Az árak egyre emelkednek, miközben az albérletben élők anyagi lehetőségei nem feltétlenül engedik meg azt, hogy ugyanolyan méretű vagy minőségű otthont béreljenek ma, mint amilyet 5-10 éve még meg tudtak fizetni. Ennek következménye többek között az is, hogy olyan minőségű lakások is megjelentek a piacon, amelyeket korábban nem vett volna ki senki, ám a kényszer nagy úr: most ezeknek is van piaca.
Vadhajtások az albérletpiacon
Akár te magad keresel új otthont, akár ismerősi körödben van albérletet kereső, egészen biztos, hogy ismersz néhány horrorisztikus sztorit. Juli hosszú hónapokat töltött el albérletkereséssel azt követően, hogy a lakást, amelyben hosszú távra tervezett, hirtelen már inkább eladni kívánta a tulaja. Gyakorlatilag a huszonnegyedik órában sikerült csak megfelelő lakásra bukkannia, ennek pedig az volt az oka, hogy nem elégedett meg akármilyen otthonnal.
„Volt, ahol a radiátorok alatt fekete foltok álltak a parkettán, mert folyamatosan folyt a víz, de mutattak olyan lakást is, amelyikben a beépített bútort láthatóan megrágta az előző bérlő kutyája”
– emelt ki néhány példát.
Egy másik albérletkereső, Kristóf inkább azzal szembesült, hogy néha egészen képtelen feltételeket szabnának a tulajdonosok. Az ő igényeik elég specifikusak: nagy lakást keresnek jó minőségben, meghatározott környéken. A sors eléjük sodort egy olyan hirdetést is, amely egy családi ház komplett emeletét kínálta – úgy, hogy a kertrendezésért is külön díjat kértek volna, miközben ők nem használhatták volna azt, a költség a szép látvány miatt szerepelt külön. Nem vették ki ezt a lakást.
A kiadhatatlan lakások újra megjelentek a piacon
„Érzékeljük, hogy nagyon erős a keresleti piac, sokan keresnek bérlési lehetőséget. Pár éve a mostani folyamatoknak éppen az ellentéte zajlott: akkor
a nagymama ósdi bútoraival berendezett, alacsony minőségű lakásokat nem lehetett kiadni.
Most viszont olyan sokan keresnek albérletet, hogy a piacon megjelentek a korábban kiadhatatlan lakások is” – fogalmazott Benedikt Károly, a Duna House PR és elemzési vezetője a Dívány megkeresésére. „A hirdetési piacon jobbára ezek vannak jelen, mivel a minőségibb lakásokat már kiadták, ráadásul az áruk nem tükrözi minőségüket. A tulajdonosok azt látják, hogy a bérleti díjak magasak, azt nem veszik csak észre, hogy ehhez esetükben nem társul minőség” – tette hozzá.
A kertrendezési díjhoz hasonló jelenségeket azért vadhajtásnak tartja még ebben a jelenlegi környezetben is a szakértő: jellemzőbb az, hogy a kisgyerekes családokkal vagy a kutyával költözőkkel kapcsolatosan fogalmaznak meg szigorúbb követelményeket, nagyobb kauciót, felelősségvállalási kötelezettséget az esetlegesen okozott károk kapcsán.
Az ingatlanos segít a túlkapások elkerülésében
Amikor valaki ingatlanközvetítőt is bevon lakásának kiadásába, az csökkentheti a hasonló helyzetek kialakulásának lehetőségét, mivel az ingatlanos ismeri az árakat és az átlagos feltételeket, ezért figyelmeztetheti a tulajdonosokat, ha valamilyen irreális elvárással állnának elő.
„Aki tudatos, az hallgat ránk. Egy ingatlanos sok mindenben tud segíteni – sokan félnek például a külföldi bérlőktől, sokszor csak azért, mert nem beszélnek nyelveket, egy home-menedzsment szolgáltatás ebben segítséget jelent” – fogalmaz Benedikt Károly.
A rosszabb minőségű lakások ugyanakkor jellemzően nem az ingatlanosok kínálatában, hanem az interneten található különböző felületeken, Facebook-csoportokban és adás-vételi oldalakon jelennek meg.
A közvetítői segítséget a magasabb értékű lakásoknál hajlamosak igénybe venni a tulajdonosok.
„Ezeknél nem működik a közösségi média, meg kell keresni azokat, akiknek igénye lehet a drágább lakásokra: a külföldi munkavállalók vagy nagyobb házak esetében a filmforgatásokra hozzánk érkezők lehetnek ilyenek” – tudtuk meg.
Csalóktól is sokan tartanak
A sűrű piacon sajnos a csalási kísérletek is jelen vannak: a szakértő azt tanácsolja, érdemes komoly érdeklődés esetén alaposan átolvasni a szerződést, esetleg megnézni a tulajdoni lapot is. Mára a szerződés írása egyre természetesebbé válik, de a közjegyző előtt kötött változat még mindig nem túl gyakori – a bérlési kultúra ebben az értelemben még formálódóban van hazánkban.
Kiadói oldalról is ott van a félelem azzal kapcsolatosan, hogy pórul járhatunk, ezért lehetséges az, hogy akár jövedelemigazolást is kérne egy tulajdonos.
Ha érdekel, hogyan hathat az egészségedre az, amilyen körülmények közt élsz, olvasd el ezt a cikkünket is!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés