Titkos csodaszertől virulnak ki a növényeid

Kovács Eszter
GettyImages-1364911496
Olvasási idő kb. 6 perc

Ezektől a csodaszerektől idén biztos, hogy nem a szomszéd kertje lesz zöldebb; a mi növényeinknek járnak majd a csodájára. Nem is kell messzire mennünk értük, elég a hűtőszekrényben, a kamrában vagy éppen a gyomnövények között szétnéznünk, biztosan találunk megfelelő hozzávalót.

Ahhoz, hogy viruljanak és gyorsan fejlődjenek a növényeink, a fény és a víz mellett tápanyagra, jó minőségű földre, valamint tiszta, élősködő- és gazmentes környezetre van szükségük. Utóbbiakat kezdő hobbikertészként is biztosíthatjuk számukra, ráadásul úgy, hogy nem kell külön költenünk ezekre: a csodaszereket otthon is megtaláljuk.

Egy pohár tejet, virágocskám?

Ez az ital többféle tápanyagot tartalmaz, például kiváló kalciumforrás, emellett jótékony hatású fehérjék, B-vitamin és cukor is van benne. Ezek az anyagok nem csak az emberek, a növények számára is hasznosak.

A tejben lévő tápanyagok a növényeknek is hasznosak
A tejben lévő tápanyagok a növényeknek is hasznosakToni Jardon / Getty Images Hungary

A kalcium a növények számára is fontos, és látványos jelei vannak annak, ha hiány lép fel belőle. Erre utal például, ha a növény fejlődése elmarad, megreked a növekedésben, nem éri el a várt méretet. A tökféléknél, a paradicsomnál és a paprikánál pedig termésrothadást is okozhat a kalciumhiány. Ezek megelőzhetők, ha a megfelelő gondozás mellett még tejjel is tápláljuk őket.

A tejet szerves trágyaként is használják már generációk óta, hiszen támogatja a növényeket a növekedésben, ráadásul többféle probléma megelőzésében is szerepet játszik.

Viszont arra ügyelnünk kell, hogy ne használjunk túl sokat belőle, mivel egy idő után megromlik, így kellemetlen szagú lesz és gyengíti a növekedést. Azonban a tej használatának előnyei felülmúlják a hátrányokat, és megfelelő adagolással el is kerülhetjük a problémákat.

A tejes oldat készítéséhez használhatunk lejárt szavatosságú, friss vagy sűrített tejet, sőt akár tejport is. Lényeges viszont, hogy mindig hígítsuk fel: 1 rész tejhez adjunk 1 rész vizet. Ezzel az oldattal locsoljuk meg a növény töve körül a talajt. Az első locsolást a vegetációs időszak elején végezzük, majd a szezon közepén ismételjük meg.

Tejes oldattal a növény leveleit is lespriccelhetjük, ezzel megelőzhetjük a gombás fertőzések és a penész kialakulását. Ehhez 2 rész tejet 3 rész vízzel keverjünk össze, és 10-14 naponként alkalmazzuk a szezon elejétől kezdve.

Csípik a csalánt a virágok

Az már ismert, hogy rövidnadrágos kirándulásaink rémálma, a csalán, rendkívül hasznos gyógynövény. Ennek főzetét azonban a kertünkben is felhasználhatjuk: elriasztja a kártevőket és zöldtrágyaként is használhatjuk. A benne lévő tápanyagok, például a foszfor, nitrogén, kálium, magnézium, cink, A, B, C és K-vitamin, vas- és réz létfontosságú növényeink számára.

Táplálásra használhatjuk a csalán levét
Táplálásra használhatjuk a csalán levétAndrii Zastrozhnov / Getty Images Hungary

Elkészítése nem bonyolult, bár a csalán beszerzése lehet, hogy izgalmas lesz. Kizárólag virágzás előtti növényt használjunk, így tavasszal, legkésőbb nyár elején szedjünk legalább 1 kilót. (Ha most lemaradtál róla, a következő évre ez hasznos információ lehet!)

Rakjuk egy akkora műanyag vödörbe, dézsába – semmiképpen ne fémbe! –, amelybe belefér majd 10 liter víz. Nyomkodjuk le a csalánt a vödör aljára és töltsünk rá annyi állott vizet, amennyi ellepi. Az erjedés alatt végig maradjon víz alatt a növény, ebben segíthet néhány nagyobb kő nehezéknek. Körülbelül 1-3 hét alatt válik használhatóvá. Felgyorsítja az erjedés folyamatát, ha időnként elkeverjük a levet vagy a napra helyezzük az edényt. A folyamat közben ne zárjuk le légmentesen a vödröt, de takarjuk le, hogy az állatok ne ihassanak belőle.

Akkor készült el, ha a színe elsötétedett, már nem habzik, és erőteljes szaga is tompul.

Mindig hígítva használjuk! Ha az öntözőléhez kívánjuk adni, akkor 1:10 arányban, ha kártevők, levéltetvek ellen használjuk, úgy 1:20 arányban hígítsuk. Nem adhatunk azonban minden növénynek belőle, a nitrogénben gazdag tápanyag nem tesz jót a borsónak, babnak, fokhagymának és a vöröshagymának.

Így szedjük a csalánt

Viseljünk vastag, gumírozott kesztyűt, markoljuk meg alul a növény szárát, majd a kezünket egy erős mozdulattal rántsuk felfelé, így egy nagy marék levél marad a kezünkben. Nem érdemes tövestől kiszakítan a növényt, mivel úgy gyorsan elfonnyad.

A citrom is csodaszer a növények számára

A talaj pH-értékét is befolyásolhatjuk a kertben, de még a gyomírtásban is segít a citrom.

A citrom héjából készült házi szer elűzi a levéltetveket
A citrom héjából készült házi szer elűzi a levéltetveketLiudmila Chernetska / Getty Images Hungary

Szerves gyomírtóként használhatjuk a citromot a kiskertben vagy a balkonládában, ha 1 liter 5%-os ecetet összekeverünk körülbelül 80 ml citromlével. Az oldatot töltsük egy szórófejes flakonba, és máris használhatjuk. Spricceljük be ezzel a földet a problémás területeken.

Vannak olyan növények, melyek a savanyú talajban érzik jól magukat. Ezt segíthetjük elő a következő keverékkel: 1 liter vízhez adjunk 2 evőkanál citromlét. Ezzel locsoljuk meg a növény körül a földet, de közben ügyeljünk arra, hogy a levelekre és a virágra ne menjen belőle.

A gyümölcs héját a levéltetvek ellen használhatjuk. Tegyük forró vízbe, hagyjuk benne kihűlni, szűrjük le, majd öntsük a levet szórófejes flakonba. Ezzel spricceljük le a fertőzött területeket.

Ha érdekel, milyen szobanövények érzik jól magukat a kertben, olvasd el ezt a cikkünket is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek