Minden idők egyik leghülyébb kutatását (vagy legbriliánsabb trollkodását) Paul Dawsonnak és csapatának köszönhetjük, akiknek még arra is volt ideje az eredményeik összefoglalása során, hogy a születésnapi torták eredetéről is ejtsenek pár szót. Megemlékeznek tehát az Artemisz istennő tiszteletére lángoló gyertyákkal teletűzdelt tortákat gyártó görögökről is, mielőtt belekezdenének a kutatás módszereinek ismertetésébe.
A kísérletekhez egy hungarocell alapra illesztett alufólia lapra felhúzott cukormáz réteget használtak a kutatók, amelybe 17 darab, egészen pontosan 50.8 mm magas gyertyát illesztettek. Mondani sem kell, hogy amennyiben valakinek ennél több gyertyát kell elfújnia, minden bizonnyal még a tesztek során mért mennyiségnél is nagyobb mértékben beterítheti a torta felszínét baktériumokkal. A születésnapi bulikon még a torta előtt befalt ételek nyálelválasztást beindító hatása sem maradhatott ki persze a vizsgálódásból, ezért a gyertyák elfújása előtt egy-egy forró pizzaszeletet is lenyomtak a kutatók a résztvevők torkán.
A minden egyes fújás után eltávolított, cserélhető alufólia + cukormáz + nyál főzelékek analizálása során pedig arra jutottak Dawsonék, hogy átlagosan nagyjából tizennégyszeresére növekszik a torták felületén megtalálható baktériumok száma a gyertyák elfújása után. A 11 tesztalany torta-bemocskoló képességei között egyébként hatalmasak voltak a különbségek, volt, aki alig-alig változtatott a torták felületének állapotán, volt ugyanakkor olyan résztvevő is, aki 120-szor annyi baktériumot hagyott maga után, mint amennyi egy patyolattiszta tortán megtalálható.
Hogy mi értelme volt mindennek, az amúgy nem egészen világos, a kutatást vezető Dawson szerint ugyanis olyannyira jelentéktelen mindez, hogy még abban az esetben is minimális az esély arra, hogy valaki emiatt lebetegedjen, ha 100.000 zsúron is falatozott nyállal borított tortákból.