Rasovszky Kristóf az első méterektől kezdve az élbolyban úszva, a verseny nagy részében a tempót az élről diktálva és kontrollálva olimpiai bajnoki címet nyert Párizsban, a Szajnában rendezett 10 kilométeres nyíltvízi úszásban. A férfi mezőny másik magyar indulója, Betlehem Dávid remek hajrával harmadik lett – adta hírül az Index.hu.
Olimpiai bajnok lett Párizsban Rasovszky Kristóf
Rasovszky Kristóf regnáló világbajnokként vághatott neki a viadalnak, és a 27 esztendős, tokiói ezüstérmesünk rögvest az első háromba küzdötte magát. Az élmezőnyt egy tíz-tizenkét fős boly alkotta, melyben ott úszott Betlehem Dávid is. Végül Rasovszky 2,1 másodperces előnnyel csapott a célba, és lett olimpiai bajnok, Betlehem pedig harmadikként ért be, így kettős magyar éremszerzésnek örülhettünk a Szajna partján. A két magyar a célban egymás nyakába borulva ünnepelhette a dupla dobogót. Ezzel megszületett a magyar küldöttség negyedik aranyérme a párizsi játékokon.
Íme, 10+1 érdekesség aranyérmes úszónkról, Rasovszky Kristófról:
1. Az első komolyabb feltűnést 2016-ban keltette, amikor három hónap leforgása alatt megnyerte a junior Európa-bajnokságot, majd a junior világbajnokságot is – ilyenre korábban egyetlen nyíltvízi úszó sem volt képes.
2. A sokak által csak „Rasónak” becézett úszóbajnok mindössze 19 éves volt, amikor megismerkedett az ötkarikás miliővel: a riói olimpián 1500 gyorson szerzett indulási jogot. A tokiói olimpiára is kijutott 2021-ben, ahol már a dobogóra állhatott: ezüstérmes lett 10 kilométeren.
3. 2017-ben a LEN Európa-kupán soha nem látott módon ötből öt versenyt nyert meg (Eilat, Barcelona, Koppenhága, Navia, Bracciano), továbbá a mezőnyben egyetlenként három Világkupa-viadalon (Setubal, Quebec, Chun’an) is diadalmaskodott.
4. Gyakran emlegetik a „balatoni cápaként” is. A becenevet a glasgow-i Európa-bajnokság után kapta, ahol 5 és 25 kilométeren győzött, 10 kilométeren épphogy lemaradt az aranyéremről.
5. Kiváló eredményével 2018-ban történelmet is írt Glasgow-ban: korábban senki másnak nem sikerült a férfiak között mindhárom egyéni távon érmesnek lennie egy Európa-bajnokságon.
6. Érmei mellett számos díjjal és elismeréssel is büszkélkedhet. Az év magyar nyílt vízi úszója címet háromszor is megkapta 2018-ban, 2022-ben és 2023-ban. Az év férfi hosszútávúszója lett az Európai Úszószövettség szavazásán 2018-ban és 2019-ben. Az év férfi nyíltvízi úszója lett a FINA szavazásán is 2019-ben. Mindemellett a Magyar Érdemrend lovagkeresztjével is kitüntették.
7. A hosszú versenyek alatt igyekszik mindig szórakoztatni magát, hogy elterelje figyelmét. Glasgow-ban például a frissítések után megpróbálta visszadobni a poharat az etetőbot végére.
8. A szabadidejét két kutyájával szereti tölteni, és elkötelezett állatvédő is: nemcsak támogatja az állatvédelmi szervezeteket, hanem maga is ellátogatott egy menhelyre, hogy játsszon a kutyusokkal, és élelmet is vitt nekik.
9. Nemcsak kiváló sportoló, de a tanulásban is mindig jeleskedett. Ő maga ragaszkodott hozzá, hogy soha ne legyen magántanuló, az ország egyik legjobb középiskolájába, a veszprémi Lovassy László Gimnáziumba járt, majd a Pannon Egyetem Műszaki Informatikai Karának hallgatója lett.
10. Arra a kérdésre, hogy segíti-e sportpszichológus, egy interjúban ezt mondta: „Ember legyen a talpán, aki kibogarássza a gondolataimat. Én vagyok saját magam pszichológusa, megvannak a magam hülyeségei, ismerem őket és persze magamat is, elboldogulok egyedül is."
+1 Egy-egy versenyen akár egy liter vizet is lenyelnek a versenyzők, ami után komoly fertőzést is kaphatnak. Kristóf saját bevallása szerint legszívesebben hazai, sőt családi pálinkával fertőtlenít, hogy az esetleges betegségeket kivédje.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés