A magyarok egyik kedvenc dísznövényét külföldön már betiltják, olyan veszélyes

noveny-betiltas-nyito
Olvasási idő kb. 3 perc

Ezentúl nem lehet sem bevinni, sem eladásra kínálni Svájcban a babérmeggyet. Nem ez az egyetlen olyan növény, amelynek értékesítését betiltották az országban: mutatjuk, miben rejlik veszélye.

Szerte Európában megörülnek érte, Svájcban viszont már nemkívánatos a babérmeggy, betiltották az árusítását – írja az Economx.

Mérgező és invazív növény a babérmeggy

A rózsafélék családjába tartozó Prunus laurocerasus, vagyis balkáni babérmeggy Kis-Ázsiából származik. Az örökzöld növény érzéketlen a hőre és jól tűri a szárazságot, ráadásul gyorsan nő és sövénynek is kitűnő.

Azonban szeptember 1-től Svájcban a babérmeggyet sem értékesíteni, sem importálni nem lehet. Ezzel elkerülhető, hogy a növények elterjedjenek és károkat okozzanak. A már kertben lévő egyedeket azonban nem kell kiirtani.

Kedvelt növény a babérmeggy, de mérgező mivolta révén veszélyes, ráadásul invazív faj is
Kedvelt növény a babérmeggy, de mérgező mivolta révén veszélyes, ráadásul invazív faj isNenov / Getty Images Hungary

A babérmeggy a rovarokra és a növényevő állatokra veszélyes lehet. Ha a leveleket vagy a bogyókat megeszik, mérgező hidrogén-cianid képződhet a gyomorban. Ennek következtében a bogyók fogyasztása komoly egészségügyi kockázatot jelenthet, ezért a gyerekektől és a háziállatoktól is távol kell tartani a növényt. A cserje korábban elnyerte a korántsem hízelgő Az év mérgező növénye címet is. Meglepő módon azonban nem emiatt került tiltólistára Svájcban.

Az inváziós növényfajokat egyre több országban tiltják be

Az idegen invazív növényfajok ökológiai, gazdasági és egészségügyi károkat okozhatnak – állapította meg a svájci kormány az értékesítés tilalmáról szóló határozatában. Gyakran olyan széles körben elterjednek, hogy kiszorítják az őshonos növényeket, megfosztva a rovarokat és más fajokat élőhelyüktől vagy táplálékuktól.

Svájc ezért évek óta szigorú lépéseket tesz az invazív növényfajok visszaszorítása érdekében, és átfogó növénylistát állított össze, amely számos, a kertekben gyakran ültetett dísznövényt is tartalmaz.

A listán szereplő növényeket nem, vagy csak korlátozottan szabad kereskedelmi forgalomba hozni. Az ország feketelistáján szerepel többek között a kanadai aranyvessző, az ecetfa, és most a babérmeggy is ide került az úgynevezett megfigyelési listáról.

Az inváziós fajok átformálják a környezetünket: megtelepedésüket követően egyre nagyobb területeket hódítanak meg, negatívan befolyásolják az őshonos növényfajok fejlődését, azok kiszorításával pedig az őshonos állatvilág táplálékbázisát is csökkenthetik. Az Európai Uniónak is van listája az listája az inváziós növényfajokról, amelyeket nem, vagy csak korlátozottan szabad kereskedelmi forgalomba hozni, azonban ezen egyelőre nem szerepel a babérmeggy.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek