Az egyik utazási iroda a következő szalagcímmel hirdet szórólapján: „Egy napos (reggel oda, este vissza) Mikulás Charter Lappföldre.” Mindezt most egyébként rendkívül akciósan, mindössze 134.900 Forintért ajánlják. Gyerekeknek egy tízessel kevesebbe kerül a részvétel. Ezért az árért színesebbnél színesebb programokat kínálnak, mint huskys és rénszarvasos szánkózás, motorosszán, lapp sámán ceremónia, na meg persze a várva várt találkozó az eredeti és egyetlen finn Mikulással, Joulupukkival. Szép ötlet, mert miért is ne tehetné meg egy átlag magyar család, hogy egy napra kiruccan Lappföldre (ami egyébként cirka 2000 km légvonalban).
Az első csalódás akkor ért, amikor felmentem az iroda honlapjára, ahol a hirdetett ár eltér a szórólapon írottaktól – itt ugyanis már 150 ezer Forint a penzum. Érdekes, hogy a honlapon még külön ki is emelik annak kedvezőségét: „Rendkívül kedvező ár miatt egy szélesebb réteg számára elérhető élmények.” Nos, nem tudom ki hogy vélekedik, szerintem egy ilyen instant élmény nem feltétlenül ér meg ekkora összeget. De az áron túl is sok kérdés merül fel az út sikerével kapcsolatban.
Azzal kezdem, hogy az egynapos látogatás mellett is szólnak érvek. Volt szerencsém Rovaniemiben (az úticél, a Mikulás faluja) járni, és úgy gondolom egy nap bőven elég a falu körbejárására és a programok átélésére. Nem csak annak mérete, hanem minősége miatt is.
A kapitalizmus szele ugyanis a Mikulást is elérte, így lehetséges az, hogy a falu gyakorlatilag egy pici üzletekből álló bevásárlóközpont, ahol a legtöbb ajándék természetesen „Made in China”. A falu területén van rénszarvaslovaglási lehetőség is, de szegény állatok legalább annyira lestrapáltak, mint a magyar vurstliban a kis pónilovak. Ez csalódás, persze nem feltétlenül a gyerekeknek, valószínűleg nekik kevésbé tűnik fel. A büféknél pedig szintén vásári a hangulat, ezért - pedig ez Skandináviában egyébként nagyon ritka - érdemes odafigyelni a visszajáróra. Könnyen előfordulhat ugyanis, hogy 20 euró helyett csak 5-öt nyomnak a kezünkbe. (Saját tapasztalat.) Ugyanitt található a Mikulás postázó üzeme és főhadiszállása is. Aki végigállja a 2-3 órás sort, az fényképezkedhet Joulupukkival. Szerencsére a fent említett út szervezői nem teszik ki a résztvevőket a tömeg és lökdösődés negatív élményeinek, így őket egy külön, hangulatos faházban fogadja a Mikulás. Mondjuk arra kíváncsi lennék, hogy 170 ember hogy fér be az erdei tisztáson lévő apró fakunyhóba. (Kitétel, hogy csak ekkora létszám mellett valósul meg az utazás.)
A programok egyébként izgalmasak, a környéken van egy rénszarvas farm is, ahol az állatokat lehet kézből etetni, simogatni is. Emellett Lappföld annyira északon van, hogy szinte kizárt annak lehetősége, hogy nem borítja vastag hótakaró az egész tájat, ezért az élmény valóban nagyon különleges. És ez tényleg jó. De egy nap akkor is kevés - nem a télapóra, hanem a környékre. Lappföld nem a szomszédban van, ahová ha kedvünk szottyan átugrunk egy napra. Ha már odautazik az ember, szívesen maradna még néhány napot. Egyébként magunk között szólva, valószínűleg nem is kéne az alapárra sokkal többet rápakolni, hogy ez megvalósuljon. Az első iroda honlapjának átböngészése után ráleltünk még legalább négy egynapos ajánlatra, melyekből úgy tűnik az instant utazás idén nagy sláger lehet a piacon, de sokkal érdekesebb volt azt megnézni, mennyit kell ráfizetnie annak, aki hosszabb időre szeretne menni.
GO 4 Travel (1 nap) |
|
579 600 Ft (2 felnőtt+2 gyerek részvétele esetén) |
Skandináv Utazási Központ (4 nap/3 éj) |
|
616 000 Ft (2 felnőtt+2 gyerek részvétele esetén) plusz költség: reptéri illeték, a választható programok és egyéb illetékek |
Cinto Túraklub Utazási Iroda Kft. (8 nap/7 éj) |
|
560 000 Ft (2 felnőtt+2 gyerek részvétele esetén) plusz költség: a repülőjegy és illeték; a programok; biztosítás; ellátás |
Bár az szinte biztos, hogy a gyereknek az egynapos túra is maradandó élményt ad a Mikulással és a színes programokkal, azért talán érdemes végiggondolni, hogy érdemes-e egy napért több mint fél millió forintot kiadni (két felnőtt, két gyerekkel számoltunk). Egy napnyi szórakozásért fizetnénk-e jó szájízzel ekkora összeget? Vagy nem lenne hasznosabb befektetni egy kicsivel többet, úgy, hogy maradunk néhány napot, és alkalmat hagyunk magunknak és a családnak arra, hogy megismerkedjen a varázslatos tájjal és a kultúrával? Mi fontosabb, elmondani, hogy a gyerek látta élőben a Mikulást, vagy megismerni egy csodálatos vidéket?
Finnország és Lappföld
Finnország, az ezer tó országa. Gyönyörű, mesés tájakat fedezhet fel az utazó, és találkozhat a híres skandináv vendégszeretettel is. Ráadásul a vidék szerelmeseit az egymást érő városok sem zavarhatják, hiszen az óriási területet felölelő Finnország lakosainak száma 5 375 276 fő, népsűrűsége 16 fő/km². (Összehasonlításképpen ugyanez az arány Magyarországon 107,1 fő/km².) Turisták százezrei utaznak, főleg a téli időszakban északra, Lappföldre, hogy találkozhassanak a Mikulással. A környék egyébként számtalan egyéb érdekességet és csodálatos élményt kínál. A sarkvidék közelsége miatt gyakran látható az aurora borealis nevű természeti jelenség, azaz a sarki fény. A környéken őshonos a rénszarvas, az ide utazók könnyen találkozhatnak vele. Errefelé található a Lumi Linna, azaz a híres jégből felépített szálloda és étterem. Az igazán bátrak meg is szállhatnak itt éjszakára.
A híres, az „igazi” lappföldi Mikulás egyébként némileg különbözik az általunk ismerttől. Míg nálunk teljesen piros ruhákba bújik, addig a finneknél zöld nadrágot visel, fehér lenvászon inget és piros mellényt, melyet kék színű, finn népi motívumok díszítenek. További érdekességek a Mikulásról ezen a magyar nyelven is elérhető site-on lehet olvasni.