A minimalista stílus lényege nem más, mint hogy a kevesebb több. Egy minimalista otthon mindig letisztult képet mutat, színei sohasem harsányak, tágas, szellős szobáiban mindig rend uralkodik. Nincs semmi, ami haszontalan, fölösleges lenne. Az embernek az az érzése, hogy a bútoroknak és a tárgyaknak kettős szerepük van: egyszerre funkcionálnak és hangulatot is teremtenek. Nem véletlen ez a hatás, hiszen a minimalizmusnak éppen az a lényege, hogy kivonja a felesleges bútorokat és dekorációkat, hogy egyszerűvé tegye a lakást.
A stílus hívei azt vallják, hogy a rendezett, letisztult tér nem csak a szemet, az elmét is megnyugtatja.
Többfunkciós bútorok
A minimalista otthonok nincsenek tele bútorokkal, de amelyek ott vannak, azoknak hasznosnak kell lenniük. Az üres tér a minimalista szobadekoráció fontos eleme, mivel a tér kölcsönhatásba lép a tárgyakkal, és meghatározza a megjelenést. A vizuális egyensúly nagyon fontos, és csak egyetlen fókuszponttal érhető el. Erre kiválóan alkalmas egy klasszikus ülőgarnitúra vagy egy egyszerű étkezőasztal szintén egyszerű székekkel.
A minimalista otthon kulcsa lehet továbbá az a bútor, amely rejtett tárolóhellyel rendelkezik, így egyszerre többfunkciós.
Ezáltal nemcsak a teret növeli, hanem a rendetlenséget is elrejti.
Ezt a célt szolgáljak azok a fedeles puffok, amelyek ülőalkalmatosságként vagy asztalként is szolgálhatnak.
Egyszerűsíts növényekkel
Egy minimalista lakás természetes kiegészítői a zöld növények, hiszen ez a legegyszerűbb módja annak, hogy anélkül díszíthessünk egy helyiséget, hogy további dekorációs elemekre lenne szükségünk.
Az egyszerűség stílusának elengedhetetlen kelléke a természetesség, ami visszaköszönhet akár kosarakban, fedeles fonott vagy fából készült ládákban, valamint kristályból vagy agyagból készült edényekben.
Óvatosan a díszítéssel, a színekkel
Bár egy minimalista otthonban nincs szükség túl sok hangsúlyos darabra, a minimalizmus nem azt jelenti, hogy kerülni kell a dekorációkat és az élénk színeket. A szabály az, hogy a díszítőelemek csak olyan „háttérszereplők”, amelyek nem harsogják túl az adott tér fókuszdarabját. De az üres falaktól sem kell megijedni.
Ha mégis szeretnénk tárgyakat magunk körül, válasszunk olyanokat, amelyek egyszerre esztétikusak, funkcionálisak és időtállók. Ilyenek lehet a dohányzóasztalon vagy a komódon elhelyezett tálcák, melyeken a hétköznapok során használt tárgyakat, eszközöket is összegyűjthetjük.
A minimalista stílus nem csak a fehér és a fekete kombinációját részesíti előnyben. Jellemzőek a természetben megjelenő egyéb színek, így például a szürke vagy a bézs, mindemellett a pasztellárnyalatok is jól illenek az egyszerűség jegyében berendezett otthonokba.
A bátrabbak a minimalista stílus tisztaságának megőrzéséhez a fehér színt kiegészíthetik pirossal, zölddel, kékkel vagy naranccsal.
Minél merészebbek az árnyalatok, annál világosabbá teszik a helyiséget, a halványabb színek pedig inkább nyugalmat és meghittséget adnak.
Engedd be a fényt
Egy hamisítatlan minimalistarajongónak a függöny nélküli, csupasz ablakok a legnagyobb barátai. Ha mégis szeretnénk a magánszféránkat a kíváncsi szemek elől elrejteni, egy áttetsző függöny vagy egy redőny kiváló választás lehet erre célra, és még a természetes fényt sem zárjuk ki.
A sok fény nemcsak otthonosabbá, hanem tágasabbá, légiesebbé varázsolja a teret.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés