Sokáig nem értettem, miért olyan fontos dolog a rákbetegeknek a hajuk, amikor épp az életükért küzdenek, de amikor anyukám beteg lett, és elkezdődőtt a parókamizéria, rájöttem, hogy őt például ez zavarja leginkább a kezelésekben - hála istennek, teszem hozzá. A paróka a szükséges rossz, ami nélkül persze lehet élni, de ha az ember csak egy kendőt köt a fejére, arról ordít, hogy "halló, nekem rákom van!". Szóval sokan vannak, akik szívesen hordanak parókát szórakozásból, hogy akármikor váltogatni tudják a hajhosszt, -színt és a frizurát, de a legtöbben nem ezért keresik, hanem mert rászorulnak.
Aki nem keresett még rá a témára, nem tudja, hogy parókafronton is vannak márkás termékek, a parókák simán követik a divatot, és tényleg minden kapható - csak az ár a meghatározó tényező. A parókák közt létezik szintetikus és emberi hajból készült változat is, előbbi persze olcsóbb, utóbbi drágább, de nem ez az egyetlen különbség köztük. A Csupa(sz)épség bloggere összegyűjtötte egy táblázatban azokat a dolgokat, mely alapján eldönthető, hogy kinek mi a megfelelő parókatípus. Ő egyébként nem rákos, hanem foltos hajhullás nevű betegsége van, ami szintén nem tűnik nagyon vidám dolognak.
Azt jó tudni, hogy vannak megbetegedések, melyekre szakorvos írhat fel parókát. Ezt kiadhatja a bőrgyógyászat, klinikai onkológia, sugárterápia és hematológia is. A kihordási idő 12 hónap, azaz évente egy vény váltható be. Az online segédszeköz jegyzékből meg lehet nézni, mit finanszíroz az OEP, és mennyit kell pontosan fizetni az adott darabért. A társadalombiztosítás igazi hajból készült parókát is térít, de csak akkor, ha a páciensnek bizonyítottan műszál allergiája van.
Tehát vannak a parókák, és ezen belül műszálas vagy igazi hajból készültek. Az utóbbiak ára hosszú haj esetén akár 150.000 forint körül is lehet, ehhez képest a műszálasok már tizenezertől kaphatóak. Ezek hátránya viszont, hogy nem formázhatóak, mivel nem bírják a hőt. Mosni tehát lehet őket, de szárítani nem, viszont kaphatóak hozzájuk ápolószerek, amikkel meg lehet növelni az élettartamukat.
A parókahordás alapvetően kompromisszum, ráadásul nyáron elég macerás tud lenni, mert csúnyán be tud izzadni alatta a kopasz fej. Erre szerencsére van megoldás, bambuszszálból készült kis sapkát lehet venni, amely kiválóan felszívja a nedvességet. Télen pedig ugyanez a sapka melegít is, bár már maga a paróka is elég melegen tartja a fejet.
A kemoterápiás parókák abban különböznek a többi parókától, hogy jól szellőző anyagra dolgozzák rá a hajat. A parókákat úgy is ki tudják alakítani, hogy a választéknál látszólag a fejbőr bukkanjon elő, de valójában ez egy betét, ami azt szolgálja, hogy a paróka élethűbb legyen. A parókák készülhetnek géppel és kézzel, valamint a kettőt kombinálni is szokták.
Budapesten igen praktikusan a Kék Golyó utcában találni parókaboltokat, Persze nem mindenki akar kész parókát, de nem is baj, mert léteznek parókakészítők, igaz nem olcsó mulatság a saját részre készült darab, viszont egyedi és méretre készült. A szaküzletekbe saját tapasztalat szerint értenek a parókákhoz, empatikusak és segítőkészek, ráadásul egy csomó féle frizurát ki lehet próbálni.
Vannak akik nem tudják elképzelni, hogy parókát viseljenek, nekik turbánokat és kendőket ajánlanak a parókások, de hála az internetnek, rengeteg DIY videót lehet találni arról, hányféle módon lehet megkötni, hogy ne úgy nézzen ki az ember, mint akit mindjárt elvisz a halál.
Tippek Karafiáth Orsolyától
Az író és költő Karafiáth Orsolya profi parókaviselő, hosszú évek saját tapasztalatai alapján a Gisella Mayer, Noriko és Ellen Wille parókára esküszik. Ő egyébként rendszeresen vásárol az Ebay-en parókákat. Jó tanács tőle, hogy ha a paróka hossza nem stimmel, érdemes elvinni egy jó fodrászhoz, hogy vágja át.