A vizsgálat során a kutatók több mint 600 vírust találtak a fürdőszobai tárgyakon, miután 96 zuhanyfejről és 34 fogkeféről származó mintát vetettek alá laboratóriumi elemzésnek. Az eredmény őket is megdöbbentette.
Ismeretlen vírusokat rejt a fürdőszobád
A kutatás vezető szerzője, Erica M. Hartmann, a Northwestern kutatója volt, aki korábban a fogkeféken és zuhanyfejeken élő baktériumokat is tanulmányozta. „A projekt tudományos érdekességként indult. Azt akartuk tudni, hogy milyen mikrobák élnek otthonainkban” – számolt be a szakember. Elmondása szerint a mikrobák nehezen telepednek meg az olyan beltéri felületeken, mint a falak vagy az asztalok. Inkább a vizes környezetet kedvelik, ezért a fogkefe és a zuhanyfej ideális táptalajt jelent számukra.
A baktériumok leírása után Hartmann egy DNS-szekvenálás néven ismert eljárás segítségével elemezte a korábbi vizsgálathoz is felhasznált mintákon élő vírusokat, ami meglepő eredményt hozott. Ezekből összesen 614 vírus nyomát mutatták ki. A kutatók ráadásul alig találtak átfedést a zuhanyfejeken és a fogkeféken lévő vírusok között. Sőt, hasonló tendencia rajzolódott ki az összes mintát tekintve is: a feltárt vírusok nagyon különbözőek voltak.
Mindegyik zuhanyfej és fogkefe olyan volt, mint egy különálló kis sziget, ami még inkább megerősíti a vírusok hihetetlen sokféleségét.
Nem kell félned ezektől a vírusoktól
Bármilyen vészjóslóan is hangzik a kutatás eredménye, fontos megjegyezni, hogy a vizsgálat során kimutatott vírusok nagyrészt a bakteriofágok csoportjába tartoznak, amelyek nem embereket, hanem baktériumokat fertőznek meg, és azok belsejében szaporodnak. Kiderült az is, hogy a legtöbb fág úgynevezett mikobakteriofág, amely a patogén fajok közé tartozó mikobaktériumokat veszi célba. Utóbbiak
olyan betegségek kialakuláséért felelősek, mint a krónikus tüdőfertőzések, a tuberkulózis és a lepra.
Hartmann mindezek fényében azt reméli, hogy a kutatók egy napon mikrobakteriofágok felhasználásával állíthatják meg az ilyen típusú fertőzéseket. Ezt akár úgy is elérhetik, hogy közvetlenül a vízvezetékrendszerből távolítják el a kórokozókat. A fágok emellett az antibiotikum-rezisztens bakteriális fertőzések kezelésében is szerephez juthatnak.
Felesleges vegyszert használnod
Nyilatkozatában a vezető kutató arra is felhívta a figyelmet, hogy az embereknek nem kéne annyit aggódniuk a fürdőszobáikban lévő láthatatlan mikroorganizmusok és vírusok miatt. Azt javasolta, ahelyett hogy fehérítőt használnának, áztassák ecetbe zuhanyfejüket, hogy eltávolítsák róla a lerakódásokat, vagy egyszerűen mossák le azokat szappannal és vízzel. Ami a fogkeféket illeti, ez esetben inkább a rendszeres cserét javasolja. Az antimikrobiális termékekért viszont nem rajong, mert szerinte megnövelhetik az antibiotikum-rezisztencia kialakulásának esélyét, ami megnehezítheti számos betegség kezelését.
„A mikrobák mindenhol ott vannak, és túlnyomó többségük nem okoz megbetegedést. Minél többet támadjuk őket fertőtlenítőszerekkel, annál valószínűbb, hogy ellenállóvá válnak” – vélekedett a kutató.
Van egy olyan fürdőszobai kellék is, ami viszont valóban veszélyes lehet az egészségedre. Erről itt olvashatsz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés