Akármekkora is legyen a gyep vagy a veteményes, a kert szépítése és gondozása sokaknak jelent akkora terhet, amit a dolgos mindennapokban már nem feltétlenül tudnak teljesíteni. Ilyenkor segíthet, ha a kertet okosítjuk. Hogy ez mit jelent? Nagyon hasonló ahhoz, mint egy okosotthon kialakítása, hiszen öntözőrendszered is lehet automatizált, bízhatod robotra a fűnyírást is, és a többi!
Egy okoskertben sok a lehetőség
Teljesen mindegy, hogy díszkertről vagy terményektől roskadozó konyhakertről van szó, az automatizálás lehetőségei ha nem is végtelenek, de meglehetősen széles körűek. A már említett robotfűnyíró mellett az automata öntözőrendszerek tartoznak a legismertebb lehetőségek közé, de a kert világítása is lehet automatikusan vezérelt.
Sőt: ha nemcsak hobbikertről vagy a ház előtti virágos placcról, hanem kifejezetten nagy, földművelésre használt földről van szó, akkor már önvezető traktorokat is használhatunk.
Nagy Magdolna, a HelloFuture szakértője szerint az első lépés, amellyel időt, energiát és költségeket lehet megtakarítani, az az automata öntözőrendszer kialakítása, hiszen ez tud leglátványosabban a zöldterületek gondozásáért tenni. Ennek segítségével belekóstolhatunk abba, mi is az okoskert – ha megtetszett a dolog, akkor pedig további területekre is merészkedhetünk.
Kis pénzzel is elkezdhető
Megkérdeztük a szakértőt, mekkora összeggel a zsebben érdemes egyáltalán elgondolkodni azon, hogy kertünk valamely része okosabbá váljon, válasza pedig jó hír lehet sokaknak.
„Ez attól is függ, hogy mit szeretnénk: csak egy manuális rendszert szeretnénk távolról elindíthatóvá tenni, vagy egy teljesen új rendszer kialakítására van szükség az optimális működéshez. Egy távolról működtethető rendszer vezérlője akár már 20-25 000 Ft-tól is elérhető lehet, de ez nyilván függ az adott márkától is. Amennyiben a kialakításhoz több rendszerelemre van szükség, akkor természetesen ez az ár növekedni fog” – tudtuk meg.
Nagy Magdolna szerint jelenleg itthon nem azokat jellemezi az okoskertre való igény, akik már okosotthonuk révén széles körű tapasztalatokat szereztek a műfajban.
Sokkal inkább a környezettudatos és elfoglalt emberek, főként a férfiak döntenek úgy, hogy ezzel a módszerrel nyernek maguknak némi időt.
Azért persze azok, akik okosotthonban élnek, jó eséllyel a kertet is integrálják a rendszerbe.
Az elfoglaltabbak keresik ezt a megoldást
Kíváncsiak voltunk arra is, vajon inkább a kisebb vagy éppen a nagyobb kertek tulajdonosai vágnak bele az átalakításba. A szakértő szerint nem a méret a meghatározó.
„Az figyelhető meg, hogy ez nem igazán a kert méretének a függvénye, hanem inkább a gondozás gyakorisága és maga a kert kialakítása határozza meg.
Egy kiskert esetén is előny lehet a robotfűnyíró, nem is beszélve az okostelefonról irányítható öntözésről, amennyiben megoldható a kialakítás, és a tulajdonos úgy látja, hogy időt tud spórolni vele,
vagy gazdaságosabbá teheti a vízfelhasználást” – mondta el Nagy Magdolna.
Fontos előre gondolkodni
Arról is érdeklődtünk, vajon érdemes-e saját kútfőből, szakértő megbízását elkerülve belevágni egy ilyen folyamatba.
„Az ismert gyártók partnerei szükség esetén szívesen válaszolnak minden kérdésre, és segítenek a termékek kiválasztásában.
Fontos, hogy minden esetben gondoljuk végig a további funkciókat, amelyeket esetleg később szeretnénk megvalósítani, de már ennek tudatában válasszuk ki a számunkra ideális gyártót.
Például ha első lépésben még csak öntözőrendszerben gondolkodunk, de később szeretnénk majd robotfűnyírót is telepíteni, akkor keressünk olyan gyártót, aki mind a két eszközt tudja biztosítani számunkra, hiszen így összekapcsolhatóvá alakítható a rendszer” – figyelmeztet a HelloFuture szakértője.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés