Mert hidd el, egy kisebb szúró vagy húzódó fájdalom még teljesen normális és hamar el is múlik. Persze most nem a nevében is rémisztő degeneratív kopásos gerincbetegségekről beszélünk, hanem az egyszerű, mindennapi mozgáshiány következtében kialakult fájdalmakról, amelyek banális gerincvédő technikákkal könnyen orvosolhatók. Ezért gyorsan össze is szedtünk néhány téves beidegződést a gerinctáji fájdalmakról, amelyekben egyáltalán nem kell hinned.
1. Fáj a hátam, tuti gerincsérvem van
Hülyeség. Az esetek 95 százalékában a fájdalmat a gyenge hátizomzat, megrövidült, rugalmatlan szalagok vagy a csigolyák közötti ízületek problémái okozzák. Ez ellen helyes mozgással védekezhetünk, melyek segítségével a hát mélyizomzata stabilizálható, és így a fájdalom megelőzhető. A megfelelő szakember által végzett rendszeres masszázs is hatékony.
Tipp: Ha fitten akarod tartani porckorongjaidat, végezz nyújtó és lazító mozdulatokat! Például lökd hátra az asztaltól a székedet olyan távolságra, hogy az álladat épp csak az alkarodra tudd tenni. Nyújtózz hosszan, egyenes háttal, naponta ahányszor csak jól esik.
2. Az ergonomikusan kialakított bútorok jót tesznek a hátnak
Mítosz. Azok a székek, melyeknek idomulnak hátunkhoz, passzívvá teszik annak izomzatát. A hátnak azonban ülés közben is mozgásban kell maradnia, tehát változtasd gyakrabban ülőpozíciódat. Ugyanis nem az ülés az, ami a hátra rossz hatással van, hanem az, hogy közben keveset mozogsz.
Tipp: Napi 10 perc torna, vagy hazafelé buszozás helyett egy félórás séta segít egészségesen tartani a hátat.
Minden a két lábra emelkedés miatt van
Minden akkor kezdődött, amikor az állatvilágból az emberi faj ősei négyről két lábra emelkedtek. Manapság ugyanis az egyik legújabb, modern kori tudományterület, az evolúciós orvoslás a két lábon járás és a gerincbetegségek közötti összefüggéseket vizsgálta, amikor arra jutott, hogy a gerincproblémák egy része ennek a relative gyors felemelkedésnek a következménye. A jelenlegi kettős S alakú gerincnek ugyanis még nem sikerült a gravitációval szemben terhelt, két lábon járáshoz való legideálisabb formát felvennie, vagyis gerincünk sérülékenységét ennek köszönhetjük.3. A hátfájás idősebb korban jelentkezik
Na például ez sem teljesen igaz. Németországban készült egy statisztika, ezért ezt hozzuk fel példaként, ahol a hátfájások 60 százaléka 14 és 29 éves kor között jelenik meg. Ennek legfőbb oka a rossz tartás, a mozgáshiány, és az, hogy az ember nem csak munkahelyén, de szabadidejében is túl sokat ül.
Tipp: Ha már egyszer egész nap ülsz, az irodába vegyél magadnak egy Fit-ballt (a neten számtalan alakformáló edzésprogramot is találsz hozzá otthonra). Nagyobb hipermarketekben már 1800-2000 forintért is hozzájutsz. Figyelj arra, hogy a labda átmérőjét a testmagasságodnak megfelelően válaszd!
4. Ha fáj, kímélni kell a hátat
Ez sem így van. Ezzel ugyanis csak tovább gyengül a hát izomzata és nő az ízületi károsodás veszélye. A hátfájdalmak 80 százaléka azért alakul ki, mert a hátat nem terhelik, és nem azért, mert túlterhelik.
Tipp: Végezz háterősítő gyakorlatokat! Próbáld ki a pilatest vagy a gerinctornát az első egy-két alkalommal lehetőleg oktató segítségével, és ha nincs időd rendszeresen órákra járni, folytasd otthon (számtalan gerinckímélő mozgásformához találsz házi dvd-t!).
5. Minél keményebb a kemény matrac, annál egészségesebb
Nem igaz. A túl kemény fekhely deréktájon a gerinc homorodásához és az izomzat túlzott feszüléséhez vezethet. A következmények: állandó fájdalom, ami miatt rosszul alhatsz. Azonban a túl puha matracok sem ajánlottak, mivel nem támasztják alá kellő mértékben a gerincet. A leginkább bevált a közepesen keménységű matrac. Ez alátámasztja az érzékeny derekat és ritkábban alakulnak ki görcsök.
Tipp: A matracot vásárlása előtt, mindenképpen próbáld ki alaposan, minden oldaladon fekve akár néhány percig is. Hidd el tested rá fog érezni, melyiket szeretné igazán.
6. A derékfájást azonnal kezelni kell
Legtöbbször nem szükséges. A fájó hát éppúgy hozzátartozik az élethez, mint a nátha. Kíméld egy kicsit, de nem kell túldramatizálni. Tanulj a fájdalomból, mozogj inkább csak néhány percet alkalmanként, épp csak annyit, amennyi jól esik, de azt tedd rendszeresen! Egy idő után meglátod, hogy nem csak a fájdalmak maradnak el, de az egész tartásod, és vele a közérzeted is óriásit javul.