Megelőzheted, hogy tönkretegye a szemedet a monitor. Mutatjuk, hogyan!

Olvasási idő kb. 6 perc

Neked is mondta a nagymamád, hogy ne tévézz sokat, mert elromlik a szemed? Akár hittél neki, akár nem, egészen biztos, hogy ma nagyságrendekkel több időt töltesz képernyő előtt, mint akkor.

Napközben a munkahelyi monitort bámulod, hazafelé a hírfolyamod pörgeted, este pedig megint a gép, vagy a tévé elé rogysz, hogy kedvenc sorozatoddal kapcsolódhass ki? Az egy dolog, hogy Willy Wonka szerint hamar megzápul az agyad, de mikor pihen a szemed? Egyáltalán szüksége van pihenésre? A Newsmedical.net ennek járt utána. 

Tényleg rontom a szemem?

Gyorsan tisztázzuk a legfontosabb kérdést: nem. A rövidlátás és távollátás jelegű problémák a szem fénytörési hibájából erednek, s nem a képernyőbámulástól vagy a paplan alatti zugolvasástól alakulnak ki. Azonban ha el nem is rontja a szemed a sok képernyőzés, kellemetlenségeket igenis okozhat, sőt egyes, már meglévő szemészeti problémákat fel is erősíthet, mondja dr. Blakeney optikus.

Nekem azért eléggé kikészül a szemem a nap végére...

Azok, akik hosszú időt (napi 3-4 óránál többet) töltenek a képernyő előtt, rendszeresen panaszkodnak az alábbi kellemetlenségekre: diszkomfort érzés a szemben, fejfájás, szemszárazság és viszketés, fokozott könnyezés, égő érzés, a színérzékelés megváltozása, fókuszálási nehézségek. Teljesen normális hát, ha te is hasonlót tapasztalsz. A szakirodalom már összefoglaló nevet is adott a fenti nyűgöknek: Computer Vision Syndrome-ként, röviden CVS-ként hivatkoznak rá. Nézzük, mi lehet az oka a két leggyakoribb tünetnek, a szemfáradásnak és a szemszárazságnak. 

Túlerőltetett szem

A szem megerőltetéséért több dolgot is felelőssé tehetsz, ha számítógép előtt dolgozol. A számítógép monitorán megjelenő betűk kevésbé kontrasztosak, mint azok, amiket például egy könyvben látsz, s ha sokáig kell szövegekben böngészned, a szemednek újra és újra fókuszálnia kell. Ez nagyon megterhelő. A másik faktor a rosszul beállított fény. Ha a monitorod fényereje túl magasra vagy túl alacsonyra lett belőve, szintén a szemed feladata, hogy valahogy kompenzáljon, s ebben is el tud fáradni. Fárasztja a szemed az is, ha a képernyőd pozíciója rossz. A szem számára az egyenesen, vagy enyhén lefelé tekintés a komfortzóna. Ha folyton fel, vagy nagyon alacsonyra kell tekintgetni, az a szemet mozgató izmok folyamatos igénybevételét is jelenti. (Gyorsan ki is próbáltam: huzamosabb ideig tényleg fárasztó, ha akár csak enyhén is felfelé kell nézni.) Ügyelj ezért, hogy a monitorod teteje a fejtetőddel legyen egy síkban!

Igen, a szemed is fárad.
Igen, a szemed is fárad.Shutterstock

Száraz szem

A szemnek folyamatosan szüksége van a hidratálásra, ennek hiányában kellemetlen, száraz érzés jelentkezik és a látásfunkciók is csökkenhetnek. Szemszárazság akkor lép fel, ha a szem könnytermelése valamiért csökken, illetve ha valamilyen okból kevesebbet pislogsz, s nem „kened újra” a szemed az erre termelt fluiddal. Ritkább esetben a szárazság oka allergia vagy valamilyen betegség is lehet, sőt gyógyszerek mellékhatásaként is kialakulhat. A tünetek pedig sokfélék lehetnek: száraz, égő és szúró érzés, homályos látás, váladékozás.

Köszönöm! Hogyan csökkenthetem az ártalmakat?

Akár a száraz, akár a fáradt szem okoz problémát, a legjobb, ha az asztali géped vagy laptopod megfelelő beállításával kezdesz. Lődd be az ideális fényerőt: ne legyen zavaróan erős, de ne kelljen nagyon koncentrálnod sem a fókuszáláshoz! A képernyőd szemmagasságban, körülbelül fél méterre legyen tőled, s dőljön enyhén (egyéni ízléstől függően 10-15 fokban) hátra. Így elég fény jut majd, hogy jól tudj dolgozni, de elkerülheted, hogy a mennyezeti világítás visszatükröződjön. Szép, szép a napfényes iroda, de ha a nap egyes szakaszaiban csak úgy dől a fény oldalról, kérj árnyékolót, s tehetsz a monitorod elé is egy speciális szűrőt.

Aztán próbálj figyelni arra, hogy eleget pislogj. (Én, amellett, hogy próbálok sokat pislogni, néha az ásítást vetem be, ha azonnali könnyellátásra van szükségem.)

Próbálj meg szüneteket beiktatni a munkafolyamatba! 20 percenként vegyél ki 20 másodpercet: bámulj a lehető legmesszebb lévő semmibe, hadd lazuljanak el kicsit a szemizmok. Kétóránként pedig állj is fel a géptől!

Tudtad, hogy Magyarországon miniszteri rendelet szabályozza, hogy a monitor előtti munkavégzéshez hogyan kell optimalizálni a munkakörülményeket? Ennek értelmében akár még speciális szemüveget is kell, hogy biztosítson a munkaadód. Nézz utána, megfelelsz-e a feltételeknek. Lehet, hogy egyébként is hordasz szemüveget, de ha ez nem ideális a számítógépes munkavégzéshez, jó ha a tudod:

Ha szemészeti szakvizsgálat eredményeként indokolt (…), a munkáltató a munkavállalót ellátja a minimálisan szükséges, a képernyő előtti munkavégzéshez éleslátást biztosító szemüveggel.

Tud valami jót is a sok monitorozás?

Igen! Egy nemrégiben kijött amerikai tanulmány szerint például a számítógépes játékok fejleszthetik a kontrasztérzékenységedet, vagyis azt a képességet, hogy a nem élesen kirajzolódó alakot/figurát is meglásd a nem túl kontrasztos háttér előtt. Ha rendszeresen vezetsz sötétben, vagy próbáltál már tejfölködben autózni, biztosan érted, miért is lehet jó kontrasztérzékenynek lenni. Az idő előrehaladtával ez a látásfunkciónk gyengül – nem tudom, járható út-e számodra, hogy videojátékozással fejleszd.

Kontrasztérzékenységet fejlesztő irodista.
Kontrasztérzékenységet fejlesztő irodista.Shutterstock

Lényeg a lényeg: hosszú távon biztonságban van a szemed akkor is, ha monitor előtt dolgozol, de ha szeretnéd a mindennapos kellemetlenségeket elkerülni, ellenőrizd, hogy megfelelőek-e a munkakörülményeid ahhoz, hogy ártalom nélkül dolgozz. És ne feledd: a hosszas üldögélésnek a szemfáradásnál sokkal károsabb hatásai is lehetnek.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek