„Több pénzintézet is módosította a kamatkedvezményekhez kapcsolódó jóváírási sávokat, ami különösen az alacsonyabb jövedelmű hiteligénylők számára jelent kedvezőtlenebb feltételeket” – számolt be a money.hu legfrissebb elemzésére hivatkozva a Piac & Profit.
Alacsonyabb fizetéssel rosszabbak a banki kondíciók
Azt, hogy a hitelfelvevők a lakáshitelhez milyen mértékű kamatkedvezményre jogosultak, a fizetés nagysága határozza meg, amely emellett a felvehető kölcsön összegét is megszabja.
A nyári időszakban több banknál is változtak a kamatkedvezmények feltételei, az elemzés szerint a következők szerint:
- Az Erste Bank június 15-től módosította jóváírási sávjait, így mostantól a korábbi 200 ezer forinttal szemben 400 ezer forintos havi jóváírás szükséges a kedvezmény eléréséhez.
- A K&H Bank július 29-én változtatta meg sávjait, ezért az addigi 250 ezer forint helyett 500 ezer forintos havi jóváírással lehet igénybe venni a kedvezményt.
- Az OTP Bank július elején vezette be új sávjait: bár 900 ezer forintról 700 ezer forintra csökkent a kedvezményhez szükséges jóváírási szint, közben megemelkedett az a kamatot, amelyből a kedvezményt érvényesíteni lehet.
A törlesztésre szánható összeget is megszabja
Azok számára, akik átlagbért kapnak, fontos tudnivaló, hogy létezik egy úgynevezett jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató (JTM), amely szerint nettó 600 ezer forintos jövedelem alatt legfeljebb ennek az összegnek az 50 százaléka áldozható törlesztőrészletek fizetésére. Ez azt jelenti, hogy
az átlagbérrel rendelkező hiteligénylő maximum 216.800 forintos havi törlesztést vállalhat.
Az összeg nagyságrendileg egy 20 éves futamidejű, 30 millió forintos lakáshitel törlesztőrészletét fedezi – feltéve, hogy az ügyfél a legkedvezőbb ajánlatok közül választ. A 20 százalékos minimális önrészből kiindulva egy ilyen hitel 37,5 millió forintos ingatlan vásárlására lehet elegendő, melyből 7,5 millió forint a saját rész.
„Adóstárs bevonása esetén természetesen az együttes nettó jövedelmet veszi figyelembe a bankok. Tehát ha van egy hasonló átlagkeresettel rendelkező házastárs, akkor már jóval nagyobb összegű hitel vehető fel, vagy ugyanez az összeg rövidebb futamidővel és nagyobb kamatkedvezménnyel – azaz olcsóbban” – fogalmazott a money.hu vezetője, Korponai Levente.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés