Így készítsd fel a nyaralót télire

Karsa Tímea
GettyImages-175427271
Olvasási idő kb. 4 perc

A nyaraló, ahogy a neve is mutatja, általában csak az év nyári hónapjaiban szolgálja az ott-tartózkodók kényelmét és biztonságát, ősszel és télen jószerivel magára hagyva áll. Éppen ezért korántsem mindegy, hogy hogyan hagyjuk hátra erre az időszakra.

A téliesítés elengedhetetlen, nemcsak akkor, ha kertünk van, hanem akkor is, ha nyaralónk, sőt, akkor igazán fontos! Gyakorlatilag ugyanis hosszú hónapokig nem fogunk felé nézni, ezért fontos, hogy mindent úgy találjunk majd tavasszal, ahogyan ott hagytuk, erről pedig csak mi tudunk gondoskodni.

A nyaralóra leselkedő veszélyek télen

A nyaraló számos veszélynek van kitéve az ősz és a tél során, melynek legnagyobb oka, hogy a „kihalt” otthont birtokba vehetik a kisebb-nagyobb állatok. Ezeken túl a víz és a fagy is okozhat károkat, és a szigetelésről is érdemes gondoskodni, mielőtt hátrahagynánk az átmenetileg otthonul szolgáló nyári lakot.

Amennyiben úgy tervezzük, hogy ősztől tavaszig a nyári rezidenciánk felé sem nézünk, nemcsak a házat kell biztonságosan ott hagynunk, hanem a kertet is, hiszen a ház körüli részek is ki vannak téve bizonyos veszélyeknek.

Így készítsd fel a nyaralót télire

Az egyik legnagyobb problémát jellemzően az esetleges kisállatok okozzák. Fontos tehát, hogy ne hagyjunk romlandó ételt a nyaralóban, és ha ott hagyunk valamit, mindenképpen üvegbe tegyük. Nézzük át a falakat esetleges lyukak vagy repedések után kutatva, és szüntessük meg őket.

Fontos, hogy elzárjuk a vízcsapokat, és engedjük ki belőlük a bennmaradt vizet. Ajánlott leengedni a bojlert és a vécétartályokat is, hiszen ha bármi történik velük, míg elvagyunk, komoly mennyiségű víz zúdulhat a földre, még akkor is, ha csupán cseppenként távozik. Azért is ajánlott elvégezni ilyen körültekintően a víztelenítést, mert egy csőtörés esetén eláraszthatja a nyaralónkat a víz, és ez nemcsak a padlót, hanem a bútorokat is elintézheti.

A nyaraló téliesítéséhez a fából készült nyílászárók felkészítése is hozzátartozik
A nyaraló téliesítéséhez a fából készült nyílászárók felkészítése is hozzátartozikNataliia Gorsha / Getty Images Hungary

Az áramtalanítás épp ilyen lényeges lépés, ám ha van riasztónk, a főkapcsolót ne kapcsoljuk le, viszont fontos, hogy minden elektromos készüléket kihúzzunk a falból. Amennyiben a főkapcsolóhoz nem nyúlunk hozzá, a termosztátot is beállíthatjuk olyan hőmérsékletre, hogy ne fűtsön, de a fagykárokat garantáltan elkerülhessük a házon belül. Ehhez beszerezhetünk akár egy okostermosztátot is, amit a távolból, telefonnal irányíthatunk, ezáltal csupán akkor kapcsol be, amikor indokoltnak érezzük. A gáz esetében viszont teljesen elzárhatjuk a csapot, hiszen télen nem lesz rá szükségünk, és ezáltal is megszüntetünk egy veszélyforrást.

Amennyiben fa nyílászárókkal rendelkezünk, évente egyszer, jellemzően a nyaralás alatt vagy után ajánlott lakkal lekenni vagy lefesteni, miáltal a pára és a hideg nem tud kárt tenni benne. Ha ugyanis a fa átnedvesedik, rendkívül hamar otthont talál a penész, ami a hideg időszakban gyorsan terjed. Segíthet az is, ha páramentesítőket teszünk a nyílászárók közelébe, így a lecsapódó pára nem fogja károsítani a faszerkezeteket.

Téliesítés a nyaraló körül

Érdemes vetni a cserépre is egy pillantást, mert egyetlen elmozdult darab is elég ahhoz, hogy a rágcsálók beköltözzenek alá. Ha szerencsénk van, téli álmot alszanak, és nem okoznak gondot, ám a nyest vagy az egér átjáróháznak fogja használni a tetőteret.

A kertben is gondoskodjunk a vízcsapok elzárásáról és szigeteléséről, így megakadályozva, hogy elfagyjanak. Fontos azonban, hogy engedjük is ki a csapokat, így a bennük maradó víz fagyott állapotában nem fogja szétfeszíteni a csöveket. Az sem árt, ha a vízórát valamelyest szigeteljük, akár azzal, hogy bezacskózzuk, hiszen ez a berendezés is könnyedén el tud fagyni.

A csapokat téliesítéskor kint és bent egyaránt el kell zárni, és ki kell folyatni belőlük a vizet
A csapokat téliesítéskor kint és bent egyaránt el kell zárni, és ki kell folyatni belőlük a vizetJacobo Zanella / Getty Images Hungary

Ne feledkezzünk el a kapuról és a bejárati ajtóról sem! Ellenőrizzük, hogy rendesen zárnak-e, és zsírozzuk vagy olajozzuk be, így elkerülve, hogy a fagy károkat tegyen benne. Az ereszcsatornákat is ellenőrizzük, mert fontos, hogy kitakarítva várják az őszi lombhullást, és hogy az esetleges lyukas vagy sérült elemeket is pótoljuk.

Ha mindent megtettünk, nyugodtan hajthatjuk álomra a fejünket városi otthonunkban, de amennyiben vannak a nyaraló mellett szomszédok, érdemes megkérni őket arra, hogy tartsák szemmel a nyaralót, és értesítsenek bennünket arról, ha valami szokatlant látnak.

Ha mégis egerek költöztek a nyaralóba, így szabadulhatunk meg tőlük.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek