A bútorok egyre drágábbak, aki pedig környezettudatosan tölti a mindennapjait, igyekszik minél hosszabb életet adni a tárgyainak. Erre tökéletes módszer a bútorok felújítása. A krétafestékhez semmilyen előképzettség nem szükséges, szó szerint gyerekjáték a használata, bár egy kevés előkészületet igényel.
Csak jó ecsettel lesz szép a végeredmény
Ma már Magyarországon is egyre több márka elérhető, interneten keresgélve is találhatsz itthoni forgalmazókat, de van olyan barkácsáruház, amelynek a kínálatában ott van a polcokon jó néhány árnyalat.
A krétafesték legnagyobb előnye, hogy minimális előkészítés után indulhat a festés. Ám nem mindegy, hogy a bútor milyen állapotban van; ha apró lyukakat látsz rajta, erős lehet a gyanúd, hogy szú rágja. Vannak különböző technikák, amelyekkel kiirtható – miután befújták a megfelelő szerekkel, óriási nejlonba csomagolják, és így hagyják néhány hétre–, de kezdő bútorfelújítóként lehet, hogy túl kemény lenne ez a dió, így lehetőség szerint ép darabbal próbálkozz. Miután a bútorról letörölted a port, eltávolítottad a szöszöket és lezsírtalanítottad, indulhat a festés.
„A jó eszköz elengedhetetlen ahhoz, hogy szép legyen a végeredmény” – magyarázza Kmetyóné Kriszta, a vintagevelem.hu bloggere. „Válasszunk olyan ecsetet, aminek nem hullik a szőre, és nem dagadnak meg a szálak a festéktől. A vízbázisú krétafestékekhez érdemes szintetikus anyagból készült ecsetet választani. A nagyobb, egyenes felületeket hengerrel is festhetjük, hogy szép, egyenletes legyen a végeredmény. A profiknak van egy trükkje: a rusztikusabb hatáshoz sűrűbb festéket használnak, sőt, néhány órára beteszik a festéket a hűtőszekrénybe. Arra azonban ügyelni kell, nehogy megfagyjon az anyag.”
A krétafestéket vízzel lehet hígítani. Beletölthetjük a festékbe, de az ecsetet is vizezhetjük.
Kikeverhetünk egyedi színeket
A száradási időt mindig meg kell várni, mielőtt egy következő réteget felvinnénk, nehogy sérüljön a festés. A sötétebb színeknél általában már 2 réteg elegendő, ám ha világosabb színt festünk egy sötétebb árnyalatú bútorra, előfordulhat, hogy akár három réteg is szükséges lehet.
„Ha itt-ott nem lett egyenletes a festés, esetleg megfolyt, finom csiszolópapírral óvatosan átmehetünk a felületen” – javasolja szakértőnk. „Minél magasabb számú a csiszolópapír, annál finomabb a felülete. Egy 240-es már tökéletes ilyen típusú munkához.”
A különböző gyártók termékeinél más-más lehet a mennyiség, de általánosságban elmondható, hogy 750 milliliter festék nagyjából 8-10 négyzetméternyi felületre elegendő.
Ha a krétafestékek közül nem találunk olyat, amit elképzeltünk, bátran lehet keverni új árnyalatokat.
„Az azonban fontos, hogy mindenképpen keverjünk ki annyit, amennyi szükséges a bútorra, ugyanis – ha még mérjük is a mennyiségeket – tökéletesen ugyanolyan árnyalatot nem tudunk kétszer kikeverni.”
A bútorfelújítás utolsó lépése: a díszítés
Vannak gyártók, akiknél már kaphatók három az egyben festékek, azaz olyan termékek, ahol a lakk már benne van az anyagban, így nem kell a végén lakkozni, waxolni. Ha nem ilyet választunk, miután az utolsó réteg festék is megszáradt, zárni kell a felületet. A viasztól a festés barátságosabb, puhább marad, míg a lakk keményebbé teszi, ám nagyobb igénybevételnek is jobban ellenáll.
„Minden esetben vízbázisú lakkot használjunk, mert az oldószeres változat a festékben kárt tehet” – magyarázza Kmetyóné Kriszta. „A viaszok esetében választhatunk átlátszó és színezett kivitelt. A színezettet akkor alkalmazzuk, ha különleges hatást szeretnénk elérni, hiszen módosítja a festék színét, például picit antikolja.
A viasz felviteléhez használhatunk speciális viaszecsetet – nagy felületeknél ezzel sokkal könnyebb a munka.
Puha ronggyal is felkenhetjük a viaszt – például egy régi ágyneműdarab ehhez jó megoldás –, viszont ezt tiszta ruhával mindenképpen vissza kell törölni. Miután megvártuk, hogy kikeményedjen a viasz, lehet terhelni és tisztítani is.”
A kész bútort még egyedibbé, különlegesebbé tehetjük, ha stencillel valamilyen mintát festünk rá. A hobbiboltokban kapható stencilt óvatosan ragasszuk a már megszáradt felületre – létezik kimondottan stencilragasztó spray is –, majd finoman, úgy, hogy ne folyjon a festék a stencil alá, szivacsos végű ecsettel vagy szivaccsal, nyomkodó mozdulatokkal vigyük fel a festéket. Csak azután távolítsuk el a stencilt, hogy a festék tökéletesen megszáradt. Ha egyszerűbben szeretnéd egyedivé tenni a bútort, csak cseréld le a gombokat látványosabb darabokra.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés