Veszélyes teknőst találtak egy magyar város tavában

GettyImages-675247956
Olvasási idő kb. 3 perc

Invazív lágyhéjú teknőst kapott lencsevére egy fotós Tatabányán, a Csónakázó tóban. A veszélyes ragadozó mindenre támad, ami a környezetében mozog.

Az MME Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztályának Facebook csoportjában tűnt fel a lágyhéjú teknős fotója. A fényképész elmondása szerint ez volt a harmadik észlelése az elmúlt években a területen, azt gyanítja, több egyed is él a tóban, évek óta. Most először sikerült elcsípnie kamerájával. 

A teknőst kínai lágyhéjúként azonosították az MME csoportjában. Ugyan a tatabányai Csónakázó tó viszonylag kis területű, de kedvelt pihenőhelye a családoknak, partját nem választja el korlát vagy bármi akadály a járdától, a környékén számtalan játszótér is található. 

Inváziós, veszélyes teknőst fotóztak a tatabányai tóban
Inváziós, veszélyes teknőst fotóztak a tatabányai tóbanPetrovics Milán

A veszélyes teknős évek óta élhet a tóban

Petrovics Milán a Díványnak elmondta, hogy nem először vett már észre idegenhonos hüllőt a tó partján, azt gyanítja, több példányt is szabadon engedhettek már a tóban. A kínai lágyhéjú teknős hazánkban idegenhonos, invazív teknősfaj, mely korábban a Lázbérci-víztározóból és Ráckevei Dunából is került már elő. Felelőtlen akvaristák engedték el azokat a példányokat. 

Nevével ellentétben nem csak Kínában honos. Elterjedési területe kiterjed szinte egész Észak-Ázsiára. Oroszországban a zord klímájú Amur-vidéken éppen úgy megél, mint délebbre, Kína-szerte. Tajvan szigetén nagy tömegben szaporítják, és Koreában, India keleti felében és Japánban is őshonos. A szennyes pocsolyáktól és a rizsföldektől kezdve, a tavakon át a folyamokig mindenütt előfordul.

Az Európai Unió Duna Régió Stratégia (EUSDR) 2020-ban megújított Cselekvési Tervében a kínai lágyhéjú teknős a Duna-régió ökoszisztémájára is veszélyt jelentő fajok között szerepel. 

A lágy páncélú teknős mindenre támad, ami mozog

Háta márványos rajzolatú, olajzöld, olajbarna vagy szürkés, egyszínű vagy apró pettyekkel tarkított. Hasa fehér, néha szabályos, szürkés foltokkal. A frissen kikelt példányok hátán fekete pettyek, hasán piros alapon feketés foltok lehetnek. Akár 35-40 centiméterre is megnőhet. Mivel invazív faj, a hazánkban őshonos mocsári teknősre is veszélyes lehet, Európa több országában okoznak már gondot a felelőtlenül szabadon engedett példányai. Hazánkban még nem terjedt el, alkalmanként észlelnek egy-egy példányt belőle. 

Rendkívül agresszív állat, éles szarukávája kör alakú vágást hagy. Ideges természetű, támad mindenre, ami mozog

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek