A merev pénisz a férfiasság jelképe. A petyhüdt nem az. Egy igazi férfi mindig készen áll a szexre, szóval ha nem működik, akkor nem is férfi igazán. Igaz? Francokat igaz! Mégis hajlamosak vagyunk így tekinteni az erekciós problémákra, ezt a rejtett üzenetet közvetíti a kultúránk, ezt kapjuk a pornóból, ezt a teljesítményorientált világunkból. Pedig az erekciós zavarok a leggyakoribb szexuális problémák közé tartoznak, a kutatások szerint a férfiak 60-90 százaléka került már olyan helyzetbe életében, amikor nem jött létre merevedés, vagy nem tudta azt megfelelő ideig fenntartani. Saját kérdőívünkből is kiderült, hogy szexuális problémák olvasóink közel ötödét érintik, 56 százalékuk pedig férfi, aki rendszeresen szembesül merevedési gondokkal. De mi okozza a merevedési zavart? És milyen következményei lehetnek? Utánatúrtunk, mit mond erről a szexuálpszichológia.
A szorongás minden lerombol
Az erekciós zavarok felbukkanásánál nem mindegy, hogy általános, tartósan fennálló problémáról van-e szó vagy a jelenség szituációhoz, helyhez, személyhez köthető-e. Hullafáradtan, stresszesen, ittasan simán előfordulhat bárkivel, bármilyen életkorban, hogy egyszerűen nem megy. Nincs ebben semmi meglepő, a szexualitás, a vágy természete összetett, senkiben sem létezik egy általános szexgomb, aminek a megnyomásával bárhol és bármikor kész lesz a szexre. (Nem, még a fiatal férfiakban sem.) Az egyszeri vagy ritka merevedési gondokkal szembesülve tehát a legjobb taktika, ha az ember (és partnere is) egyszerűen csak vállat von. Ez egy ilyen nap, egy ilyen pillanat, lesz ez még máshogy is, el kell engedni.
Ha ugyanis egy ilyen szituációra rágörcsölünk, ha magunkra vesszük, ha azon kezdünk agyalni, mi a baj velünk vagy partnerünkkel, ha az önértékelésünket, önbecsülésünket érezzük sértve, azzal növeljük a probléma újbóli felbukkanásának valószínűségét. Persze nyilván nehéz ezt elkerülni, hiszen egy ilyen helyzet minden felet mélyen érinthet A férfiakban ilyenkor erős lehet a szégyen érzete, míg a nők saját vonzerejükben kezdenek kételkedni. Egy nőnek ugyanis a legjobb afrodiziákum az, ha kívánják, így egy merevedési problémával szembesülve az önértékelés is sérül. Ebből pedig a következő alkalommal jön a szorongás, jön a para, amik az erekció legnagyobb elllenségei.
A felszabadult, jó szexhez arra van szükség, hogy képesek legyünk a másikra figyelni, beleolvadni a pillanatba, a helyzetbe. Ha szex közben magunkat monitorozzuk, ha arra figyelünk mi nem oké velünk, vagy szorongunk azon, hogy minden menni fog-e, akkor nem tudunk ráhangolódni a másikra, kizökkenünk a folyamatból, csökken a vágy. Az erekció kialakulásához és fennmaradásához pedig vágy kell, valódi vonzalom, enélkül a potencianövelő szerek is hatástalanok (normál adagolásban persze). Ha már korábban előfordult merevedési probléma, ha szorongunk attól, hogy ez újra előfordul, ha negatív elvárásaink vannak magunkkal szemben, azok önbeteljesítő jóslatként működnek, és így lesz egy rossz pillanatból tartós zavar.
Ha életünk egy bármilyen eseményét személyes kudarcként élünk meg, hajlamosak vagyunk rágódni rajta, hibáztatni magunkat. Mintha egy vérző sebben vájkálnánk az ujjunkkal. Pedig ilyenkor kellene igazán gyengédnek és megértőnek lenni magunkkal. Ahogy minden kudarcélmény esetében, úgy a merevedési zavarok felbukkanásánál is érdemes azzal kezdenünk, hogy megpróbáljuk tisztázni, hogy vagyunk, milyen az élethelyzetünk, milyenek a partnerünk és a helyzet iránti érzéseink. Ha fejben túl vagyunk terhelve, tele van az agyunk, stresszes a munkánk, kudarcokat élünk meg az élet egyéb területein, az simán kihathat a szexuális életünkre is. Hasonlóan, ha szomorúak, lehangoltak, depressziósak vagyunk, ha gyászidőszakot élünk át, akkor a szexben sem működünk úgy, ahogy szoktunk. Ilyenkor a merevedési zavar egy tünetcsoport része, és rengeteg dologról szól csak a férfiasságról, a partnerről és a teljesítőképességről nem.
Amikor a merevedési zavar veszélyt jelez
A szülőkkel való kapcsolatunktól kezdve a korai tapasztalatainkon át az önmagunkhoz való viszonyig számos dologtól függ az, hogy mi kelti fel a vágyunkat, hogyan működünk a szexben, hogyan szeretkezünk, így a potenciazavarok mögött is számos egyedi ok állhat. Az azonban biztos, hogy az erekciós zavar gyakran jár együtt az élet más területein (például a munkában) előforduló teljesítményelakadásokkal, és gyakran alakul ki a túl gyakori pornófogyasztással párhuzamosan is. (Ennek okairól itt olvashat.) Ezek a körülmények, viselkedések kialakíthatnak tartós potenciazavart, ahogy minden olyan dolog is, ami negatívan hat a vérkeringésre, így a dohányzás a gyakori alkoholfogyasztás, a túlsúly, a mozgásszegény életmód. Abban az esetben tehát, ha az erekciós zavar rendszeres gondot jelent első körben érdemes felkeresni egy orvost.
Az erekciós zavarok ugyanis gyakran bukkannak fel például magas vérzsírszint, cukorbetegség, urológiai gondok esetében, ahogy fontos előrejelzői a kardiovaszkuláris problémáknak is. A kutatások szerint a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők 71 százalékánál a betegség kialakulása előtti két éven belül jelentkeznek erekciós problémák. Ezeket a lehetőségeket tehát érdemes lecsekkolni. De bármilyen testi probléma is áll a merevedési zavar hátterében, egy ilyen helyzetből sohasem kalkulálható ki a lélek. A potenciazavar hatással van az önbecsülésre, önbizalomra, hangulatra, a párkapcsolattal való elégedettségre, hatással van az élet egyéb területein mutatott teljesítményre: szégyen, düh és frusztráció forrása, így foglalkozni kell vele. Minden félnek.