A pilonidális ciszta főként a férfiak betegsége, ami az erősebb testszőrzettel rendelkezők, a túlsúllyal küzdők, illetve az ülő életmódot folytatók körében gyakrabban fordul elő, leginkább a farpofák találkozásánál. Dr. Sipos Péter, a Duna Medical Center sebész szakorvosa hívja fel a figyelmünket azokra a tünetekre, amelyek esetén érdemes azonnal szakorvoshoz fordulnunk, és mit tehetünk, hogy minél előbb elmúljanak a panaszaink.
Mit kell tudni a pilonidális cisztákról?
A ciszta leginkább egy csúnya, gennyes pattanásra emlékeztet, ami a betegek hátának alsó részén, a farokcsontnál, a két farpofa találkozásánál alakul ki. Egyes esetekben a cisztának egy vagy több kivezető nyílása van, más esetekben a ciszta zárt, így a bőrön keresztül a genny nem képes kitörni, ez pedig könnyen tályog kialakulásához vezethet.
A ciszta leggyakrabban a 15 és 35 év közötti korosztályt érinti, és a férfiak körében gyakoribb. Azoknál, akik többet izzadnak, sűrűbb a szőrzetük, esetleg rendszeresen viselnek rosszul szellőző ruházatot, nagyobb az esélye a ciszta kialakulásának. A hormonális változások is hozzájárulhatnak a betegséghez, emiatt a fiatal felnőtteknél is gyakran előfordul ez a fajta elváltozás.
Miért alakul ki a betegség?
A ciszták kialakulásában közrejátszik a hát alsó részére nehezedő fokozott nyomás és a gyakori súrlódás, például abban az esetben, ha valaki sokat ül egy bizonyos pozícióban. Ezzel is magyarázható, hogy a betegség elterjedt a sofőrök körében, azonban abban az esetben is érdemes résen lenni, ha nem a kamionosok hivatását választottuk, hiszen a kellemetlen dudor megjelenhet egy benőtt szőrszál miatt is.
Mikor van szükség a műtétre?
A zárt ciszták miatt kialakuló, tályoggal jelentkező betegség esetén sürgős műtétre van szükség. A szakember különböző módszerekkel felnyithatja, leszívhatja a cisztát. A beavatkozás után a gyógyulás hosszadalmas lehet, 4-6 hétig is elhúzódhat. A leggyakrabban előforduló szövődmény, hogy a ciszta újból megtelik gennyel, ilyenkor pedig a beavatkozást meg kell ismételni. A sebet a következő hetekben nyitva kezelik, amíg a gyulladás vissza nem húzódik, illetve a seb ki nem tisztul. Ennek a megelőzésére később, ha már nincs gyulladásban a terület, a bőr alatti tasak kimetszését szokták javasolni az orvosok.
A tályog gyógyulását követően, vagy amennyiben a páciens még az aktív gyulladást megelőzően fordult szakorvoshoz, az érintett bőrfelület kezelésére több műtéti eljárás is ismert, a vákuumos sebkezeléstől a lézeres ellátásig. A műtétek jellemzően altatásban történnek, hogy a páciensek számára a beavatkozás a lehető legminimálisabb fájdalommal járjon. Kis elváltozás esetén akár a helyi érzéstelenítés is elegendő lehet, de biztos, ami biztos, inkább rendszeresen álljunk fel az irodai székből, hiszen ezzel nem csak a ciszták kialakulását előzhetjük meg.