A zárban hagyott kulcs a hiedelemmel ellentétben nem nyújt extra biztonságot, sokkal inkább jelent olyan rizikót, amire talán nem is gondolnánk.

Hollandiában járva rögtön szemet szúr az embernek, hogy az ablakokon nincsenek függönyök. Most megtudhatod, milyen oka lehet.
Tovább olvasomMágnessel nem, de máshogyan könnyen nyílik a zár
Sokan, amikor hazaérnek, ösztönösen bezárják maguk után a bejárati ajtót, a kulcsot pedig a zárban hagyják. Vannak, akik pedig azért nem veszik ki a kulcsot, mert azt gondolják, így kisebb esélye lesz bejutni a hívatlan betolakodónak. Ez az elképzelés azonban téves, és nem azért, mert egyes elméletek szerint egy erős mágnessel elfordítható a zárban hagyott kulcs. A mágnesnek ugyanis nincs akkora ereje, hogy hatással legyen a zárhengerre, vagy elfordítson egy kulcsot.

Ha otthon vagyunk, és a zárban hagyjuk a kulcsot, megeshet, hogy nemcsak a betörővel, hanem saját magunkkal is kitolunk például akkor, ha véletlenül kizárjuk magunkat a lakásunkból. Sok lakásajtót kívülről csak kulccsal lehet kinyitni, miután úgynevezett gombkilincs van rajta. Ilyen esetben hiába van nálunk vagy a bejárati ajtó közelében, egy titkos zugban elrejtve pótkulcs, ha az a zárban hagyott kulcs miatt nem nyitja az ajtót.
Amennyiben nem vészfunkciós zárbetét van a zárban, amely mindkét oldalról kulcsműködtetésű, a helyzet teljesen menthetetlen, hiszen hiába találkozik a két kulcs a zárszerkezet közepén, az egyikkel a másik nem tolható ki. Ez azonban nem jelenti azt, hogy fizikailag ne lehetne kívülről elérni valamilyen módon a zárban hagyott kulcsot. Ha ugyanis belülről a kulcs teljesen be van helyezve a zárba, egy megfelelő, kellőképpen vékony szerszámmal el lehet érni a végét, és ki lehet lökni, vagy el lehet fordítani. Ezzel a módszerrel pedig már bent is van a lakásban a betörő.
Ha azonban nem vagyunk olyan ügyesek, mint egy betörő, csak egy lakatos tudja megmenteni a helyzetet, és csak ő tud visszaengedni az otthonunkba. Ám, ha mindez a baki éjszaka vagy hétvégéken történik, a sürgősségi szolgáltatásért igen borsos árat kell fizetnünk.
Egy éjszakai vészhelyzet esetén sem jön jól a zárban hagyott kulcs
Képzeljünk el egy vészhelyzetet, például azt, ha egy rosszullét esetén egyedül vagyunk otthon, és mentőt kell hívnunk, vagy egy tűzeset miatt kell riasztanunk a tűzoltókat, és gyorsan ki kell, hogy menekítsenek minket. Ilyen esetben, ha egy közelben lakó rokonnál vagy barátnál, esetleg a szomszédnál van tartalékkulcs, és a zár szabadon van, a segítségünkre siető azonnal be tud jutni, és be tudja engedni a mentőket és a tűzoltókat. Különösen fontos ez olyan kritikus helyzetekben, amikor minden másodperc számít.

Otthon is gondosan tegyük el a kulcsokat
Szintén óriási hibát követünk el akkor, amikor hazaérve a kulcsokat valahol az ajtó közelében tesszük le, például felakasztjuk a fali kulcstartóra, vagy bedobjuk az előszobaszekrényen egy tálkába. Ez azonban rendkívül kockázatos, mert vannak olyan betörők, akik épp a bejárati ajtó közelében hagyott kulcsokra vadásznak.
Kedvelt módszerük az úgynevezett halászat, aminek az a lényege, hogy a betörők a bejárati ajtón lévő levélszekrényen keresztül például egy drótból hajlított kampóvak megszerzik a kulcsokat.
Ez a technika arra is alkalmas, hogy a zárban hagyott kulcshoz is gond nélkül hozzáférjenek illetéktelenek. Különösen nagy kockázatot jelent, ha a bejárati ajtóban vagy annak közelében üveglap van, mert az könnyen betörhető, és így azonnal el lehet lopni a kulcsokat.
Vannak jobb módszerek is a biztonságunk érdekében
Tekintettel azokra a buktatókra, amelyeket a zárban hagyott kulcs rejt magában, érdemes biztonságosabb módszert választani annak érdekében, ha valóban szeretnénk nyugodtan aludni éjszaka.
Az egyik legpraktikusabb ötlet, amit mindannyian megfogadhatunk, hogy nemcsak a zárban nem hagyunk kulcsot, hanem jól látható helyre, könnyen elérhető helyre, például a bejárati ajtó mellett lévő párkányra vagy a lábtörlő alá sem tesszük le, legyen az lakáskulcs, slusszkulcs vagy egy garázsnyitó

Ha nem vagyunk óvatosak, mi magunk könnyítjük meg a betörők dolgát, hogy azok minél egyszerűbben juthassanak be az otthonunkba.
Tovább olvasom
A fokozott védelem érdekében érdemes duplahengeres zárakat felszerelni, amelyek még akkor is nyithatók kívülről, ha véletlenül a gombkilincses ajtó ránk csukódik, és mi kint rekedünk, a kulcs pedig bent marad.
Emellett vannak az úgynevezett intelligens zárak, amelyek forradalmasították a biztonságot, hiszen kulcs helyett távoli vezérléssel vagy PIN-kóddal nyitják az ajtókat.
Ha nem vagyunk óvatosak, mi magunk könnyítjük meg a betörők dolgát, hogy azok minél egyszerűbben juthassanak be az otthonunkba.

Ha nem vagyunk óvatosak, mi magunk könnyítjük meg a betörők dolgát, hogy azok minél egyszerűbben juthassanak be az otthonunkba.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés