Milyen bőrelváltozások esetén forduljunk azonnal orvoshoz?

Olvasási idő kb. 4 perc

A bőr alatt kialakuló csomók nagy riadalmat kelthetnek, pedig a legtöbb esetben ártalmatlan elváltozásokról van szó. De mi a teendő, ha észrevesszük a dudort, és mikor kell orvoshoz fordulni?

A csomók szinte bármelyik testtájon kialakulhatnak, elhelyezkedésük, tapintásuk sokat elárul róluk, de pontos diagnózist csak egy szakember tud felállítani. Ebben segít most dr. Sipos Péter, a Duna Medical Center sebész szakorvosa, aki elmondja, hogy mi a teendő, ha kitapintottunk egy dudort a bőr alatt.

Sok mindenre érdemes figyelni

A bőr alatt kitapintható csomók szinte a test bármely részén kialakulhatnak, a legtöbb esetben mégis a nyakon, a mellen, a hónaljban és a lágyrészek környékén fordulnak elő. A csomók növekedésének nincs határa, akár dióméretűre is megnőhetnek. Emiatt is fontos, hogy ha észreveszünk egy ilyen dudort, minél hamarabb forduljunk szakemberhez.

A leggyakrabban előforduló csomók a lipómák, más néven zsírdaganatok. Ezek a jóindulatú elváltozások a test közel bármelyik részén előfordulhatnak. Ezeknél már ritkábbak a dermatofibromák, a bőr kötőszöveti daganatai, amelyek szerencsére szintén jóindulatúak. Egyes daganattípusok csak a nők vagy csak a férfiak körében fordulnak elő. A fiatal nők körében nagyon gyakori a fibroadenoma, az emlő jóindulatú daganata. Férfiaknál pedig előfordulhat a gynecomastia, más néven mellnagyobbodás, amit elhízás, hormonális zavar, de akár egyes gyógyszeres kezelések is okozhatnak.

Figyeljünk a testünkre!
Figyeljünk a testünkre!Anetlanda / Getty Images Hungary

Az inak betegségei a ganglionok, melyek a leggyakrabban a csuklóízületben, az ujjak tövénél, az ujjak végpercein, illetve a térd- és bokatájékon fordulnak elő. A lágyékban, a hónaljban és a nyakon megjelenő megnagyobbodott nyirokcsomók akár egy egyszerű megfázás vagy fertőzés következtében is kialakulhatnak. A többnyire fájdalmatlan csomók a betegség elmúlásával általában visszahúzódnak, azonban ha a duzzanat nem múlik el, mindenképpen szakemberhez kell fordulni, hogy kiszűrjük a limfóma lehetőségét, ami korai felismerés esetén az egyik legjobban gyógyítható rosszindulatú daganattípus.

A fejtető és a lágyrészek gyakori betegsége az atheroma, más néven kásadaganat, ami egy jóindulatú, tömött, tokos, közvetlenül a bőr alatt kialakuló daganat. A legtöbb esetben szőrtüszők közelében alakul ki, amikor a bőr faggyúmirigyeinek kivezető nyílását elzárja a termelődő faggyú. Szintén a szőrtüszőkhöz köthető gyulladásos kórkép a hidradenitis, más néven a verejtékmirigy-gyulladás. A név megtévesztő, mert a betegségben a régió verejtékmirigyei csak másodlagosan érintettek. A gyulladás általában az olyan szőrtüszőkben alakul ki, ahol sok a verejtékmirigy, mint a hónalj és az ágyék. A lágyékhajlatban, illetve a köldökben a kis kitüremkedés hátterében előfordulhat egy kisebb sérv is, ha erre gyanakszunk, mindenképpen forduljunk szakemberhez!

Mit tehetünk a csomók kialakulása ellen?

A csomók kialakulását a legtöbb esetben nem tudjuk befolyásolni. A verejtékmirigyek gyulladását a dohányzás mellőzésével, a szőrtüszők gyulladását pedig a pórusok tisztán tartásával lehet megelőzni. A lipómák növekedését fokozhatja a rendszeres irritáció, dörzsölés, nyomás, a ganglionok kialakulásáért pedig sokszor a túlerőltetés a felelős. Az orvosok szerint azzal tehetünk a legtöbbet az egészségünkért, ha a csomó felfedezését követően a lehető legrövidebb időn belül felkeresünk egy szakembert. Minél hamarabb kiderül, hogy milyen elváltozásról van szó, annál könnyebb megtalálni a legjobb megoldást.

Hogyan zajlik egy műtét?

Bármilyen csomót távolíttatunk is el, minden esetben javasolt a szövettan elvégzése. A műtét során az orvosok igyekeznek a csomókat egyben eltávolítani, és a legtöbb esetben a sebet könnyedén bezárják, ha pedig ez nem lehetséges, akkor plasztikai sebész bevonásával, egy bőrlebennyel lehet befedni a területet.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek