Alig ocsúdtunk fel a karácsony és az újév után, máris itt az ideje, hogy elkezdjük nevelgetni 2024 első növényeit – persze, csak ha idén nyáron saját termesztésű zöldségeket szeretnénk csemegézni. Bizonyos magokat ugyanis most érdemes földbe tennünk, hogy mire elérkezik a szabadföldbe ültetés ideje, szárba szökkent magjainkat kövér palántaként tudjuk továbbadni a kertünk adta természetnek. Mielőtt azonban nekilátnánk a munkának, fontos néhány szempontot átgondolnunk.
Már februárban érdemes belecsapnunk a kertészkedésbe
Elsőként azt, hogy a tervezés egyik fontos, no és alapvető lépése, hogy pontosan meghatározzuk, mekkora helyre tervezzük a veteményest. Lényeges végiggondolnunk azt is, hogy egyes növényeknek mekkora a helyigénye, hogy a palántákat milyen távolságra kell majd ültetnünk a szabadföldben, hiszen csak így tudunk kalkulálni azzal, hogy miből milyen mennyiségű magot kell elvetnünk.
Vessünk, de mikor?
Sok kertész tanácsa az, hogy a beltéri vetést a legutolsó fagyok előtt nagyjából 6-8 héttel kezdjük el. Ha nehezen tudjuk ezt megsaccolni – már csak annálfogva is, hogy az időjárás mostanság elég sok meglepetést okozott –, akkor gondoljuk át, hogy mikor ültessük el a zöldségeket a szabadban, majd visszafelé számolva becsüljük meg, hogy mikor kell ezeket a magokat elvetni.
Ezekre az eszközökre lesz szükség
Megyeri Szabolcs kertészmérnök szerint a palántaneveléshez három fő alapanyag kell:
- jó minőségű vetőmag, amely elengedhetetlen az egészséges, ellenálló és jól termő növények neveléséhez, így magból mindig a legjobbat válasszuk;
- vetőedény vagy tálca, amely lehet akár bolti, fedeles műanyag nevelde, de jó szolgálatot tesz egy tojástartó, egy tejfölöspohár vagy egy sekélyebb virágláda is;
- morzsolható, porhanyós, laza állagú föld.
Hogy csináljuk?
- A magok ültetési mélysége a mag hosszának két-háromszorosa – minél nagyobb, annál mélyebbre kell kerülnie.
- Az elvetett magokat fedjük le fóliával vagy üveglappal, így biztosítani tudjuk a megfelelő csírázási hőmérsékletet.
- Legyünk elővigyázatosak az öntözéssel, mert az sem jó, ha kiszárad, ahogyan az sem, ha pang a víz.
- Két-három levelet növesztett apró növényeinkről már levehetjük a „takarót”, és szétültethetjük őket, és figyeljünk arra, hogy elegendő napfény érje a neveltjeinket.
- Mielőtt kiültetnénk, pár napig több órára tegyük ki a kis növendékeinket, hogy szokják a külső viszonyokat.
Galériánkban megismerheted azokat a növényeket, amelyek előkészítése éppen februárban ideális – csak kattints a képre, és már lapozhatod is!
Ha arról is szívesen olvasnál, hogy mely növényeket kell elültetned hamarosan, hogy megtöltsék élettel a kerted, akkor ajánljuk figyelmedbe az erről szóló cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés