A Szex és New York írója ma is a férfiuralom elleni lázadásra buzdít – interjú Candace Bushnell-lel

szex és new york
Olvasási idő kb. 7 perc

A világ bármelyik táján is ejtsük ki Carrie Bradshaw nevét, az emberek ugyanarra gondolnak: a Szex és New Yorkra, minden idők egyik legsikeresebb tévésorozatára, és persze Sarah Jessica Parkerre.

A lebilincselő történet mögött egy mára 66 éves, határozott, eredeti és feminista nézeteket valló újságíró-író, Candace Bushnell áll, aki gyakorlatilag saját alteregójaként alkotta meg Carrie-t. Arra biztosan nem gondolt első, Carrie történeteit cikkek formájában bemutató írásai, vagy a későbbi könyv kapcsán, hogy a New York-i újságírónő és barátnői nők tízmillióinak önbizalmát erősítik – és divatelképzeléseit csiszolják – majd.

Bushnell 19 évesen költözött New Yorkba, és szabadúszó újságíróként bőven volt lehetősége tapasztalatokat gyűjtenie arról, hogyan élnek, dolgoznak, randiznak és küzdenek a patriarchális berendezkedés ellen az amerikai nők: 16 év múlva kezdett el a Ney Work Observerbe írni egy cikksorozatot Szex és New York címmel.

Három év múlva megjelent a könyv, újabb két év múlva elindult a sorozat. Bushnell azóta összesen kilenc kötet szerzője, melyekből több sorozat is készült, most pedig saját színházi előadásával járja a nagyvilágot.

Az Igaz történetek a szexről, sikerről és a Szex és New Yorkról hamarosan Budapestre érkezik, Candace pedig a Díványnak is nyilatkozott az előadás kapcsán – természetesen a Szex és New Yorkról is.

A Szex és New York a világ egyik legismertebb tévésorozata lett
A Szex és New York a világ egyik legismertebb tévésorozata lettoutnow.ch

A Szex és New York ma is releváns, mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy a mai húszas-harmincas éveikben járó nők is rajongóivá válnak a kilencvenes években született történetnek. Mi lehet ennek az oka?

Szerintem minden nő életében van egy Szex és New York időszak. Volt idő, amikor egy nő a szülei házából egyenesen a férjéébe költözött. Később a szülői házból a kollégiumokba vezetett egyenes út, ahol a lányok megismertek valakit, akihez aztán hozzámentek. De ma felsőfokú tanulmányokat végeznek, karriert építenek és mielőtt megállapodnának, van egy aktív randizós korszakuk. Ezek a Szex és New York évek. Az elmúlt harminc évben a legtöbb nő megélte ezt az időszakot.

Három évtized alatt a nők élete változott másban is: sokkal magától értetődőbben akarnak kilépni a férfiak árnyékából, velük egyenrangú emberekként akarják a sorsukat irányítani. E téren világszinten történt előrelépés ahhoz képest, amikor a Szex és New York megszületett?

Azt nem állíthatom, hogy a világ minden táján, ez nem lenne igaz. De egyes helyeken jobb a helyzet. Azt is látjuk, hogy sok nő elutasítja a tradicionálisan működő heteroszexuális kapcsolatokat. Én is évek óta mondogatom a nőknek, hogy legyenek saját maguk Mr. Bigjei. Legyen saját bevételük, vállaljanak felelősséget az életükért.

Ne egy férfitől függjenek, mert az nagyon rizikós.

Tényleg pénzügyi függésben szeretnénk élni? Sok férfi tényleg sokat keres, de még többre nem igaz ez. És ha sokat is keresnek, az még az ő pénzük marad, nem lesz a tiéd. Nem kell Mr. Big: légy te Mr. Big saját magad számára. Az ehhez az elképzeléshez hasonló mozgalmak egyre nagyobb teret nyernek, ott van például a 4B-mozgalom Dél-Koreában (a radikális feminista mozgalom követői nemet mondanak a férfiakkal létesített szexuális kapcsolatra, a gyermekszülésre, a férfiakkal való randizásra és házasságkötésre – a szerk.). A közösségi médiában is olyasmit látok, amit soha korábban: a nők kifejezik, mennyire nem kielégítőek számukra a heteroszexuális kapcsolatok. Veszélyesek is lehetnek: egy nő számára a legnagyobb veszélyt az a férfi jelentheti, akivel intim kapcsolatban áll. A nők arról írnak, hogy mindent feladnak egy-egy férfiért, végül semmijük nem marad. Esetleg ingyen dolgoznak neki, főznek, takarítanak, gyerekeket nevelnek… de egyre többen emelik fel a szavukat, és kimondják: ezt nem akarom. 

Szerintem ez jó, mert fontosnak tartom, hogy a kapcsolatokon belüli hatalmi viszonyokkal tisztában legyünk.

Candace Carrie maga volt, amíg Carrie férjhez nem ment
Candace Carrie maga volt, amíg Carrie férjhez nem ment

Azt mondod, mindenkinek vannak Szex és New York évei, de ezeket talán nem bárokban, hanem a Tinderen töltik el a nők. Mit gondolsz a 21. századi randizásról? Carrie fenn lenne a Tinderen, ha ma születne meg a története?

Biztosan, mivel a jelenre reflektáltam mindig abban, ami vele történt. De nemrég épp arról olvastam, hogy az emberek egyre többen fordítanak hátat a randiappoknak, mert nem működnek. Személyesen akarnak találkozni egymással. Emberekként úgy vagyunk összerakva, hogy egy személyes találkozó alatt rengeteget információt legyünk képesek összegyűjteni a másikról. Ennek szakemberei vagyunk, viszont, ha képernyők mögül beszélgetünk, ez elvész. El is kezdünk találgatni a másikkal kapcsolatosan, mert többet akarunk tudni, ezért azt gondolom, az emberek hátat fognak fordítani ezeknek. A fiatal barátaim fenn vannak ezeken az appokon, és őszintén utálják őket. Mindig kérdezgetem is őket, hogy ugyan miért használják ezeket, ha New Yorkban élnek, ugyanezekkel az emberekkel találkozhatnának személyesen is!

Ha Carrie Bradshaw-ra gondolsz, ma milyen kapcsolatban vagy vele? Korábban elmondtad, hogy egészen addig, amíg Carrie feleségül nem ment Bighez, tulajdonképpen az alteregód volt.

Ezt a kérdést azért nehéz megválaszolnom, mert sosem gondolkozom rajta. A sorozat Carrie-jével professzionális jellegű a kapcsolatom. Tökéletesen értem, hogy működik ez a világ, tudom, hogy ez okol bizonyos kreatív döntéseket. Nem éreztem személyes dolognak, hogy Carrie egyszer csak már nem én voltam. És a sorozatot imádom, csodálatos lett, nagyon szórakoztató, jól összerakták. Nemcsak vicces, de okos is, és ugyanez igaz az És egyszer csak…-ra is. Szeretem nézni, de érzelmileg nem ráz meg.

Az Igaz történetek a szexről, sikerről és a Szex és New Yorkról címet viselő előadásoddal március 19-én érkezel a budapesti Erkel Színházba. Mire számíthatunk?

Színházi előadásként képzeld el, díszletben, rengeteg cipő közt! Mintha a nappalimban ülnék. A Szex és New York születésének történetét mesélem el, azt, hogy kerültem New Yorkba, miért találtam ki Carrie Bradshaw-t, mi történt aztán – és az igazi Mr. Bigről is elárulok egyet s mást. Az életem története is benne van, a házasságom, a válásom, sőt, még a menopauzám is! Egészen napjainkig tart, mesélek azokról a férfiakról is, akikbe manapság randizás közben belebotlok. 

Például arról, aki 75 évesnek mondja magát, de ha rákeresel a nevére, kiderült, hogy valójában 85!

Férfiakat is látsz a közönség soraiban?

Nagyjából 70 százaléka nő a nézőimnek, de jönnek férfiak is. És élvezik!

Mit jelent neked ma a Szex és New York?

Ó… nem is tudom, erre mit válaszoljak?... egyfajta életfilozófiát. A barátságok fontosságát, az önállóságot. És azt, hogy olyan nő légy, aki a világ bármely táján megállja a helyét.

Carrie magyar hangja, Spilák Klára is adott korábban interjút a Díványnak: érdemes elolvasni!

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek