Otthonunk jól megszokott hangjait nem mindig vesszük komolyan, pedig fontos tudni, hogy zaj és zaj között is lehetnek különbségek. Nem árt hát tisztában lennünk azzal, hogy melyek azok a hangok, amelyekkel egyszerűen csak bosszantó együtt élni, és hasznos tudnunk azokról is, amelyeket nem szabad figyelmen kívül hagynunk.
Állandó csobogás
Noha Courtney Klosterman vagyonbiztosítási szakember szerint a vízkár lehet az egyik leggyakoribb és legköltségesebb lakásbiztosítási káresemény a lakástulajdonosoknál, ezt lehet az egyik legkönnyebben és leghatékonyabban megelőzni is, ha időben lépéseket teszünk a problémák enyhítésére.
Ha csobogást hallunk például a vízcsövekben, érdemes gyors ellenőrzést végezni azokon a területeken, ahol szivároghat a víz.
Nézzünk körül a mosdóban, a fürdőszobában és minden olyan helyiségben, ahol vízcsövek lehetnek, és vegyük szemügyre a plafont, a házon kívül pedig ellenőrizzük a tetőt, mert akár egy hiányzó cserép is galibát okozhat. Ha az a gyanúnk, hogy valahol szivárog a víz, mindenképpen nézzük meg a vízmérőt:
ha az óra elzárt csapok mellett is folyamatosan pörög, akkor már hívjuk is a szerelőt!
Hangok a konnektorból
Ha bármilyen sercegő, zizegő zajt keltenek a konnektorok vagy a kapcsolók, a legjobb, ha már azonnal hívjuk a villanyszerelőt. Katie Whitaker, egy otthoni meghibásodásokkal foglalkozó szerviz tulajdonosa és alapítója szerint egyetlen lámpatestnek – beleértve a LED-es lámpákat és fényerő-szabályozókat – sem szabadna még enyhe zümmögő zajt sem hallatnia. A szakértő hozzátette, hogy ugyan nem minden hang jelent vészhelyzetet, de az elektromosságot nem tanácsos félvállról vennünk.
Néhány elektromos probléma egyébként egyszerűen megoldható, ezért is érdemes már az első jelnél szakértői segítséget hívni.
Veszélyes otthoni zajok közt a sziszegés
Klosterman szerint nagyon komoly veszélyt jelezhet otthonunk sziszegő hangja, ha azt a konyhában olyan helyen halljuk, ahol gázüzemű készülékeket használunk.
A szakértő azt javasolja, hogy ilyet észlelve biztonságos távolságból azonnal hívjunk szakembert!
Miután ilyenkor a robbanás jelenti a legnagyobb veszélyt, az E-on szerint a legjobb, amit szivárgás észlelése esetén tehetünk, hogy nem kapcsolunk be semmilyen elektromos berendezést, eloltunk minden lehetséges tűzforrást – kandallót, gyertyát, cigarettát –, ezután a szellőzéshez kitárjuk az ajtókat és az ablakokat, majd kiürítjük a lakást – társasház esetén pedig értesítjük a többi lakót is.
Noha egy másik gáz egész évben fenyegetheti az életünket az otthonunkban, a szén-monoxid-mérgezés veszélye télen még fokozottabb. A csendes gyilkosról szóló írásunkat itt olvashatod el!
Csöpögő csapok
Ha azonnali vészhelyzetet nem is jelent, attól még érdemes időben orvosolni a csöpögő csap problémáját, ha ugyanis csak halogatjuk a javítást, az egyre költségesebb kiadás elé állít bennünket. A szivárgó csapok okozója általában a víz áramlását szabályozó csaptelep meghibásodása, amely lehet, hogy az elején még csak szelíd csöpögéssel jelzi a fennakadást, ám a jelenség idővel vízzuhataggá is változhat. Ugye nem kell mondanunk, hogy ekkor már nemcsak egy új csapteleppel kell számolni, hanem egy jelentősebb vízszámlával is?
Zajos vécé
Ha a vécé lehúzása után bugyogó hangot hallasz, azt jelenti, valami nincs rendben, ami akkor is fennállhat, ha le tudod húzni. Elképzelhető, hogy egy kis „áramlási hiba” áll a háttérben, de az is lehet, hogy azt jelzi, hamarosan dugulás lehet belőle. A szakértők azt tanácsolják, ezzel sem kell a végsőkig várni, érdemes már az első jeleknél tárcsázni egy szakembert, aki komoly kiadásoktól, no és nagy porral és zajjal járó munkáktól menthet meg, ha időben azonosítja a problémát.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés