Egy lépéssel közelebb került az Európai Unió (EU) az Európai Parlament (EP) jóváhagyását követően ahhoz, hogy kötelezővé váljon a napelemes fűtési rendszer mind az újonnan épített, mind a már álló közintézmények és a lakóépületek esetében is.
Nemcsak a későbbiekben épülő, de a már meglévő épületek esetén is előírnák a fűtés korszerűsítését az európai uniós országokban. A napelemek telepítését több sávban végeznék a tervek szerint.

Kötelező lehet a napelem az EU-ban
A európai parlamenti képviselők 370 igennel, 199 nemmel és 46 tartózkodással fogadták el az irányelvet, mely a napelemek kötelező telepítését írja elő, és amely most már csak a Miniszterek Tanácsának jóváhagyására vár. A jogszabály szerint a tagállamoknak méretük alapján fokozatosan kell napelemeket telepíteniük középületeikre, amennyiben ez műszakilag és gazdaságilag megvalósítható.
Az ütemterv alapján 2026-ra az új kereskedelmi és középületek, 2027-re a felújított kereskedelmi és középületek, 2029-re az új lakóépületek, míg 2030-ra a meglévő középületek esetében kötelező lesz a napelemes berendezések beépítése.
Bizonyos épülettípusok, többek között a mezőgazdasági épületek, műemlékek vagy történelmi jelentőségű épületek mentesülhetnek a bevezetni kívánt szabály alól.
Lassan, de biztosan jönnek a napelemek
A fokozatosság jegyében kialakított tervek szerint 2026 és 2030 között lezajló átállás során elsőként az újonnan megépült kereskedelmi és középületekre, majd a felújított, de már régebben épített kereskedelmi és középületre, azt követően az új építésű lakóépületekre, végül pedig a már meglévő középületekre is napelemeket kell elhelyezniük az uniós tagállamoknak, amennyiben ez műszakilag és gazdaságilag megvalósítható.
Az Európai Bizottság szerint az intézkedés ténylegesen hozzájárulhat ahhoz, hogy az EU építőipara elérje a célját, vagyis 2050-re klímasemlegessé váljon. Jelenleg ugyanis ezek az az épületek okozzák az EU energiafogyasztásának 40%-át és ezzel együtt az üvegházhatású gázok kibocsátásának 36%-át. Az intézkedés segít majd helyben tartani az áramot, illetve lehetővé teszi a polgárok számára, hogy okosabban használják fel azt.
Néhány európai ország már hozott magától is hasonló intézkedéseket. A SolarPower Europe összegfoglalója szerint az EU napenergia-kapacitása már 2023-ban is jelentős növekedést mutatott, tavaly év végéig mintegy 56 GW kapacitást telepítettek, ami 27%-os bővülést jelentett egy év alatt. A jelentés előrejelzése szerint ez a tendencia tovább fog erősödni a következő években, főként, ha kötelező lesz a tagországok számára. Az unió azt várja a törvény elfogadásától, hogy az épületek teljesítménye hosszú távon megfelelhessen azon európai irányelvnek, melynek célja az energiafogyasztás és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése.

Az állami támogatást igénylők kiadásaik kétharmadát fizethetik az összegből.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés