A skandináv stílus alapvetően letisztult vonalakat és minimalista esztétikát jelent, amit hagyományos kézművességgel és multifunkcionális elemekkel ötvöznek a tervezők. Elképesztően sokoldalú stílus, amely nagy teret biztosít az önkifejezésnek, ugyanakkor segít a világos és légies belső terek kialakításában. Amiatt, hogy a funkcionalitás előtérbe került a tervezés során, a bútordarabok kiállják az idő próbáját.
Néhány jól megválasztott elem a minőségi bútorokkal és világítással együtt mindent megváltoztathat lakásodban. A legjobb az egészben, hogy a skandináv lakberendezési elemek a stílusok széles skáláját egészíthetik ki, így nem feltétlenül kell lemondanod a már meglévő bútordarabjaidról, ha csak arra vágysz, hogy kicsit elvidd otthonodat a skandináv stílus irányába.
Cikkünkben 5 tippet hoztunk, amit könnyen alkalmazhatsz egy lakásátalakítás során. A költségestől a kevésbé drágáig, lejjebb görgetve megtalálod azokat az alapvető lakberendezési tippeket, amikkel skandináv hangulatot tudsz lakásodnak kölcsönözni.
A skandináv stílus alapvetései
A skandináv stílus történeti, sőt filozófiai háttere nagyon röviden olyan ikonikus bútordarabok megteremtésével írható le, mint a tojásfotel vagy a PH-lámpasorozat. A dán és finn belsőépítészek, dizájnerek a természet felé fordultak inspirációért, és eleganciát sugárzó lakberendezési elemeiket a tömegek számára is hozzáférhetőnek és megfizethetőnek találták ki. A minimalizmus jegyében lecsupaszították a bútordarabok díszítettségét, és a letisztult formatervezésre hagyták az esztétikum kifejeződését.
A skandináv stílust azért szeretjük annyian, mert ez volt a célja: mindenki számára érthető és elérhető dizájn. A skandináv dizájn kifejezés egy kiállításról származik, ami a skandináv életmódot népszerűsítette a tengerentúlon az 1950-es években. Ekkor alapozták meg a kifejezés máig tartó jelentését:
szép, egyszerű, letisztult, a természet és az északi életmód által inspirált, mindenki számára hozzáférhető, a hangsúlyt a közvetlen környezet élvezetére helyező formatervezés.
Skandináv stílus: 5 ötlet, és megváltozik a lakásod
1) Minden felesleges tárgyat pakolj el
Nem véletlen, hogy rendszerezők, gardróbok, dobozok és fiókbelsők tárházát találhatjuk a svéd, dán bútoráruházakban. A letisztult élettér első számú szabálya, hogy makulátlan rend van, a csetreszek, holmik mind szekrényajtók mögött pihennek. Az északi puritanizmus alapvetése a korlátozott anyagi erőforrások hatékony felhasználása, ami köszönhető a viszonylagos földrajzi elszigeteltségüknek. Nekik tehát alapvetően kevesebb, de annál praktikusabb holmijaik voltak mindig is. Ezt ellesheted tőlük.
Gondold át, hogy mely bútordarabok szükségesek az életedben, és amelyek kevésbé hasznosak, azokat ajándékozd el, vagy hirdesd meg az online piactereken. Minél csupaszabb a lakás, stílusában annál inkább közelít a skandináv életterekhez.
2) Fehér, natúr felületek
Ha az alapok, mondjuk, narancsvörös falakat, állatmintás franciaágyat vagy a nagymamától örökölt, vitrines szekrénysort jelentik a nippekkel együtt, akkor ott egy-két pihe-puha takaró nem fogja otthonodba csempészni a skandináv lakberendezési stílust. Minden nagy felületen megjelenő harsány színt minimalizálni kell, ezért a falfestést, ágyhuzat lecserélését, bútorfestést, bútorcserét nem úszod meg. Ha sötét padlód van, azt világos színű szőnyeggel tudod ellensúlyozni. Ne csak textilszőnyegben gondolkozz, a természetet szizálszőnyeggel is be tudod vinni az otthonodba!
Törekedj arra, hogy natúr alapokat hozz létre, mediterrán stílussal például nem házasítható össze a skandináv. De az etnóval, retróval igen!
3) Pihe-puha takarók, párnák
Elég csak azt mondani, hogy hygge életszemlélet, és ez mindent megmagyaráz. A hygge az intimitás megteremtésének művészeti formája. A kellemes környezet, az otthonosság, melegség érzése, ami jó közérzetet teremt. A meghitt fények, jó illatok, puha, kényelmes berendezési tárgyak mind segítik ezt, így a lakást is érdemes kicsit újragondolni, ha valaki szeretné a külsőségekkel is megtámogatni az életfilozófiát.
Sötét huzatú kanapédat egy világosabb színű, puha takaróval tudod beleolvasztani a skandináv lakás dizájnjába.
4) A fény és a világosság meghatározó
Állítólag a dánok több gyertyát égetnek, mint bárki más Európában. Nem hibáztatjuk őket, mivel az év nagy részében sötét van náluk, és a gyertya meleg fénye igazán sokat ad hozzá az otthonosság érzéséhez. Mindezt a jól átgondolt, mesterséges világítás is kiegészítheti. Egy klassz búrájú függőlámpa, kis asztali lámpák, állólámpák és fókuszált fényforrások elegye minden skandináv enteriőrben megtalálható.
Persze a legklasszabb az lenne, ha még egy kandalló is beleférne.
5) Minimalista, de a dekort nem mellőző
Hiába az egyszerűségre való törekvés, az otthonosság érzetét a dekorációk teremtik meg. A skandináv lakberendezés egyszerűségét olyan kiegészítők is képviselik, mint a rattan virágtartók, geometrikus mintákkal ellátott párnahuzatok, minimalista képek a falon.
A dánok nagyra becsülik a dizájner- és a vintage darabokat is, amiket kincsként őrizhetnek, és szép emlékeik fűződnek hozzá. Óriás boldogsággal őrizgetik például azt a tervezői vázát, amit az első fizetésükből vettek, de kötődnek a karosszékhez, amire egy bolhapiacon csaptak le, vagy a szekrényhez, amit felmenőiktől örököltek.
Nálunk a természetes fény szinte egész évben kedvez a szobanövényeknek, ezért tervezz ezekkel is. A skandináv enteriőrfotókon gyakran láthatsz pozsgás, árnyéktűrő kis növényeket vagy vágott virágokat. Ők ezzel próbálják a belső térbe becsempészni a természetet. Nekünk jobban kedvez az éghajlatunk, ezért a szobanövények kiegészíthetik a skandináv hangulatú lakásbelsőt.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés