Aki már hallott arról, hogy az ágyi poloskák milyen kínzó viszketést okoznak, mennyire nehéz ezeket kiirtani, az valószínűleg nagy ívben elkerüli a használt bútorokat. Aki pedig már át is élte ezt, az a lomtalanításkor felhalmozott kupacokra úgy tekint, mintha azok a pokol kapui lennének, ahonnan csapatostul bújnak elő az éhező poloskák. Arra azonban sokszor nem gondolunk, hogy új bútorokkal, könyvtári könyvekkel vagy éppen egy betegeknek szánt oxigénpalackkal is bekerülhetnek a lakásunkba. Szalai Károly, az Abatox Kft. munkatársa mondja el a Díványnak, hogyan védekezzünk az ágyi poloskák ellen.
Rámászhat az új bútorra
Több fórumon is lehet arról olvasni, hogy arra panaszkodnak, új bútor vásárlása után tűntek fel a rovarok a lakásukban. Szalai Károly felhívja a figyelmet, hogy arra minimális az esély, hogy ezekkel kerüljenek be a rovarok, de aki tart az ágyi poloskától, annak már a minimális esély is egy esély erre. Elmondta, hogy ez úgy fordulhat elő, ha a szállítóautó előzőleg olyan bútorokat vitt, amik fertőzöttek voltak, a rovarok kihullottak a tárgyakból, majd rákerültek az áruházból szállított vadonatúj termék csomagolására.
Emellett az is megeshet, hogy az újonnan vett bútor egy korábban mástól garanciálisan visszavásárolt darab volt. Ezt újraértékesítették, de az előző helyen valamilyen módon megfertőződött. Bár az áruházakat jogszabály kötelezi arra, hogy minden ilyen módon hozzájuk visszakerült bútort rovarmentesítsenek, vannak véletlenek. Az áruházak raktáraiban azonban az új, csomagolt termékek nem tudnak megfertőződni ezzel a rovarral.
Az ágyi poloska kalandos útja a lakásba
A szakember elmondta, hogy a rovarok általában akkor kerülnek hozzánk, amikor különböző tárgyak keringenek egyik lakásból a másikba. Itt nem csak a használt bútorokra kell gondolni, a közvetítő lehet akár egy könyvtári könyv is. Ha valaki kölcsönöz egyet, este az olvasás után berakja a párnája alá, és az esetleg fertőzött ágyi poloskával, a rovar bemászhat a könyv gerincébe. Ezt a következő kölcsönző szintén lerakja az ágyára, máris elkezd terjedni nála a rovar. Volt hasonlóra példa, amikor egy kollégiumnak a könyvtári részét kellett lezárni emiatt, meséli Szalai Károly.
Azonban nem kell emiatt kerülni a használt könyveket, ha valaki tart a poloskától, akkor elég, ha a könyvet berakja a mikróba néhány másodperce, vagy a sütőbe 50 fokra, máris elpusztulnak az esetleg benne tanyázó rovarok. Ugyanígy néhány tucat könyvet is mentesíthetünk egyszerre, ha azok gerincét porzószerrel kezeljük, vagy „karanténba” rakjuk őket 5-6 hónapra.
Gyakorlatilag használt ruhákkal is hazavihetjük, de ezeknél sokat számít, hogy az adott darab hogyan kerül a lakásba. A 45 fokon kimosott ruhákkal nem lehet baj, már ezen a hőfokon elpusztulnak az ágyi poloskák.
Megesett már olyan extrém eset is, hogy az idős emberek kezelésére való oxigénpalackkal vitték tovább a rovarokat. Egy fertőzött lakásban elbújtak a palack borításában, majd amikor az kiürült, elszállították feltölteni, és utána kivitték egy másik lakásba úgy, hogy nem is sejtették, mi lapul a borítás alatt.
De akár a kórházakban is hozzánk kerülhet úgy, hogy az előző beteg berakja a szekrényébe a rovarokkal fertőzött személyes dolgait, majd miután távozik, néhány nap múlva mi is oda pakolunk, és rámásznak az ott kihullott rovarok.
Nem számít a tisztaság
Teljesen mindegy, mennyire vagyunk ápoltak, az ágyi poloskát ez nem érdekli, ugyanúgy falatozik bárkiből. Tekintsünk úgy rá, mint egy szúnyogra; ha kimegyek egy olyan területre, ahol sok van belőle, meg fog csípni. Ahol embert talál, ott táplálkozik. A kisállatokból azonban csak nagyon szélsőséges esetben eszik, mivel ezek inkább emberi élősködők, így a kutyánk, macskánk, egyéb meleg vérű kedvencünk biztonságban van tőlük.
A csípését szúnyogszezonban nehéz megkülönböztetni a szúnyogcsípéstől, de ha figyelünk a jelekre, akkor rájöhetünk, mi volt a támadónk.
Amikor a poloska megcsípi az embert, akkor véralvadásgátlót, emésztését segítő, valamint érzéstelenítő anyagot fecskendez be a csípés helyén a szervezetünkbe.
Erre reagál a bőrünk viszketéssel. Vannak, akik kevésbé érzékenyek rá, de bármilyen furcsa, nekik a rosszabb, mivel így talán későn veszik észre otthonuk fertőzöttségét. Akik érzékenyek, azoknál reggel, zuhanyzás közben, vagy délelőtt a viselt ruha dörzsölése alatt kezdhet el viszketni a csípés helye. Ezek a rovarok 5 naponta esznek, és minél melegebb a lakás, annál sűrűbben. Így ha csípések vannak rajtunk, és azok körülbelül ilyen időközönként jelentkeznek újra több héten keresztül, akkor gyanakodhatunk arra, hogy ágyi poloskával fertőződött meg az otthonunk.
Kisebb fertőzöttség esetén házi módszerekkel is sikerülhet kiirtani, ám zsúfoltabb, piszkosabb helyeken csak a speciális irtás hozhat eredményt. Amennyiben nagyobb területen, akár egy egész társasházban elterjed, úgy a jogszabály szerint szakképzett céggel lehet csak elvégezni az irtást, mivel ennek már járványügyi jelentősége van.
Ha érdekel, hogyan szabadulj meg az ágyi poloskától, olvasd el ezt a cikkünket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés