A világ legveszélyesebb hídjai nem csupán a mélységes szakadékok fölött átívelő magaslatok miatt váltak messze földön híressé, hanem a tervező és a mérnök személyes bátorsága, a technológiai korlátok legyőzése és a természeti katasztrófák által hordozott fenyegetések miatt is.
Ezek az átkelők nem ritkán követelik az ember alkalmazkodóképességét, és legyünk őszinték, olykor-olykor még az életét is. Legyenek ezek az építmények ősi emlékek vagy a modern technológia és a mérnöki zsenialitás újkori csúcsai, három dolog mindben közös: a merész tervezés, a magas kockázat és az elképesztő látvány.
Íme, a legveszélyesebbek!
A világ legveszélyesebb hídja Pakisztánban
A pakisztáni Hussaini-függőhidat tartják bolygónk legveszélyesebbjének. A Gilgit-Baltisztán régiójában található Hunza folyó két partjának lakói által, helyi anyagokból épített függőhídak nem állták ki a próbát, instabillá, így használhatatlanná váltak. Maradt viszont egyetlen, ez a ránézésre is hajmeresztő átkelő, amely a tengerszint fölött 2600 méter magasságban, gigantikus hegyek ölelésében köti össze a két partot.
Szőlőindákból font átkelő Japánban
Japán egyik legfestőibb területén található a Iya-híd, amely a korábbi tizenháromból megmaradt három szőlőhíd egyike. Noha azt senki sem tudja pontosan, ki készítette ezeket a látványosságokat, az biztos, hogy több száz éve léteznek a völgyben. A hidak vázát a nagyjából 20-30 centiméteres réstávolságban egymás mellé helyezett fadeszkák adják, amelyeket
az egyszerűen összefont, Wisteria szőlőből készült indák lombosítottak be.
Bár az építmény megőrizte az eredeti esztétikáját, a biztonság kedvéért acélkábelekkel is megerősítették. Ennek ellenére azonban nem egy életbiztosítás átkelni ezen a minden lépésnél himbálózó hídon, pláne úgy, ha a gyalogos még abba is belegondol, hogy alatta 45 méterrel egy folyó van.
A leghosszabb üvegfenekű híd Vietnámban
A vietnámi Bach Long Bridge tartja a Föld leghosszabb üvegfenekű hídjának rekordját, amely 2022 áprilisában nyílt meg. A közel 632 méter hosszú és majdnem 150 méterrel a „föld fölött” futó, átlátszó hídról egyszerűen nem lehet nem lenézni. Hasznos tudni, hogy a félelmetes mélység fölött átívelő híd bármennyire is hajmeresztő, meglehetősen biztonságos:
darabjai edzett és megerősített üvegből készültek, amelyek egyszerre 450 ember súlyát bírják el.
Próbaképp, még a nyitás előtt egy terepjáróval is áthajtottak rajta, ám az korántsem biztos, hogy átkelés közben ez sokakat megnyugtat.
Darura is szüksége van a malajziai hídnak
2004-ben, Malajziában készült el a világ leghosszabb íves hídja. A 125 méter hosszú építmény a Machinchang-hegy tetején található, és ami azt illeti, nem tűnik a legbiztonságosabbnak. Az csak egy dolog, hogy a védőkorlátai nem túl magasak, de hogy a hídnak egy daru támogatására is szüksége van, az már azért nem túl biztató.
Egy kanadai híd a természet ölelésében
Az örökzöld fák lombkoronáján és a Capilano folyón átnyúló Capilano-függőhíd Vancouver közelében található, Brit Columbia kanadai régiójában.
A hidat eredetileg 1889-ben építtette egy skót építőmérnök kenderkötelekből és cédrusdeszkákból.
A 140 méter hosszú és a folyó fölött 70 méterrel „kifeszített” átkelőt azóta felújították, ami jó hír a természet szerelmeseinek, ugyanis páratlan onnan a környező erdőre nyíló kilátás.
Hajmeresztő magasság Európa tetején
De hogy ne csak a kontinensünkön kívüli hidakat említsük, a listából nem maradhat ki a francia Alpok egyik nevezetes építménye, a Mont Blanc mentén található Aiguille du Midi vashíd sem.
Bár ez nem klasszikus átkelő, hanem a világ egyik leglélegzetelállítóbb kilátását adó hídja, attól még félelmetes: 3841 méteres magasságban köt össze két csúcsot, amelyek teraszairól 360 fokos kilátás nyílik a francia, a svájci és az olasz Alpokra. Noha ez a híd meglehetősen rövid, az ijedősök jobb, ha átgondolják, felmerészkednek-e oda. Az Aiguille du Midi egyébként rendkívül népszerű látványosság, évente közel félmillió látogatóval, ráadásul egész évben nyitva tart, kivéve a novemberi éves karbantartási időszakban, valamint rendkívül rossz időjárási körülmények esetén.
Turisztikai attrakció Észak-Írországban
A Carrick-a-Rede híd egy 1755-ben lazachalászok emelte, híres kötélhíd az észak-írországi Ballintoy közelében, amely az elmúlt években turisztikai attrakcióvá vált.
A kicsivel több mint 30 méter magasságban felfüggesztett átkelő Carrick-a-Rede szigetét köti össze a szárazfölddel.
Noha a hídról még soha senki nem zuhant le, előfordult olyan eset, hogy a pánikba esett turista már a visszautat nem merte megtenni, így csónakkal kellett érte menni.
Noha a hatvanas évekig naponta 300 lazacot is kifogtak e vidéken, az évszázados lazachalászat ma már csak emlék. A tengeri halászati nyomás és a folyók szennyezése alaposan megcsappantotta a halállományt.
Az utolsó lazacot Carrick-a-Rede-ben 2002-ben fogták ki.
Ha szeretnél még izgalmas helyekről olvasni, akkor ajánljuk figyelmedbe a világ legmélyebb aranybányájáról szóló cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés