajongók személyiségére? A ScienceAlert számolt be az ausztrál Macquarie Egyetem pszichológusai által végzett, a death metal sátáni hatását vizsgáló kutatás eredményeiről.
Korábbi rossz tapasztalatokra alapoztak
A 80 fős kísérletben pszichológusok vizsgálták, hogy a death és a heavy metal rajongóinak miként hat a személyiségére az általuk hallgatott zene agresszív tematikája. A kérdés azért merült fel, mert több erőszakos videójáték vagy akciófilm esetében bebizonyosodott már, hogy deszenzitizál, vagyis érzéketlenné tesz, és az empátia szintjét is csökkenti. „Az azonban nem ismert, hogy az erőszakos zene hasonló hatást gyakorolna az erőszak érzékelésére” – ismertetik a kutatók a tanulmányban.
A kísérlethez a binokuláris rivalizálás technikáját alkalmazták, melynek lényege, hogy a két szem elé egyidejűleg helyezett egymástól különböző képek szinkronikus érzékelése és térérzetté való összeolvadása helyett felváltva, hol az egyik, hol a másik képet regisztrálja csak agyunk. „Az egyes képek domináns – vagy éppen elnyomott – időtartamának mérésével meg lehet határozni, hogy az agy melyik képet priorizálja” – ismertetik a kutatók.
A kutatásban 32 metálrajongó és 48 olyan ember vett részt, akik más zenei stílusokat kedvelnek. A binokuláris rivalizálási kísérlet keretein belül erőszakos és semleges képeket láttak a résztvevők, miközben zenét hallgattak.
Hasonlóan a képek tematikájához, a kísérlet alatt Pharrell Williams Happy című száma és a svéd death metal szupercsapat, a Bloodbath Eaten című remekműve szólt. A kutatásban a résztvevőknek gombnyomással kellett jelezniük, hogy erőszakos vagy semleges képet láttak-e éppen.
Spoiler: se csecsemőáldozás, se kecskevérivás
Az eredmények szerint nincs kimutatható különbség az erőszak észlelését tekintve a zenei ízlés alapján. „Nem találtunk bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy a death metal rajongói érzéketlenebbé váltak volna az erőszakra” – magyarázzák a pszichológusok. Ez azonban megkérdőjelezheti a korábbi, erőszakos videójátékokra és akciófilmekre vonatkozó eredményeket is.
Annak ellenére, hogy a legtöbb death metal szöveg olyan témákat dolgoz fel, mint a nemi erőszak, a gyermekgyilkosság vagy a nekrofília, a kutatásban részt vevő pszichológus, Bill Thomson szerint a zene hallgatása olyan érzéseket kelt az emberekben, mint
az öröm, az erő vagy a béke.
„A death metal rajongói barátságos, kedves emberek, a zene hatására nem fognak bántani senkit” – nyilatkozta Thomson a BBC-nek.