Bár az idei nyáron mintha többet esne az eső, a világban zajló folyamatokból kitűnik, hogy állandósulni látszik az aszályos időjárás és a hőség, ami kihívások elé állítja a házi kertészeket is. A zöldellő pázsit életben tartása ilyen körülmények között korántsem egyszerű – főleg, ha nem tudod, hogy milyen szisztéma szerint érdemes locsolnod. Itt vannak a legfontosabb tudnivalók.
Így kell locsolni a gyepet a kánikulában
Bár kézenfekvőnek tűnhet, hogy a kiszáradás elkerülése végett a pázsitot folyamatos jelleggel, napi szinten locsold, ez több árthat, mint amennyit segít. A túlöntözés ugyanis éppen olyan káros lehet, mint az alulöntözés, és egészségtelen talajhoz, illetve gombás fertőzések megjelenéséhez vezethet.
A szakértők szerint az ideális stratégia az lehet, ha a víz egyenletes eloszlására koncentrálva a pázsitot hetente kétszer alaposan megöntözöd. Ehhez kapóra jöhet, ha van öntözőrendszered, de a célra egy állítható locsolófej is alkalmas lehet.
A lényeg, hogy soha ne hagyd, hogy a víz felhalmozódjon a talajon.
Persze a körülmények kertenként változóak lehetnek, ezért fontos, hogy figyelemmel kísérd a pázsit állapotát. Ha hervadást vagy barnulást tapasztalsz, az arra utalhat, hogy a fűnek több vízre van szüksége. Ha azonban a lábnyomaid láthatóak maradnak a locsolás után, akkor túlöntözted.
Az állapot nyomon követésének egyik legegyszerűbb módja, ha megérinted körülötte a talajt. Ha száraz, ideje locsolnod. A másik megoldás az lehet, ha leszúrsz egy hosszabb csavarhúzót a talajba. Amennyiben nehéz benyomni, elkönyvelheted, hogy a pázsit kiszáradt.
Amennyiben egyes részeken barna vagy sárga fűfoltokat észlelsz, ez azt jelezheti, hogy a pázsitnak nem homogén a vízigénye. A szakértők ilyen esetben azt javasolják, hogy az árnyék, a napsugárzás, valamint a talaj típusa alapján különböző zónákra oszd fel a kertet.
Ez a legjobb időszak a locsolásra
Az öntözés intenzitása mellett gyakori kérdés, hogy a kánikulában melyik a legjobb időszak a pázsit öntözésére. A szakértők egyöntetű véleménye szerint erre a kora reggeli vagy a késő esti órák a legalkalmasabbak, hogy minimálisra csökkentsd a víz elpárolgását, és biztosítsd, hogy a nedvesség elérje a fű gyökerét.
Ha nincs más választásod, jobb híján célozd meg a 16 és 18 óra közötti időszakot. Ez lehetővé teszi, hogy a fű száradjon (ami fontos a gombás fertőzések elkerülése érdekében) és regenerálódjon, mielőtt lenyugszik a nap.
Ha szép, dús pázsitra vágysz, legyél körültekintő a fűnyírásnál is. Fontos, hogy a hőségben ne nyírd túl rövidre a füvet, mert ez száraz foltok kialakulásához vezethet. Ha pedig nincs kedved sokat vesződni vele, fontold meg, hogy pázsit helyett inkább ellenállóbb talajtakaró növényeket telepíts.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés