Mindennap hozzáérsz, pedig baktériumokkal és gombákkal fertőzhet meg

bakterium-gomba-kad
Olvasási idő kb. 5 perc

Ha már nem is emlékszel rá, mikor tisztítottad ki utoljára a fürdőszobai szőnyeget, akkor valószínűleg eljött az ideje. A kádkilépők ugyanis hemzsegnek a baktériumoktól és gombáktól – erre figyelj, amikor nekiállsz kitakarítani.

Ha van valami az otthonunkban, ami sokkal gyakrabban szorul tisztításra, mint ahogy azt általában tesszük, az nem más, mint a fürdőszobai szőnyeg. A legtöbben ugyanis nem foglalkozunk vele, használat után csak simán kiterítjük száradni, majd a következő napon újra elővesszük. Pedig az egész család vizes lábbal járkál rajta, így a baktériumok könnyen megtelepednek benne, a nedves környezet pedig kiváló táptalajt teremt a különböző gombáknak.

Gombás és bakteriális fertőzések terjedését segíti a nem megfelelően tisztított kilépőszőnyeg

Szerencsére a legtöbb kádkilépő könnyen tisztítható mosógépben, így a takarításuk nem feltétlenül munkaigényes feladat. A szakemberek szerint javasolt legalább két-három hetente alaposan kitisztítania fürdőszobaszőnyegeket, látható szennyeződések esetén pedig ennél gyakrabban is lehet.

Elég, ha csak egy lábgombával küzdő családtag használja a közös kilépőszőnyeget, a fertőzés pillanatok alatt elterjedhet
Elég, ha csak egy lábgombával küzdő családtag használja a közös kilépőszőnyeget, a fertőzés pillanatok alatt elterjedhetSean Justice / Getty Images Hungary

Így csökkentsd a baktériumok és gombák elszaporodásának kockázatát

Hogy mit jelent a megfelelő tisztán tartás a fürdőszobai szőnyegek esetében?

  1. Mielőtt egy laza mozdulattal bedobjuk a mosógépbe, a kezelési útmutató elolvasásával érdemes megbizonyosodni arról, hogy a szőnyeg mosható-e gépben, és ha igen, hány fokon. A gumiból vagy PVC-ből készült kádkilépők esetében érdemes ellenőrizni az anyag esetleges sérüléseit, mert a nagyobb méretű, leváló darabok eltömíthetik a mosógépet. Az alacsonyabb fordulatszámon végzett centrifugálás meghosszabbíthatja a csúszásgátlós fürdőszobaszőnyegek élettartamát.
  2. A fürdőszobai szőnyeg megfelelő tisztán tartásához használjunk két-három naponta nedves porszívót, és távolítsuk el a hajszálakat, szennyeződéseket. Mindenképpen porszívózzuk ki a szőnyeget, mielőtt betesszük a mosógépbe, hogy ne teljen meg kosszal a gép szűrője.
  3. Érdemes mélytisztító mosószert használni a lerakódott szennyeződések eltávolítására, a makacs szagok miatt pedig öblítőszert is adjunk a mosáshoz. A magas fordulatszámú centrifugálás segít eltávolítani a felesleges vizet, és megkönnyíti a fürdőszobaszőnyeg szárítását.
  4. A legtöbb fürdőszőnyeg szárítógépben szárítható, de nem mindegyik. A magas hőmérsékletű szárítás fertőtlenít, és segít a szöszök eltávolításában. Ugyanakkor a gumi vagy műanyag hátlappal ellátott fürdőszobaszőnyegeknél érdemes átgondolni a szárítógépezést, ezeket ugyanis tönkreteheti a gépi szárítás. Gyorsíthatja a folyamatot, ha szárítógolyót vagy szárítólabdát használunk. A legjobb azonban, ha a szabadban szárítjuk meg a fürdőszobaszőnyeget, de mindenképpen várjuk meg a teljes kiszáradást.
  5. Eljött az ideje, hogy kidobjuk a fürdőszobaszőnyeget, ha penészfoltokat látunk rajta, illetve ha dohos a szőnyeg, a dohos szagot ugyanis a penészgombaspórák okozzák. A szakadt és kopott szőnyegeket szintén érdemes mielőbb lecserélni, akárcsak azokat, amelyeken a csúszásgátló hátlap elszakadt.
A gombák és baktériumok terjedésének megakadályozása érdekében a dohos, penészes kilépőket mosás helyett jobb inkább lecserélni
A gombák és baktériumok terjedésének megakadályozása érdekében a dohos, penészes kilépőket mosás helyett jobb inkább lecserélniMaria Korneeva / Getty Images Hungary

A penész megjelenése a fürdőszobában a leggyakoribb, hiszen a penészgombáknak két dologra van szükségük a növekedéshez: táplálékra és nedvességre. A fürdőben mindkettő bőségesen jelen lehet, hiszen az elhalt és lehullott bőrdarabok és egyéb szerves részecskék kiváló tápláléklehetőséget adnak a gombáknak.

A penészgomba akár 24-48 óra alatt is sokat növekedhet, majd elkezdheti a spórák kibocsátását az egész térben, ami rossz beltéri levegőminőséget és a felületek szennyeződését eredményezheti.

A penésznek való kitettség káros lehet az egészségre. A tünetek a nehéz légzéstől kezdve a ziháláson és orrfolyáson át a szemirritációig terjedhetnek. Ha penész jelenlétét tapasztaljuk a fürdőszobában, akkor érdemes lecserélni a kádkilépőt és mielőbb megkezdeni a fürdőszoba tisztítását. A kádkilépő mellett azt a területet is alaposan meg kell tisztítani, amin a fürdőszobai szőnyeget tartjuk, és mielőtt visszatennénk helyére a szőnyeget, figyeljünk arra, hogy teljesen megszáradjon. Ha ugyanis nedves felületre tesszük vissza a szőnyeget, azzal elősegítjük az ismételt penészedést.

Ha tudni szeretnéd, melyek azok a tárgyak, amiket semmiképpen nem tanácsos a fürdőszobában tartani, olvasd el ezt a cikkünket is!

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek