Amerikában a legfrissebb adatok szerint csaknem 11 millió felnőtt használ e-cigit. Bár ez a szám még mindig 27 millióval kevesebb, mint azoknak a száma, akik hagyományosan füstölnek, a régi vágású cigaretták piaca 2005 óta folyamatosan szűkül, míg a gőzösöké nagy ütemben növekszik. Nálunk is hasonló a helyzet. A szakértők szerint a tendencia oka az, hogy az emberek úgy tartják, az e-cigi egészségesebb és biztonságosabb, mint a régimódi. Hogy tényleg így van-e, azt a Prevention segít eldönteni.
Egyáltalán, mi ez az elektromos cigi?
Ezek a sima cigire, tollra, sőt USB-meghajtóra emlékeztető kis tárgyak ahelyett, hogy a hagyományos cigarettákhoz hasonlóan égetnék a dohányt, felmelegítenek egy nikotint is tartalmazó folyadékot, s az így keletkezett párát lélegzi be, aki szereti. Nagyjából így.
Sokan azt gondolják, hogy ez szinte olyan, mintha a vízgőzt inhalálnák, de ez távolról sincs így, mondja Robin Koval a Truth Initiative (egy nonprofit egészségügyi szervezet) vezetője. Ez a légkeverék egy sor káros anyagot tartalmaz. A legtöbb e-cigi tartalmazza a hagyományos cigaretták addiktív anyagát, a nikotint, emellett pedig különböző ízesítőket, dialectylt, egyéb illékony és rákkeltő anyagokat, nehézfémeket is – tudjuk meg a Centers for Disease Control and Preventiontől.
Mik a mellékhatásai és kockázatai az e-cigizésnek?
Mivel ezekhez a termékekhez nagyon sokféle kémiai anyagot lehet felhasználni, a kockázatok eltérőek lehetnek egyes márkák esetében. Ha ijesztgetni szeretnénk, a hígító alapanyag toulent vagy a propilén-glikolt emelnénk ki, mint rendszeresen előforduló e-cigi összetevőt – mondja Humberto Choi tüdőszakorvos.
Utóbbit élelmiszerekben biztonsággal alkalmazzuk, de azt, hogy hogyan hat, ha belélegezzük, még nem vizsgálták érdemben. Mivel az e-cigikre nincs olyan szigorú termékszabályozás, mint például az élelmiszerekre, jelenleg jobban ismerjük egy zacskó Cheetos összetételét, mint az elektromos cigiét.
Mégis mi bajunk lehet?
Az a két dolog, hogy keveset tudunk az összetevőkről, és hogy eleve kevés az ebben a témában lefolytatott vizsgálat (hiszen csak 2006 óta vannak a piacon ezek a termékek), oda vezet, hogy nagyon keveset tudunk a kockázatokról. Annyi viszont biztos, hogy ha nem is tartalmaznak kátrányt, és hiányzik belőlük néhány más olyan rákkeltő anyag, ami a sima cigizéskor ott van, hatnak a szervezetünkre. Korábban már mi is írtunk arról, hogy az e-cigi sem kockázatmentes.
Egyes kutatások például azt igazolták, hogy az e-cigi negatívan hat a keringési rendszerre. Egy több mint 69.000 felnőttet bevonó vizsgálatban azt találták, hogy a rendszeres gőzcigizés a duplájára emelte a szívroham kockázatát. Azok pedig, akik mindkettőt felváltva használták, ötször nagyobb veszélynek voltak kitéve.
Más tanulmányok a légzőrendszerre gyakorolt káros hatásra világítottak rá: az e-cigi növeli a bronchitis és a tüdőgyulladás kockázatát, valamint csökkenti a tüdő egyes immunsejtjeinek aktivitását. Az e-cigi már rövid távon ingerli a tüdőt, illetve gyulladást vált ki. Hosszú távú hatásával kapcsolatban pedig egyáltalán nem kecsegtető, hogy több karcinogén összetevője is van.
Okoz függőséget?
Nagyon is. A legnagyobb veszély az, hogy az e-cigarettáknak sokszor nagyon magas a nikotintartalmuk (az egyik amerikai termékből egy patronban van egy doboz hagyományos ciginek megfelelő mennyiség). Ráadásul ezzel a módszerrel a nikotin jobban és gyorsabban szívódik fel a szervezetben.
Van bármi, ami miatt érdemes inkább e-cigiznem, mint simán füstölnöm?
Sok olyan dohányos van, aki azért vált át e-cigire, hogy leszokjon, de egyelőre egymásnak ellentmondó tapasztalatok vannak arról, hogy ez mennyire hatékony, és ezeket az eszközöket egyelőre nem is fogadják el dohányzásról leszoktató módszerként.
2018-ban végeztek egy 10.000 fiatalabb embert bevonó vizsgálatot. A véletlenszerűen bevont fiatalokat arról kérdezték, hogy az elmúlt hónapban cigarettáztak-e. Azok között, akik cigarettáztak, kétszer magasabb volt az e-cigizők száma, vagyis nem a leszokás, inkább az e-cigire való átszokás a tendencia.
Ha már semmi más nem segít, az e-cigi bejöhet egyes pácienseknek, hogy letehessék a cigit, de a szakértők inkább olyan hagyományosabb leszoktató terápiákat ajánlanak, mint a különböző tapaszok és rágók.
Még messze vagyunk attól, hogy pontosan lássuk az e-cigizés hosszú távú káros hatásait. Azt mondjuk, legyél óvatos. Lehet, hogy ez tűnik a kisebb rossznak, de abban a hitben azért ne ringasd magad, hogy ártalmatlan.