Vannak, akik kalandot keresve járják a világot. Mások abban reménykednek, hogy idegen kultúrákat ismerhetnek meg, új barátokra tesznek szert, vagy új ízeket fedeznek fel. Az 58 éves bloggernek, Graham Askey-nek azonban egészen más motivációja volt: a világ legundorítóbb vécéjét akarta megtalálni. Hat kontinens 91 országát bejárva és 150 000 font elköltése után, 2022 szeptemberében siker koronázta a próbálkozását: Tádzsikisztán egy eldugott szegletében megtalálta a világ legrosszabb vécéjét.
A pokolba vezető lyuk
A nevezetes árnyékszék, amelyet Askey a „pokolba vezető lyuk”-ként emleget, Tádzsikisztán Ayni régiójában található. A kétméteres karók köré erősített kezdetleges sátorszerűséget napon száradt ürülék övezi, de Askey szerint patkányok és mérges kígyók is ólálkodnak a közelben. A függönyt a helyiek vécépapírként használják. Askey számára ez utóbbi volt a döntő a cím odaítélésekor; Tádzsikisztán egyébként sem túl higiénikus mellékhelyiségeiből összeállított egy tízes listát, amely itt tekinthető meg. De más országok is kitettek magukért a témában: az utazó találkozott vécédeszkával lefedett vödörrel (Benin), vécének használt fürdőkáddal (Kína), tutajra épült budival (Indonézia) és a föld felett tíz méterrel álló, nyaktörően megközelíthető fabódéval is. (Arról nincs hír, hogy Magyarországon is járt volna kutatás céljából.)
Aranyeső a szép kis házra
Ami az ellenpontot illeti, a nagyvilágban számos példa akad arra, hogy az esztétika és a funkcionalitás igenis párosítható, még nyilvános illemhelyek esetében is. A londoni Wembley-stadion közelében található a Gort Scott által tervezett Golden Public toalett. Az aranyszínű, geometrikus épület egy forgalmas utcasarkon áll, robusztus betonalapzatát légies, aranyszínű bevonattal ellátott alumíniumháló díszíti, amely esténként valóságos aranyesőként tündököl. Belül négy fülke és egy akadálymentesített vécé várja azokat, akiket szólít a természet. A tükör mögötti rejtett tartály összegyűjti az esővizet a vécéöblítéséhez, így a fenntarthatóság is megvalósul az esztétikai élmény mellett.
Díjnyertes illemhely 3D technikával
Az Amerikai Egyesült Államokban Colorado államban található Minturn kisvárosa, amelynek egyik nyilvános vécéje, a Mining Toilet 2015-ben elnyerte az „Amerika legjobb mellékhelyisége” címet. A kritikusok szerint a látvány „művészet és funkcionalitás lenyűgöző kombinációját nyújtja”, az Eagle Town Park gyönyörű természeti környezetében. A férfi és női mellékhelyiségek egyedi, digitálisan kialakított formája egy bányalejáratot idéz, ami a Sziklás-hegységbe vezet. A 320 fadarabból 3D nyomtatási technológiával készült vécéket a funkcionális művészet jegyében tervezték.
Acélcsápok és betongyűrűk
Az új-zélandi Wellington Kumutoto körzetében, a Queens Wharfon található nyilvános vécék egyedi megjelenésükkel tűnnek ki a környezetből. A leginkább a Spongyabob-sorozat világát idéző műalkotást 2011-ben tervezték, és 375 000 új-zélandi dollárba került, hogy a tengerparti város szélfútta sétányára kerüljön a nyilvános vécét rejtő két piros acélcsáp, amelyek fölött mogorva szemek kémlelik az utcát, lehetséges betérők után kutatva. A két csáp valójában koncentrikus betongyűrűkből áll, amelyek fölé piros színű acélhéjat álmodtak.
A legszebb vécéből a sarki fény is látható
Norvégiában is számtalan izgalmas nyilvános vécé található, amelyek sokszor a gyönyörű panorámával kecsegtető autóutak mellett helyezkednek el. Közülük is kiemelkedik az ureddplasseni pihenőhelyen található, a szigetekre, fjordokra és az északi fényekre nyíló csodálatos kilátásáról ismert, hullám alakú épület, valamint az eggumi pihenőhelynél kialakított, amfiteátrumszerű, kőből és uszadék fából létrehozott vécécsoda. Az izlandi Krafla festői vidékén pedig a semmiből emelkedik ki egy termálvízzel működő zuhany és egy mosdókagyló, télen-nyáron meleg vizet szolgáltatva az arra járóknak.
A japán csoda
Végül, de nem utolsósorban, meg kell említenünk a japán közvécéket, amelyekre külön projektet hoztak létre: Tokió Shibuya kerületében 17 nyilvános vécét újítottak fel. De nem akárhogyan, hiszen az volt a feladat, hogy az épületek kialakítása a japán vendégszeretetet tükrözze. Az elkészült művek között találhatunk a korai japán építészet ihlette vécét, cédrussal borított illemhelyet és félgömb alakú, hang által vezérelhető árnyékszéket is. A legkülönösebb talán mégis az, amelyiknek üvegfalai az ajtó zárásakor átlátszatlanná válnak, éjszaka pedig világít – mintegy lámpásként mutatva az utat a szükségben lévő vándorok számára.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés