Ez történik a testével, ha nem fürdik

Olvasási idő kb. 3 perc

Nemcsak fura és zavaró szagokkal jár, ha valaki egy-két hétig vagy akár hónapig nem fürdik (ehhez képest a német gyerekek igazán rendesek a heti hárommal): a Huffington Post videójában például három percen keresztül magyarázzák, milyen betegségek üthetik fel a szervezetünkben, ha ellenségként tekintünk a zuhanyrózsából áramló vízre és a szappanra, illetve tusfürdőre.

Persze, mindenkivel megesett már, hogy 1-2 napot kihagyott (helló, Sziget fesztivál), de a magyarokra általában jellemző, hogy azért igyekeznek tisztán tartani magukat – már, ami a mindennapos fürdést illeti. Tudta egyébként, hogy az izzadtság amúgy szagtalan és a baktériumoknak köszönhetően lesz végül büdös? Hasonló baktériumok okozzák a tisztálkodás hiányában miatt fellépő pattanásokat, a hányást és a hasmenést is. A követkemény egyébként nem túl meglepő, hiszen a mindennapi kosz, az elhalt hámsejtek, az olajak és a már említett izzadtság is mind-mind megtapad a bőrünkön.


Mi történik pontosan?

Kevesen tudják, de a tiszta bőrön akár ezer fajta baktérium található. Ezek javarészt ártalmatlanok, sőt: segítenek legyőzni a rosszakat is. Utóbbiakkal szemben egyébként a testünk is egész jól elbír, ha pedig mégse, akkor a zuhanyzás során szabadulunk meg tőlük. Tegyük fel, hogy leállunk a tisztálkodással. A nap során számos baktériumot gyűjtünk be – legyen szó a kilincsről, a gyerek pelenkájáról, a buszülésről, a vécédeszkáról vagy akár a telefonunkról. Ha egyáltalán nem tisztálkodunk (tehát kezet sem mosunk), a kórokozókat könnyen átvihetjük az arcunkra (beleértve a szemünket, az orrunkat és a szánkat is), így azok bejuthatnak a szánkba – ennek pedig könnyen hasmenés vagy rosszabb esetben influenza lehet a vége.

Amikor a mindennapi kosz, az elhalt hámsejtek, olajak és a már említett izzadtság megtapad a bőrünkön, akkor plakk képződik (dermatosis neglecta a betegség neve). Ilyenkor az alany újraélheti a pubertás kor egyik legkínosabb velejáróját, a bromhidrosist, ami kellemetlen, penetráns szaggal jár. Figyelem, azért túlzásba sem szabad vinni a zuhanyzást: a túl sok fürdés árt a bőrnek, hiszen lemossa róla a természetes olajokat és védőréteget, ezzel kis töréseket okoz, amelyeken keresztül a baktériumok sokkal könnyebben bejutnak a szervezetbe. A HuffPost által megkérdezett bőrgyógyász szerint a kritikus területeket (ágyék, hónalj és arc) érdemes naponta megmosni (ha rendszeresen edzünk vagy egészségügyben dolgozunk, akkor az egész testünket), egyébként heti három az egészséges dózis.

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek