Wikipédia
Mindig csak egy valamit akarsz megnézni. Egy adatot, ami tényleg fontos. Sőt, még az is lehet, hogy a munkádhoz kell (de persze ez elég ritka). Egy születési évszám, egy lemez kiadásának időpontja, vagy az elágazó szénláncú aminosavak listája - akármi. Az tök hamar megvan, de nézd csak, milyen érdekes, pont abban az évben adták ki azt a filmet, amit úgy szeretsz, annak a filmnek a főszereplőjével kapcsolatban már úgyis régen meg akartál nézni valamit, meg volt az a másik szám, amit ő énekel, annak mi is volt a címe? És máris hatvan megnyitott tabnál tartasz, ami még nem lenne baj, de a hatvanadik már nem a wikipédián nyílik, hanem a YouTube-on.
YouTube
Mert azt a számot, amiről pont most olvastál, meg kellene hallgatni, és a YouTube-on tuti fent van, azon lassan minden fent van, még az is, amit néha a buta lemeztársaságok meg stúdiók leszednek. Szóval megvan a szám, és még vagy másik hatvan változata, különböző előadóktól, és mindegyik pontosan ugyanolyan érdekes, úgyhogy meg kell hallgatni mindet, egészen addig, amíg a kapcsolódó videók között fel nem tűnik véletlenül valami más, mondjuk egy dohányzó macska, vagy egy fantasztikusan vicces részlet a Hivatalból vagy a Dokikból, és mivel a YouTube-on minden van, beleértve a sorozatepizódokat is, gond nélkül beszippanthat minket a fekete lyuk.
Amióta a magyar felhasználók is átvándoroltak a bookra, és a kollektíva elérte a kritikus tömeget, elég könnyen lehet komoly órákat elpazarolni. Nem is elsősorban a játékokról van szó, bár persze a répatermesztés is időigényes. A legneccesebb, amikor tulajdonképpen nem tudunk elszámolni az időnkkel. Ez egyébként általában hírszerző tevékenység után szokott történni, tehát amikor a különböző ismerőseinket kezdjük káderezni, akik a rosszul kezelt privacy beállításoknak köszönhetően az egész életüket kitették az internetre, vagy az exeket, akiket fel kéne hívni, de csak akkor, ha éppen nincs partnerük.
Amazon
Kirakatokat nézegetni a legtöbb ember imád, és az Amazonnak köszönhetően ehhez most már nem kellenek kirakatok sem. Ha venni éppen nem tudunk semmit, mert le vagyunk égve, akkor is remekül el lehet szörfözgetni a különböző létfontosságú termékek között, amire mindenképpen szükségünk lesz, ha végre elkezdünk rendesen túrázni (most egyébként is akciósak a sátrak). Ha meg van pénzünk, akkor pláne.
Öndiagnózis
Van az a pattanás a válladon, ami nem akar elmúlni, vagy két napja fáj a hasad, és nincs kedved elmenni orvoshoz, viszont azért jó lenne tudni, hogy mi az. Persze az internet szerint általában valamilyen rák vagy AIDS, a vége legalábbis minden diagnoszta túrának ez, de addig is megtudhatunk rengeteg érdekes dolgot a különböző orvosi adatbázisokból, hogy ha például a fájdalom lüktetne, akkor mi lenne a kórkép, vagy ha nem piros lenne a pattanás, hanem fekete, akkor milyen kevés időnk lenne már hátra.
Szerencsére a rák meg az AIDS jóval lassabb, úgyhogy még van időnk elmenni dokihoz. Akik egyébként imádják, ha a Google függő öndiagnoszták fárasztják őket, úgyhogy mindenképpen közöljük velük, ha valami érdekességet találunk, vagy nem értünk egyet az ő diagnózisukkal (ne).
Pornó
A YouTube-on minden van, kivéve a pornót. A pornó csak másik hatmillió videólejátszós oldalon található meg ingyen. Azt pedig mindenki beláthatja, hogy hatmillió oldalon milyen könnyen el lehet tévedni. Ezt ne is ragozzuk tovább, mert a cikk elején nem volt tizennyolcas karika.
A Gawker nyomán.