Tanulj a rendrakás sztárjától, és ilyen könnyen rendezett lesz a lakásod

GettyImages-1221702981

Az év eleje kiváló alkalom arra, hogy rendet rakjunk magunk körül, az életünkben, az otthonunkban. A hatékonyság érdekében sokat tanulhatunk Marie Kondo japán tanácsadótól, aki egy nem mindennapi témában, a rendrakás műfajában lett világsztár KonMari módszerével.

Elmélete szerint annak, aki rendet akar rakni a lakásában, nem szobáról szobára kell haladnia, hanem kategóriákban kell hozzálátnia az átalakításához. A válogatást pedig azokkal a tárgyakkal kell elkezdenie, amelyekhez a legkevésbé kötődik érzelmileg.

KonMari: a rendrakás forradalma

Marie Kondo forradalmasította és művészi szintre fejlesztette a rendrakást, amely nemcsak a lakásunkat varázsolja szebbé és otthonosabbá, hanem a lelkünket is megérinti. Így az általa kifejlesztett japán módszer – minden túlzás nélkül – képes akár életeket is megváltoztatni. Még akár azokét is, akik kifogásként esetleg arra hivatkoznak, hogy a zseni mindig képes uralkodni a káoszon.

Marie Kondo a KonMari módszerrel forradalmasította és művészi szintre fejlesztette a rendrakást
Marie Kondo a KonMari módszerrel forradalmasította és művészi szintre fejlesztette a rendrakástAxelle/Bauer-Griffin / Getty Images Hungary

A tanácsadónőről elnevezett KonMari rendrakó és rendszerező filozófia mentén még azoknak is öröm lesz rendet rakni, akik csak nehezen szánják rá magukat a változtatásra. A technika nemcsak szelektálni, dobozolni és hajtogatni tanít meg, hanem elengedni azokat a tárgyakat, melyekre már nincs szükségünk.

A KonMari rendetlenségmentesítő stratégiával nemcsak a lakásban uralkodó fejetlenséget tudjuk megszüntetni, hanem megakadályozhatjuk azt is, hogy a későbbiekben felhalmozódjon a ránk váró házimunka. Tapasztalatból mondom, nekem működik a módszer. Hogy neked beválik-e, ahhoz ki kell próbálnod. Kezdésként mutatunk néhány alapvető teendőt, hogy mit végezz el annak érdekében, hogy az otthonod a KonMari módszerrel rendezettebbé váljon.

Szüntesd meg a rendetlenséget és a zsúfoltságot

A KonMari módszerrel nemcsak a rendetlenséget, hanem a zsúfoltságot is megszüntethetjük, hiszen a japán technika segít az otthonunkat egyszerűsíteni. 

A KonMari szerint célszerű átgondolni, mi az a tárgy, ami örömet okoz, és mi az, ami nem
A KonMari szerint célszerű átgondolni, mi az a tárgy, ami örömet okoz, és mi az, ami nemRandy Holmes / Getty Images Hungary

Marie Kondo kezdésként azt ajánlja, hogy dobjuk ki azokat a tárgyakat, amelyek már nem okoznak örömet, és csak olyanokkal vegyük körül magunkat, amelyek kedvesek a számunkra.

Mindemellett nem helyiségekben gondolkodik, hanem sokkal inkább kategóriákban.

Ez azt jelenti, hogy ne szobáról szobára haladjunk, hanem külön-külön vegyük górcső alá például a könyveket, a ruhákat, a háztartási gépeket, a tárgyi emlékeket, a válogatást pedig azzal kezdjük, amelyhez a legkevésbé kötődünk. 

Marie Kondo szerint a rendrakásnak azzal az egyetlen kérdéssel kell kezdődnie és befejeződnie: mi az a tárgy, ami örömet okoz, és mi az a tétel, ami nem. Ha ezt felismerjük, nemcsak az otthonunk lesz rendezett, hanem az életünk is tudatosabb lesz.

Ennek érdekében a KonMari módszer lépései a következők:

1. Kötelezzük el magunkat a rendrakás mellett.

2. Képzeljük el, milyen életforma, otthon lenne számunkra ideális.

3. Szelektáljuk és dobjuk ki, amire nincs szükségünk.

4. A megmaradt holmit kategóriák szerint rendezzük, és nem helyiségek szerint.

5. Fontossági sorrendben helyezzük el a lakásban a kategóriákba rendezett holmikat.

6. Végül tegyük fel magunknak ismét a kérdést: „Ez így örömet okoz nekem?”

Már önmagában a zsúfoltság megszüntetése, ezzel együtt pedig a tágasság érzése örömet okozhat, amit csak tovább fokozhat a rend láttán keletkező megelégedettség és béke érzése.

