Keleti Ágnes a Nemzet sportolója, Budapest díszpolgára, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság érdeméremének tulajdonosa volt. 2019. április 13. óta haláláig a világ legidősebb élő olimpiai bajnoka. 2023. szeptember 6-a óta pedig ő volt a valaha élt legidősebb olimpiai aranyérmes. Az összesen tíz olimpiai érmet, öt aranyat, három ezüstöt és két bronzot szerző világbajnok, magyar bajnok sportember 2025. január 2-án hunyt el.
Keleti Ágnes már négyévesen beleszeretett a tornába, pedig kényszerűségből vált tornásszá. Az orvos ugyanis gyermekkorában egy foltot talált a tüdején, és az akkor szokásos gyógymódot, a Mensendieck-tornát írta fel neki. A folt szerencsésen eltűnt, és egy hivatást is kapott a betegséget követően, melynek köszönhetően világszinten is ismertté, az évek során egyenesen legendává vált.
5 olimpiai érmet szerzett Keleti Ágnes
A helsinki és a melbourne-i olimpiák magyar sztárja öt alkalommal állhatott fel a dobogóra, aktív időszakában emellett a világversenyeken is gyűjtötte az érmeket, összesen negyvenhat alkalommal érdemelte ki a magyar bajnoki címet.
Nézd meg velünk első, olimpiai aranyérmét érő gyakorlatát:
Keleti Ágnes élete a huszadik század kordokumentuma volt. A zsidó családba született szertornász a vészkorszakot egy vidéki faluban, hamis papírokkal vészelte át. A háborúnak köszönhetően jóval később válhatott nemzetközileg is elismert sportolóvá, mint az szokás volt, ráadásul első olimpiai kvalifikációját egy sérülés miatt fel is kellett adnia.
Szinte minden későn jött Keleti Ágnes életében: 35 éves volt, amikor a legelső olimpiai aranyérmét szerezte, túl a negyvenen szülte meg első fiát, és 95 évesen költözött végleg haza, Magyarországra. Szorgalmának, alázatának és optimizmusának köszönhetően, amihez hozzányúlt, arannyá vált a kezében. Ebben a cikkünkben még születésnapja alkalmából gyűjtöttük össze leghíresebb mondásait, melyek azóta is sportolók generációinak jelenthetnek támogatást. Most égi születésnapja alkalmából emlékezünk rá.