Ezt teheted, ha eláztatott a szomszéd, de nem ismeri el

szomszed-kar (3)
Olvasási idő kb. 5 perc

Az egyik legbosszantóbb probléma, ha eláztat a szomszéd. Ez már csak akkor lehet rosszabb, ha nem hajlandó elismerni mindezt, és kifizetni a kárt.

Talán mondhatjuk, hogy az emberek egyik legnagyobb félelme, ha társasházban laknak, hogy eláztatja őket a szomszéd, majd nem hajlandó ezt elismerni. Egy ismerősömet néhány hónap alatt kétszer is eláztatta a szomszéd, az elsőt még elismerte, ki is fizette a festetést, de a második esetben sokáig ment a huzavona, akkor már nem akart fizetni, de mit tehetünk ilyenkor?

Eláztatott a szomszéd, mit tehetek?

A felső szomszéd általában akkor áztat el, amikor csőtörés történik nála. A megrepedt, eltört vízvezetékekből a víz néha olyan sokáig folyik észrevétlenül, hogy a baleset alatt lakó az, aki észreveszi a problémás foltot. Ilyenkor annak örülhetünk, ha az áradást legalább a bútorok és a elektromos berendezések, vezetékek megússzák. Azonban ennek a problémának a kezelése a saját lakásban sem olcsó mulatság, pláne ha még a szomszéd kárát is ki kell fizetni. Szajlai Kitti közjegyzőhelyettessel beszélgettünk a témában, aki elmondta, hogy a csőtörés okának felderítése bonyolult feladat, nem a közjegyző dolga mindez, de mégis tud segítséget nyújtani.

Ha eláztat a szomszéd, neki kell fizetnie a kárt
Ha eláztat a szomszéd, neki kell fizetnie a kártLENblR / Getty Images Hungary

Közjegyző többféle eljárásra is felkérhető egy ilyen jogvitánál. Például kirendelhet igazságügyi szakértőt, aki már meg tudja állapítani, ki vagy mi idézte elő az adott problémát, például kinek a hibájából ázik a fal. A közjegyzői eljárásban elkészült igazságügyi szakértői vélemény pedig perdöntő lehet, ha bíróságra kerül az ügy, mivel perben ugyanúgy felhasználható, mintha a szakértőt a bíróság rendelte volna ki

– magyarázta Szajlai Kitti, a szakértő díját minden esetben meg kell előlegeznie a károsultnak, a díjakról jogszabály rendelkezik.

Emellett a közjegyző tanúsíthatja, hogy megtörtént az áztatás leírással, fényképekkel, hang- vagy videofelvételekkel, mindezt közokiratba foglalja. Például rögzítheti, hogy egy adott időpontban valóban be volt ázva a fal. Mivel a közjegyző pártatlannak minősül, az ő nyilatkozata nagyobb súllyal esik a latba egy esetleges per esetén. Valamint előzetes bizonyítást is végezhet, vagyis tanúkat hallgathat meg, szemlét tarthat, okiratot tekinthet meg. Felhívhatja akár a kivitelezőt, hogy mutassa be az ügyhöz tartozó dokumentumokat, építési naplót.

Mi a megoldás, ha nem akarja kifizetni a kárt a szomszéd?

A 3 millió forint alatti pénzköveteléseket Magyarországon kizárólag fizetési meghagyásos eljárással lehet követelni, 30 millió forintig pedig a fizetési meghagyásos eljárás és a peres út egyaránt lehetséges

– mondja a közjegyzőhelyettes.

Fizetési meghagyásos eljárást bárki kezdeményezhet bármelyik közjegyzőnél, akár online is. Ebben az esetben a szomszédnak a kézbesítést követően 15 napja van ellentmondani a fizetési meghagyásnak. Amennyiben ezt nem teszi meg, vagy át sem veszi a levelet, a tartozás végrehajthatóvá válik. Ha ellentmond, az ügy bíróságon folytatódhat tovább. Ilyenkor perdöntő lehet, hogy milyen bizonyítékok állnak rendelkezésre.

Ha mégis sikerült megegyezni, akkor is lehet erről kérni egy okiratot a közjegyzőtől, amiben akár részletfizetést is le lehet fektetni.

A károkozó (kötelezett) egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozatot is tehet közjegyző előtt. Ezekben a kötelezett vállalni tudja, hogy milyen részletekben és milyen ütemezéssel fizeti meg a kárt. Ha nem tartja magát a vállalásához, akkor a közjegyzői okirat alapján közvetlenül végrehajtást lehet kezdeményezni ellene

– ismerteti a szakértő.

Közjegyző segíthet, ha a szomszéd nem akarja kifizetni a kárt
Közjegyző segíthet, ha a szomszéd nem akarja kifizetni a kártmegaflopp / Getty Images Hungary

A csőrtörésnél azonban gyakori, hogy nincs lehetőség arra, hogy heteket, hónapokat vagy akár csak napokat várjunk a megegyezésre. Ha viszont elkezdődik a felújítás, fontos bizonyítékok tűnhetnek el. Ezért érdemes a javítás előtt felkérni egy közjegyzőt, hogy a korábban említett eszközökkel tanúsítsa, hogy az áztatás megtörtént. Ilyenkor gyakori, hogy a probléma okozója belátja és rendezi a kárt, mert ha bíróságra megy az ügy, akkor nagy valószínűséggel veszít, és még a perköltséget is neki kell fizetnie.

A társasház közös képviselőjét abban az esetben kell keresni, ha a kár a társasház hibájából történt, rajta keresztül a társasház is bevonható az eljárásba, illetve a közös képviselő is kezdeményezheti ezeket az eljárásokat.

A közjegyző előtt egyezségi eljárást is lehet folytatni. Ez akkor is megtörténhet, ha csak az egyik fél áll elő egyezségi javaslattal, és kéri a közjegyzőt, hogy idézze meg a másik felet egyezségkötés céljából. A közjegyző által jóváhagyott egyezség bírósági hatályú, azaz a későbbiekben többé ezt már nem lehet vitássá tenni, valamint közvetlenül végrehajtható is.

A kamerák felszerelésének rengeteg szabálya van, például nem filmezheti a szomszéd az udvarod. Az alábbi cikkünkben összeszedtük, mit tehetsz, ha mégis így tesz. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek