A formaldehid szennyezi a levegőt, amelyet belélegzünk, hiszen kiszivárog a termékekből még jóval azután is, hogy azok bekerültek az otthonunkba. A vegyszer az építőanyagokban és háztartási termékekben is megtalálható, így gyakorlatilag mindenhol ott van, ahol a mindennapjainkat éljük.
Rákkeltőnek minősítették a vegyszert
A formaldehidet igen sok mindenre használják. Egyebek között hasznára van a temetkezési vállalkozásoknak és a tudománynak, miután fontos szerepet játszik a szövetek állagmegóvásában, de megköti a forgácslapokat a bútorokban, építőelemként szolgál a műanyagban, és a káros, veszélyes vegyi anyag a tisztítószerekben is jócskán megtalálható, miután jó fertőtlenítő- és tartósítószer. A formaldehid egészségkárosító hatása nem csak azokra veszélyes, akik a munkájuk során találkoznak a vegyszerrel.
A formaldehid mindenkit fenyeget, amikor az általa szennyezett levegőt belélegezi. A vegyszer azonban a bőrön keresztül is felszívódhat, vagy étellel és itallal is bejuthat.
De mi is az a formaldehid? A formaldehid színtelen, szúrós szagú, szobahőmérsékleten gáz halmazállapotú szerves vegyület, amely számos más vegyület előállításához is szükséges. Az Egészségügyi Világszervezet Nemzetközi Rákkutatási Hivatala 2004-ben emberi rákkeltő hatású anyaggá minősítette, az Európai Unió pedig több alkalmazását is tiltja.
Így mérgezi meg az otthonunkat
A vegyszert számos építőanyagban és háztartási termékekben tartósítószerként is használják, ami ezután gáz vagy gőz formájában kerül a levegőbe. Formaldehid keletkezik a földgáz, a benzin, a fa, a kerozin vagy a dohány égetésekor is. A legtöbb ember nem tapasztal egészségügyi problémákat, ha alacsony formaldehidszintnek van kitéve. Ennek ellenére még kis mennyiségben is irritálhatja a szemet, a torkot, az orrot, a légutakat és a bőrt.
A sok éven át tartó, nagyon magas formaldehidszintnek való kitettség pedig komoly egészségügyi problémákhoz vezethet, és rákot is okozhat.
A formaldehid általában megtalálható a ragasztókban, az olyan préselt fatermékekben mint a rétegelt lemez, a forgácslap és a farostlemez, a szigetelőanyagokban, a műtrágyákban, a gyógyszerekben, a kozmetikumokban, a tisztítószerekben, a cigarettában, a bútorokban, de a padlóburkolatokban, a nyomtatótintában, valamint a gáztűzhely és a nyitott kandalló füstjében is ott van.
A formaldehid bizonyítottan rákot okoz
A formaldehid hatásait tekintve a legnagyobb kockázatnak a kisgyermekek, az idősek, valamint az asztmában vagy egyéb légzési betegségben szenvedők vannak kitéve. A formaldehid okozta közegészségügyi kockázat azonban nagyobb és gyakoribb, mint azt gondolnánk.
A szemnek láthatatlan gáz ugyanis bizonyítottan jelentősen növeli a rák kialakulásának esélyét.
Kutatások igazolják, hogy a munkahelyi nagy mennyiségű formaldehidnek való kitettség összefüggésbe hozható bizonyos típusú rákbetegségekkel. Ilyen például az akut mieloid leukémia, ami a vérképzőrendszerből kiinduló daganatos betegség, melyre az abnormális mieloid előalakok akut felszaporodása jellemző a vérben és a csontvelőben.
De az embereken elvégzett vizsgálatok összefüggést mutattak a formaldehid-kibocsátás, valamint az orrmelléküreg és az orrjáratokat a légzőrendszer többi részével összekötő üreges csőben kialakuló rák között is.
Vannak olyan szavak és kifejezések, melyeket kerülniük kellene az orvosoknak akkor, amikor az állapotukról tájékoztatják a betegeket. Ha szeretnéd tudni, mik ezek, kattints ide.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés