Így varázsold újjá bútoraidat: kevés pénzből teljes megújulás

GettyImages-529047051
Olvasási idő kb. 5 perc

Régi, megunt bútoraidba új életet lehelni nem is olyan nehéz. A krétafesték lehetőséget ad, hogy csiszolás nélkül, akár egy hétvége alatt megváltoztasd a szoba hangulatát.

A bútorok egyre drágábbak, aki pedig környezettudatosan tölti a mindennapjait, igyekszik minél hosszabb életet adni a tárgyainak. Erre tökéletes módszer a bútorok felújítása. A krétafestékhez semmilyen előképzettség nem szükséges, szó szerint gyerekjáték a használata, bár egy kevés előkészületet igényel.

Csak jó ecsettel lesz szép a végeredmény

Ma már Magyarországon is egyre több márka elérhető, interneten keresgélve is találhatsz itthoni forgalmazókat, de van olyan barkácsáruház, amelynek a kínálatában ott van a polcokon jó néhány árnyalat. 

A krétafesték legnagyobb előnye, hogy minimális előkészítés után indulhat a festés. Ám nem mindegy, hogy a bútor milyen állapotban van; ha apró lyukakat látsz rajta, erős lehet a gyanúd, hogy szú rágja. Vannak különböző technikák, amelyekkel kiirtható – miután befújták a megfelelő szerekkel, óriási nejlonba csomagolják, és így hagyják néhány hétre–, de kezdő bútorfelújítóként lehet, hogy túl kemény lenne ez a dió, így lehetőség szerint ép darabbal próbálkozz. Miután a bútorról letörölted a port, eltávolítottad a szöszöket és lezsírtalanítottad, indulhat a festés.

Akár több festéket is használhatunk a bútor felújításához
Akár több festéket is használhatunk a bútor felújításáhozvintagevelem.hu

„A jó eszköz elengedhetetlen ahhoz, hogy szép legyen a végeredmény” – magyarázza Kmetyóné Kriszta, a vintagevelem.hu bloggere. „Válasszunk olyan ecsetet, aminek nem hullik a szőre, és nem dagadnak meg a szálak a festéktől. A vízbázisú krétafestékekhez érdemes szintetikus anyagból készült ecsetet választani. A nagyobb, egyenes felületeket hengerrel is festhetjük, hogy szép, egyenletes legyen a végeredmény. A profiknak van egy trükkje: a rusztikusabb hatáshoz sűrűbb festéket használnak, sőt, néhány órára beteszik a festéket a hűtőszekrénybe. Arra azonban ügyelni kell, nehogy megfagyjon az anyag.”

A krétafestéket vízzel lehet hígítani. Beletölthetjük a festékbe, de az ecsetet is vizezhetjük. 

Kikeverhetünk egyedi színeket

A száradási időt mindig meg kell várni, mielőtt egy következő réteget felvinnénk, nehogy sérüljön a festés. A sötétebb színeknél általában már 2 réteg elegendő, ám ha világosabb színt festünk egy sötétebb árnyalatú bútorra, előfordulhat, hogy akár három réteg is szükséges lehet. 

Az egész szoba hangulata megváltozik az új színektől, mintáktól
Az egész szoba hangulata megváltozik az új színektől, mintáktólvintagevelem.hu

„Ha itt-ott nem lett egyenletes a festés, esetleg megfolyt, finom csiszolópapírral óvatosan átmehetünk a felületen” – javasolja szakértőnk. „Minél magasabb számú a csiszolópapír, annál finomabb a felülete. Egy 240-es már tökéletes ilyen típusú munkához.”

A különböző gyártók termékeinél más-más lehet a mennyiség, de általánosságban elmondható, hogy 750 milliliter festék nagyjából 8-10 négyzetméternyi felületre elegendő. 

Ha a krétafestékek közül nem találunk olyat, amit elképzeltünk, bátran lehet keverni új árnyalatokat.

„Az azonban fontos, hogy mindenképpen keverjünk ki annyit, amennyi szükséges a bútorra, ugyanis – ha még mérjük is a mennyiségeket – tökéletesen ugyanolyan árnyalatot nem tudunk kétszer kikeverni.”

A bútorfelújítás utolsó lépése: a díszítés

Vannak gyártók, akiknél már kaphatók három az egyben festékek, azaz olyan termékek, ahol a lakk már benne van az anyagban, így nem kell a végén lakkozni, waxolni. Ha nem ilyet választunk, miután az utolsó réteg festék is megszáradt, zárni kell a felületet. A viasztól a festés barátságosabb, puhább marad, míg a lakk keményebbé teszi, ám nagyobb igénybevételnek is jobban ellenáll.

Stencilekkel még egyedibbé varázsolhatjuk a felületet
Stencilekkel még egyedibbé varázsolhatjuk a felületetvintagevelem.hu

„Minden esetben vízbázisú lakkot használjunk, mert az oldószeres változat a festékben kárt tehet” – magyarázza Kmetyóné Kriszta. „A viaszok esetében választhatunk átlátszó és színezett kivitelt. A színezettet akkor alkalmazzuk, ha különleges hatást szeretnénk elérni, hiszen módosítja a festék színét, például picit antikolja.

A viasz felviteléhez használhatunk speciális viaszecsetet – nagy felületeknél ezzel sokkal könnyebb a munka.

Puha ronggyal is felkenhetjük a viaszt – például egy régi ágyneműdarab ehhez jó megoldás –, viszont ezt tiszta ruhával mindenképpen vissza kell törölni. Miután megvártuk, hogy kikeményedjen a viasz, lehet terhelni és tisztítani is.”

A kész bútort még egyedibbé, különlegesebbé tehetjük, ha stencillel valamilyen mintát festünk rá. A hobbiboltokban kapható stencilt óvatosan ragasszuk a már megszáradt felületre – létezik kimondottan stencilragasztó spray is –, majd finoman, úgy, hogy ne folyjon a festék a stencil alá, szivacsos végű ecsettel vagy szivaccsal, nyomkodó mozdulatokkal vigyük fel a festéket. Csak azután távolítsuk el a stencilt, hogy a festék tökéletesen megszáradt. Ha egyszerűbben szeretnéd egyedivé tenni a bútort, csak cseréld le a gombokat látványosabb darabokra.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek