Érdemes tiszta lappal nekivágni a hosszú, hideg, téli hónapoknak. Jó, ha megszabadulunk azoktól a dolgoktól, amelyekre már nincs szükségünk, ha kéznél lesznek újra azok, amelyek a lakásban vagy a ház körül a hasznunkra lehetnek, illetve vannak olyan teendők, amelyekkel a növényeket és az értékeinket is megóvhatjuk.
Gardróbrendezés
Ha a lenge, nyári ruhákat a téli, meleg holmikra cseréled, egyúttal válogasd ki azokat a darabokat, amelyekről biztosan tudod, hogy nem lesz rá szükséged. Döntsd el, hogy érdemes-e megtartani a következő szezonra azokat a ruhákat, amelyeket már idén nyáron sem vettél fel. Győződj meg arról is, hogy a kabátok és a csizmák mérete, állapota megfelelő-e még, különösen igaz ez a gyerekek esetében, hiszen egy fél év alatt ők még sokat nőnek. Ellenőrizd le, hogy a sapkák, sálak, kesztyűk nincsenek-e kilyukadva, és ha szükséges, varrd meg vagy vidd el varrónőhöz.
A régóta nem hordott vagy kinőtt, de még jó állapotban lévő holmikat adományozd egy helyi jótékonysági szervezetnek.
Nemcsak nyári ruhákat, hanem a cipőket és a táskákat is alaposan megtisztítva tedd el a szekrény mélyére.
Gyógyszeres szekrény
Ha jön a tél, amikor számolnod kell a megfázással és az influenzával is, éppen ezért jó, ha időben felkészülsz a betegségek megelőzésére vagy kezelésére. Ellenőrizd le a gyógyszeres szekrényben a gyógyszerek és a gyógyhatású készítmények lejárati dátumát.
Aminek lejárt a szavatossága, semmiképpen ne dobd a kukába, hanem vidd vissza olyan gyógyszertárba, ahol ezeket a veszélyes hulladéknak minősülő gyógyszereket visszaveszik.
Ezután szerezz be olyan gyógyszereket, melyekre a téli hónapokban szükséged lehet. Például gyulladáscsökkentőt, köhögés- és lázcsillapítót, D- és C-vitamint, illetve orrsprayt.
Smink- és szépségápolási termékek
Egyrészt a gyógyszerekhez hasonlóan a szépségápolási termékeknek sem végtelen a lejárati ideje, másrészt a bőrünk és a hajunk is másfajta törődést igényel nyáron és télen. De nem csupán a lejárati dátum, hanem a termékek illata és állaga is árulkodhat arról, ha valamit már nem szabad magadra kenni.
Az élénk rózsaszín rúzst vagy körömlakkot, amit tavaly nyáron vásároltál, már semmiképpen ne tedd el a következő szezonra. A könnyű nyári arc- és kézkrémek, testápolók, ajakápolók helyett tárazz be olyan téli, dúsabb, magasabb zsírtartalmú hidratáló krémeket, arcszérumokat, amelyek táplálják, megnyugtatják a fagy és a fűtés által kiszárított bőrt. Ne feledkezz meg arról, hogy a fényvédelem nem csupán nyáron, télen is nagyon fontos, de már nem lesz szükséges az 50 faktoros krémre, elég lesz a 30-as is. Az élénk nyári sminkszereket pedig cseréld földszínűre.
Takard be a növényeket
Ősszel a kertről sem feledkezhetünk meg. Itt az idő, hogy visszavágjuk az elszáradt növényi részeket, ám a fák és a díszcserjék visszavágását és fiatalítását praktikusabb tavaszra, a fagyok utánra hagyni. A rózsákat szintén nem szabad teljesen visszavágni ősszel. Igaz ez továbbá a mediterrán származású cserjékre is, mint például a levendula. Miután a legtöbbször cserépben nevelkednek, érdemes fagytól védett helyre vinni őket, vagy papírral és nejlonnal védeni a hidegtől.
A talajban lévő, évelő növényeket is, mint például a rózsa, meg kell védeni. Ha azt szeretnéd, hogy a hidegebb időjárásra érzékeny növényeid is túléljék a telet, takard be a tövüket jó vastagon egy réteg mulccsal, ami lehet akár fenyőkéreg, szalma, fűnyesedék vagy komposzt, hogy csökkentsd a talaj hőingadozását, és megőrizd a talaj vízháztartását.
Téliesítsd a kerti csapot
A téli fagy kárt tehet a kerti csapban is, ezért ősszel azt is érdemes téliesíteni. Mindezt akkorra érdemes időzíteni, amikor a hajnali hőmérséklet 0 Celsius-fok alá csökken. Miután a hőmérsékletet általában két méter magasságban adják meg, az első fagyos hajnal akár mínuszokat is hozhat a talaj szintjén. Bár a nyomás alatt lévő víz alacsonyabb hőmérsékleten fagy meg, ezért az enyhe mínuszok még általában nem tesznek kárt a kerti csapban. Mindenesetre jobban járunk, ha elzárjuk időben a csapot, mert különben kellemetlen meglepetésben és egy igen magas összegű vízszámlában lehet részünk.
A balkonról se feledkezz meg
A balkonon lévő növények közül sem mindegyik bírja a fagyokat és a téli hőmérsékletet. Helyezd a fagyálló cserepeket vastag fadeszkára vagy hungarocellre, esetleg csomagold a cserepeket fátyol- vagy buborékfóliába, hogy megóvd a növény gyökereit. Fontos azonban, hogy az edények alját ne csomagold be, és a földfelszínt se zárd el hermetikusan, mert akkor a nedvesség nem tud távozni.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés