A demenciában szenvedők kognitív képességeik (pl. memória, tájékozódás és tanulási képesség) fokozatos hanyatlását tapasztalják, és érzelmi, szociális, valamint viselkedési kontrolljuk romlása kihat a mindennapi életükre. A demencia háttrében többnyire az agy szerkezetikárosodása áll. Az érintetteknél folyamatos állapotromlás figyelhető meg, a demenciában szenvedők idővel egyre több készséget és képességet veszítenek el.
Segítheti a demenciával küzdőket ez a tevékenység
A demencia kezdeti tünete a memóriazavar, de a későbbi stádiumban a beszéd és mozgás is érintetté válhat. A demencia kialakulásának több ismert oka van, az egyik leggyakoribb az Alzheimer-kór. Az állapotromlást egyes esetekben gyógyszeres kezeléssel lehet lassítani, de a jelenlegi orvostudományi módszerek csak csekély mértékű javulást tudnak elérni.
A demencia világszerte nagyjából 50 millió embert érint, ebből Magyarországon megközelítőleg 250 ezer demenciával diagnosztizált ember él. A családtagokat indirekt módon, de szintén érinti a probléma, hiszen naponta szembesülnek demens szeretteik egyre rosszabbodó állapotával.
A szakemberek az állapotromlást többféle módon próbálják lassítani, és a tüneteket enyhíteni. A demenciában szenvedő emberek nem gyógyszeres kezeléseinek egyike a kertészeti terápia. Számos kutatás kimutatta, hogy a kerttel kapcsolatos tevékenységek pozitív hatással vannak az Alzheimer-kórban és demenciában szenvedő betegekre. Mindemellett a szorongást, a stresszt és a depressziót enyhítik.
A terápiás kertészeti tevékenység jellemzően kis csoportokban történik, szakember által koordinálva. Ennek során egyszerűbb elfoglaltságokat is végeznek, mint a növények érintése, gondozása, szaglása, kóstolása, valamint összetettebb tevékenységeket is (pl. magszedés, kertészkedés, termesztés, főzés).
A kertterápia során a különböző színek, hangok, illatok és ízek hatnak az érzékelésre, segítik az emlékek felidézését és támogatják az agyműködést. A tevékenység a tájékozódási képesség és a fizikai erőnlét fenntartását is segíti, csoportosan végezve pedig a szociális interakciókat is gyarapítja.
Így vonhatjuk be demenciával küzdő családtagunkat
Amennyiben enyhe fokú demenciával élő szerettünket szeretnénk bevonni a kert körüli teendőkbe, hogy otthon gyakorolhassák a kertművelést, javasolt „demenciabarát” kertet kialakítani, a szükséges feltételek megteremtésével. Ehhez a következőket kell figyelembe venni:
1. Megfelelő kertkialakítás
A kert a biztonságos járáshoz, sétához legyen kialakítva: átlátható és tiszta útvonalon lehessen haladni. Építsünk be helyenként kapaszkodókat, és figyeljünk arra, hogy ne legyen csúszós a talaj. A pihenés lehetőségét meghatározott távolságban elhelyezett padokkal teremthetjük meg.
Legyen olyan fedett hely, árnyékoló vagy egy kis pavilon a kertben, ahová a tűző nap vagy a csepegő eső elől be lehet húzódni. Ide is érdemes berendezni egy kis pihenősarkot.
2. Fontos a biztonság
Figyeljünk arra is, hogy a kapu és a kerítés biztonságos legyen, demenciával élő szerettünk nehogy megsérüljön vagy elkóboroljon. Fontos az is, hogy a kertkapu kulccsal záródjon.
3. Pálma helyett almafa
A kert legyen a megszokott környezetet idéző, inkább idős rokonunk kedvelt növényeit telepítsük, ne egzotikus és divatos növényeket. Fontos az is, hogy demens szerettünket engedjük kertészkedni, ne csináljunk meg mindent helyettük, hagyjunk számukra is feladatot.
4. Biztosítsuk a feltételeket
Miután az idős embereknek nehéz hajlongani, ezért helyezzünk el magaságyásokat, a fűszernövények pedig nagyobb kaspókba is kerülhetnek. Ha azt látjuk, hogy bizonyos munkákat nehéz elvégezniük, akkor támogassuk őket ebben. Lehetőség szerint ilyenkor közösen dolgozzunk, beszélgessünk egy jót a kertben, hogy a társas kapcsolatot, a köztünk lévő köteléket erősítsük.
Igyekezzünk olyan kertet kialakítani, ami segíti az érzékelést, például finom illatú virágokkal a szaglást, egy szélcsengővel a hallást, gyümölcsökkel, zöldségekkel a tapintást és az ízlelést támogathatjuk, a színpompás kert pedig jó érzés a szemnek.
Akár magad is készíthetsz otthon magaságyást, és még csak ezermesternek sem kell lenned hozzá. Ide kattintva megtudhatod, hogyan csináld.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés