És nem feltétlenül esztétikai szempontok alapján. A nagy kosármérettel rendelkező nők sokszor hát és nyakfájdalmakról számolnak be, egy részük számára melleik a mindennapi életüket (sport, párkapcsolat, alvás) is megnehezítik. A keblek méretét a genetikai adottságok mellett az életkor, a testsúly, a hormonális változások és bizonyos gyógyszerek is befolyásolják, így olyan is előfordul, hogy a túl nagy mell csak egy-egy életszakaszban okoz problémát.
Ha te is úgy érzed, kisebb mérettel könnyebbek lennének a hétköznapok, fusd át a Medical News Today listáját, melyben a tényleges méretcsökkentéstől az optikai megoldásokig kalauzolnak bennünket.
Fogyás
Mivel a mell jelentős része zsírszövet (genetikailag meghatározott, kinél mekkora mértékben), a testzsír apadásával párhuzamosan a mellek mérete is csökkenhet. Lehet, hogy néhány kiló leadásával már te is elfogadhatónak érzed majd kosárméretedet.
Ha szoptatsz vagy várandós vagy, semmiképpen nem javasolt szigorú fogyókúrába fognod, és egyébként sem feltétlenül ezek a legmegfelelőbb időszakok a mellméret csökkentésére. Ha azonban más életszakaszban jársz, érdemes lehet megpróbálkoznod egy kiegyensúlyozott, kalóriában szegény, de tápanyagokban gazdag étrenddel. A fokozatosság egyébként is fontos, de a melleid különösen meg tudják sínyleni a hirtelen fogyást. Legyél óvatos, és kis lépésekben haladj, hogy melleid bőre jó ütemben tudja követni a változást.
Sport
A sport – csakúgy, mint a diéta – segíthet megszabadulni a felhalmozott zsírtól, de azért illúzióid ne legyenek. Hiába edzed célirányosan (mondjuk, fekvőtámasszal) a mellizmaidat, nem tudsz lokalizáltan zsírt égetni, és csak innen fogyni. A zsírvesztéshez az anyagcserédet kell felpörgetni, illetve megfelelő táplálkozással is rásegíteni a sportra. A súlyzós edzések ugyanakkor nagyon jók arra, hogy feszesítsd és jó karban tartsd a tested. Egészítsd ki ezeket néhány keringési rendszer egészére ható kardiógyakorlattal, így nem marad el a kívánt eredmény.
Ösztrogénszint
Az ösztrogénszint szoros kapcsolatban van a mell méretével, ezért a hormonális egyensúly helyreállításával, az ösztrogénszint csökkentésével hozzájárulhatunk a mell kisebbítéséhez.
A hormonális fogamzásgátlók ösztrogén- illetve progeszterontartalma például átmenetileg növeli a kebleket, de a tabletták abbahagyása után a mellek visszanyerik eredeti méretüket. Egyes kutatások ráadásul arra utalnak, hogy vannak az ösztrogénszint termelését csökkentő táplálékok is.
Igaz, egyelőre csak állatkísérletek bizonyítják, de úgy tűnik, a lenmag fogyasztása például csökkenti ennek a hormonnak a termelését, sőt jó hatással van a keringésre, emellett rákmegelőző és gyulladáscsökkentő hatása van. Addig is, míg embereken végzett vizsgálatok is megerősítik a tapasztaltakat, ártani biztosan nem fogsz, ha a joghurtodba egy-egy kanállal keversz belőle.
Tekercselés
Ha valójában nem is csökkenti a méretet, a komfortérzetet növelheti a mellek óvatos leszorítása. Orvosi konzultáció alapján dönthetsz úgy, hogy kipróbálsz valamilyen bandázst, ami a helyén tartja a melleidet például sportolás közben, vagy, ha nem kényelmetlen a viselet, akár a mindennapok során is. De csak akkor, ha neked jobb így. Egyébként ne törődj azokkal, akiknek nem tetszenek a melleid, mert rengetegen vannak, akiknek nagyon is!
Mellek a terhesség után
A terhességhez és a szoptatáshoz kapcsolódóan a mellek akár 1-2 méretet is növekedhetnek. A várandósság alatt folyamatosan nő a méretük, majd ugrásszerű növekedést tapasztalhatsz a szülés utáni 1-2 hétben. Sőt, a szoptatás alatt is tovább dúsulhatnak a keblek a fokozott zsírraktározás miatt. Vannak, akiknek a szoptatás befejezése után minden visszatér a régi kerékvágásba, de olyanok is, akiknél tartósnak bizonyul a változás.
Melltartó
Önmagban a melltartó sem okoz méretváltozást, de a formálás segíthet, hogy komfortosabban érezd magad. A jól megválasztott melltartó megfelelő támaszt nyújt, és ha még a kiképzése is esztétikus, akkor a melleddel ellentétben az önbizalmadat fogja növelni. Ruházz be legalább egy ilyen darabra, megérdemled.
Műtét?
Ha úgy érzed, hogy mindennapi életvezetésedet zavarja, vagy önértékelési problémákat okoz a túl nagy mell, fordulj szakemberhez, aki segíthet kezelni a problémát, akár terápiával, akár sebészi beavatkozással.