Amit szabad és amit tilos megtenni a rend érdekében 

Van néhány kulcsfontosságú teendő, amit meg kell tennünk annak érdekében, hogy elérjük a KonMari filozófia által ígért örömöt.

Képzeld el a céljaidat

A Marie Kondo által kifejlesztett rendrakás első lépése, hogy konkrétan vizualizáljuk azt a végső célt, amit el szeretnénk érni. Ha nem így teszünk, a munka sikerét kockáztatjuk. Emellett az olyan célok, mint a „rendetlenség nélkül akarok élni” vagy „azt akarom, hogy el tudjam rakni a dolgokat”, túl tág meghatározások. Ennél sokkal pontosabban meg kell fogalmazni, mit is szeretnénk elérni, el kell gondolni, hogy milyen lenne egy rendetlenségtől mentes térben élni.

Már a kezdéskor látnunk kell lelki szemeink előtt a végső célt
Már a kezdéskor látnunk kell lelki szemeink előtt a végső céltZiga Plahutar / Getty Images Hungary

Ne tartson túl sokáig a rendrakás

A KonMari módszer a rendrakót leginkább egy sprinter tempójára ösztönözi, nem pedig maratoni futásra. Sokkal hatékonyabbak lehetünk, ha minél rövid idő alatt megszüntetjük a rendetlenséget, mert akkor valóban a céljainkra összpontosítunk, és képesek leszünk rendet tartani a káosz megszüntetése után is, ha rendszeresen, naponta vagy kétnaponta időt szánunk egy kis takarításra. Ha azonban mindig mindent visszateszünk a helyére, nem kell mindennap rendet tenni otthon. 

Ne változtasd meg a kategóriák sorrendjét

Rendrakás közben ne változtass az alábbi kategóriák sorrendjén, különben elakadsz a munkában. A KonMari módszer öt kategóriát különböztet meg, ami szigorú iránymutatás is pakolás közben: ruházat, könyvek, papírok, egyéb tárgyak, emlékek.

Az egyes kategóriákon belüli, nem pedig a konkrét helyiségek szerinti takarítás hoz látható sikerélményt. Ez segít a válogatás utáni rendszerezésben és tárolásban is.

Ne akard megspórolni a válogatást

Minden kategóriába tartozó minden egyes elemet, tárgyat elő kell venni, és a padlóra vagy más munkafelületre kell elhelyezni. Vagyis a ruhákat le kell venni a vállfáról és ki kell venni a fiókból, a könyveket le kell venni a polcról, ugyanígy a konyhában és a kamrában is mindent ki kell szedni a szekrényből, le kell venni a polcról, és így tovább. Erre azért van szükség, mert így kénytelenek vagyunk mindent kézbe venni, és megkérdezni magunktól, hogy valóban örömet okoz-e nekünk az a tárgy, vagy sem. Ha a válasz nem, akkor azonnal szabaduljunk meg tőle.

Minden tárgyat kézbe kell venni a rendrakás során
Minden tárgyat kézbe kell venni a rendrakás soránKostikova / Getty Images Hungary

Hajtogasd össze a ruhákat

A KonMari módszer sajátja, hogy a szekrényekben a ruhaneműket összehajtva és állítva tároljuk, nem pedig a szekrénybe akasztva. Ezt úgy valósíthatjuk meg, hogy a ruhákat minél kisebbre hajtogatjuk, míg végül összehajtogatott téglalapok maradnak, amelyeket egymásra téve a fiókokba lehet rakni. A tárolási szisztéma lényege a helytakarékosság.

A KonMari módszer szerint célszerű minél kisebb téglalapokra hajtogatni a ruhákat
A KonMari módszer szerint célszerű minél kisebb téglalapokra hajtogatni a ruhákatBoston Globe / Getty Images Hungary

Hasonlót a hasonlóval

Maria Kondo tárolásra vonatkozó tanácsa ebben a néhány szóban foglalható össze: „Törekedj a végső egyszerűségre.” A gyakorlatban az egyszerű tárolás szabályai a következőképpen valósíthatók meg: a hasonló tárgyakat tároljuk ugyanazon a helyen; tárolásra használjuk a már kéznél lévő cipős- vagy egyéb dobozokat, valamint rekeszeket, fiókrendezőket; a zacskókat gyűjtsük egyetlen zacskóba.

Mindennap ellenőrizd le a kézitáskádat

Kondo azt javasolja, hogy mindegyik nap végén nézzük át a kézitáskánkat, és ürítsük ki a tartalmát. Szerinte erre nemcsak azért van szükség, hogy tehermentesítsük a táskánkat, hanem azért is, hogy ne költekezzünk fölöslegesen csak azért, mert kézitáskát váltunk, és otthon felejtjük a tollat vagy az ajakbalzsamot.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek