Egyre többen cserélik műanyag nyílászáróra egykori fa ablakaikat. Az ésszerű döntés azonban nem minden esetben megengedett, egyes kerületek és városok korlátozzák a régi házak esetében azt, hogy megváltoztathatja-e a tulajdonos az épület küllemét, homlokzatának összképét.
A terézvárosi önkormányzat annak érdekében, hogy fenntartsa az egységes homlokzati képeket, 2024. február 19-től pályázatot hirdetett a kerületi lakosoknak a lakóhelyként bejelentett lakásuk fa nyílászárói felújításának, helyreállításának támogatására.
A kedvezményes ablakcserét folyamatosan kérhetik a lakók
A vissza nem térítendő támogatás során a fa ablakkeretek cseréjét a kerület utólag finanszírozza a benyújtott elszámolások alapján
a bruttó kivitelezési költség 50%-a, nyugdíjas tulajdonos esetén 60%-a erejéig. Az önkormányzati tulajdonú lakások bérlői számára 70 %-ot térítenek vissza.
Fontos kitétel továbbá, hogy nem adható támogatás a pályázat benyújtása előtt megkezdett munkára, valamint akkor sem, ha a társasház, amelyben az érintett lakás található, vagy a lakás tulajdonosa a nyílászárók felújítására már kapott önkormányzati támogatást.
A kerület tele van védett házakkal
Budapest 6. kerülete, Terézváros lakói a millennium idején alakították ki a ma ismert formáját. Egykor a pesti Külváros állt ezen a területen, körbevéve gyümölcsösökkel, szőlőskertekkel.
Házainak jelentős része száz évesnél is idősebb, sok közülük helyi védettséget élvez. Az épített és a szellemi örökség védelme érdekében 2016 óta működik a Budapesti Műszaki- és Gazdaságtudományi Egyetem Építészettörténeti és Műemlékvédelmi Tanszékének, illetve a terézvárosi önkormányzatnak közösen elindított projektje, amely a helyi védettséget élvező épületek állapotát monitorozza.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés