Erre figyelj lakáseladásnál, ha nem akarsz sok pénzt elbukni

GettyImages-1691422598
Olvasási idő kb. 2 perc

Egy lakáseladásnál van, amit nem vihetsz magaddal, de az sem jó, ha azt otthagyod, amire még szükséged lehet, ráadásul hiba, ha nem írsz mindenről papírt.

Amikor lakáseladás előtt állsz, fontos tisztázni a vevővel, mi marad ott és mit kell magaddal vinned. A Pénzcentrum járt utána a megszívelendő szabályoknak, miután egyik olvasójuk igencsak kellemetlen helyzetbe került az ingatlanügylet kapcsán. 

Lakáseladásnál hiba, ha ezt nem foglaljátok szerződésbe

Az eladó szóban állapodott meg a vevővel, hogy pár hétig még tárolhatja a garázsban azokat a nagyobb a bútorait, amiket nem tudott rögtön magával vinni. Az építkezés azonban elhúzódott, és mire két hónap múltán megpróbálta elhozni a holmiját, addigra a vevő már kiürítette a garázst, mert ő is használni akarta.

Lakás eladásakor érdemes mindent lepapírozni, hogy ne követhessen el senki sem hibát
Lakás eladásakor érdemes mindent lepapírozni, hogy ne követhessen el senki sem hibátAndrew Lichtenstein / Getty Images Hungary

Szakértők szerint a legnagyobb hiba az volt, hogy nem írásban állapodtak meg. Ilyenkor jogi úton nehéz bármit tenni, de alapvetően a Polgári törvénykönyv (Ptk) szabályai az irányadók.

Amennyiben szóban a felek abban állapodtak meg, hogy egy meghatározott időpontig kiüríti az ingatlant az eladó, azonban ennek a kötelességének vevő felhívásának ellenére sem tett eleget, akkor jogszerű volt az ingóságok eltávolítása

– fejtette ki Benedikt Károly, a Duna House elemzési vezetője, aki felhívta a figyelmet, hogy érdemes ügyvédet bevonva az adásvételi szerződésbe is belefoglalni, hogy a vevő meddig tárolja az otthagyott ingóságokat.

Van, amit nem vihetsz magaddal

A lap annak is utána járt, mit nem szabad elvinni a lakásból egy költözésnél. A Ptk szerint a tulajdonjog kiterjed mindarra, ami a lakással tartósan egyesítve van, és a lakás értéke vagy használhatósága csökkenne nélküle.

Ilyen például az ablak, a radiátorok vagy a terasztető tartószerkezete.

A lakástörvény szerint tartozéknak minősül egyebek között a tűzhely, a fűtő- és melegvízellátó berendezés, a beépített bútorok és az elektromos kapcsolók is. Ezeket tehát nem szabad leszerelni, különben a vevő jogosan fordulhat panasszal a bírósághoz.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek