„Nézzünk körül alaposan, mert ahogyan ma látjuk a városainkban, az utak mentén, a kertjeinkben a fákat, cserjéket, örökzöldeket, úgy vélhetően ebben az összetételben nem látjuk már ezt így sokáig. A következő években a kertjeinkben lévő növényzet jelentős része így vagy úgy, de ki fog cserélődni” – áll Megyeri Szabolcs kertészmérnök elgondolkodtató Facebook-bejegyzésében.
Ez többek között azt is jelenti, hogy az utóbbi évek szokatlan időjárása, extrém forró és száraz nyarai miatt eltűnik kertünk leggyakoribb növénye, a két-három évtizeddel tízesével ültetett tuja is. Emellett lassan búcsút inthetünk az örökzöldeknek, rengeteg páraigényes növényünknek, juharoknak, amelyek
nem tudnak majd szinte sehol sem megmaradni.
Korai levélhullás vagy kiszáradás?
Megyeri Szabolcs szerint városi körülmények között még azok a növények is nehezen tudnak majd megélni, amelyek egyébként mindent kibírnak. Minél több ugyanis a beton, a szárazabb, visszaverődő hő és a fűtő falfelület, amely nyáron még éjszaka is meleget sugároz, a legstrammabb növények számára is végzetes lehet. Tehát
az is számít majd, hogy ezek hol élnek.
„A meglehetősen tág tűrésű akácot is pusztulás fenyegeti például az M0-s autópályánál vagy más olyan feltöltött területen, rézsűn, amit átforrósít a nap” – magyarázza a szakember, aki szerint fontos különbséget tenni a korai levélhullás és a kiszáradás között. Míg előbbi, például egy betegség miatt következik be, és az érintett fa újra ki tud hajtani tavasszal, addig a kiszáradt növények már nem élnek tovább.
„Most több fa szárad ki, mint amennyinél korai levélhullást eredményez a forróság.”
Hegyeink növényei is veszélyben vannak
A tujákhoz hasonlóan mindez igaz a fenyőfélékre és a többi örökzöldre is, legyenek azok a kertjeinkben vagy a természetben.
„Ha ez az időjárás lesz jellemző a következőkben is, amit most tapasztalunk, akkor vélhetően elindul egy olyan folyamat, amely során a hegyek déli oldaláról eltűnnek a lombhullató fák is. Azt, hogy ez lassú vagy gyors folyamat lesz-e, egyelőre senki sem tudja” – hívta fel a figyelmet a szakember.
Fontos a megfelelő kerti növény kiválasztása
Visszatérve kertjeinkbe, Megyeri Szabolcs elmondta, hogy a tuja tulajdonképpen sosem volt a mi vidékünkre való, ez a magyar lakosság részéről tévút volt. Sokan azt hitték róla, hogy igénytelen növény, amelyet nem kell permetezni és gond sincs vele. Ám akinek volt az elmúlt húsz évben, az pontosan tudja, hogy micsoda odafigyelést igényel e növény gondozása is, kezdve a száraz részek kitakarításával és a metszéssel. A szakember most azzal vigasztalja a kertjükben kihaló tuják tulajdonosait, hogy megfelelő fajtaválasztással ez a növény is pótolható.
„Fontos, hogy ne a szépsége és a szerint szerezzük be a növényeket, hogy a szomszédunknak is olyan van. Rá kell állnunk arra, hogy először elolvassuk egy adott növény fajtaleírását, meggyőződünk arról, hogy ez kell hozzánk, majd csak ezután vesszük meg” – magyarázta a szakértő, hozzátéve: ez az alapja annak, hogy
néhány évtized múlva ne nézzünk szembe újra tömeges növénypusztulással a kertünkben.
Hasznos tanácsok
Környezetünk megőrzése érdekében a helyes és tudatos fajtaválasztáson túl a legfontosabb, amit megtehetünk, az az, hogy a saját kertünkben élő zöldfelületet tartunk fenn. Megyeri Szabolcs szerint ennek kulcsa az öntözés és a mulcsolás.
„Gyorsan növő, árnyékot adó fafajnak a vörös levelű nyárfát javaslom. Kerítésnek, térhatárolónak a rendkívül szárazságtűrő keskenylevelű ezüstfát, a tamariskát és a homoktövist, évelőnek, talajtakarónak, tűző napra pedig a tarackoló kékgyökeret, a varjúhájakat és a délvirágot. Az a lényeg, hogy a talaj mindenhol fedve legyen” – tanácsolta a kertészmérnök.
Ha szeretnéd tudni, hogyan tudod felkészíteni a kerted a télre, ajánljuk figyelmedbe az erről szóló cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés