Percek alatt tűnt el ez a város: 20 ezer áldozatot követelt a súlyos katasztrófa

varos-katasztrofa-607440624
Olvasási idő kb. 5 perc

Kolumbia története legsötétebb évtizedének közepén, amikor Pablo Escobar terrortámadásokkal és merényletekkel tartotta rettegésben az országot, egy virágzó kolumbiai város épp a végnapjait élte – bár ekkor még senki sem tudta, hogy súlyos katasztrófa közeleg.

Vulkanikus talajának, meleg éghajlatának és a Magdalena folyó közelségének köszönhetően a fővárostól, Bogotától több mint 160 kilométerre fekvő Armero a dél-amerikai ország legnagyobb gyapottermelő régiójának, valamint Tolima megye mezőgazdasági és gazdasági központjává vált. Az 1895-ben alapított, Fehér Városként is ismert településen virágzott az élet, lakóinak száma 1985-ben már elérte a 29 ezret.

Nem vették komolyan a tudósok figyelmeztetését

Ebben az évben a régiónak termékenyt talajt adó hatalmas, hóval borított vulkán, a Nevado del Ruiz kitöréssel fenyegetett. Noha a tudósok és nemzetközi megfigyelők több ízben is figyelmeztették a kolumbiai kormányt, hogy mielőbb fontos volna evakuálni a környező településeket, az ország vezetése – talán a Kolumbiát sújtó politikai és biztonsági katasztrófák miatt – nem tudta megfelelően közvetíteni a veszélyt a lakosság felé.

November 13-án este azonban megtörtént a vidék legnagyobb katasztrófája.

A termékeny talajt adó Nevado del Ruiz okozta a város végzetes katasztrófáját
A termékeny talajt adó Nevado del Ruiz okozta a város végzetes katasztrófájátAnadolu / Getty Images Hungary

A végzetet hozó este

Aznap este a város polgármestere és a helyi lelkész is azzal nyugtatta az armeróiakat, hogy a vulkánból kiszálló füst és hamu ellenére is biztonságban vannak otthonaikban.

Este kilenc órakor azonban hatalmas erővel tört ki a Nevado del Ruiz, amely elképesztő sebességgel olvasztotta meg a csúcson található gleccsert.

Ez pedig egy vulkanikus iszapáradatot, úgynevezett lahart indított el, amely 60 kilométer/órás sebességgel zúdult le a hegyoldalon a Lagunilla folyó mentén egészen Armeróig.

Armerót percek alatt temette maga alá az iszapár
Armerót percek alatt temette maga alá az iszapárLangevin Jacques / Getty Images Hungary

A várost három egymást követő víz- és vulkanikus iszaphullám árasztotta el, amely percek alatt úgy 20 ezer embert nyelt el, de sokakat az otthonukban temetett maga alá. Az iszap oly sűrű volt, hogy a mentőalakulatok 12 órán át nem tudták megközelíteni a helyszínt, így

többen hiába élték túl a katasztrófát, az erejük nem bírta a hosszú ideig tartó megpróbáltatásokat. 

A lahar mindent maga alá temetett Armeróban
A lahar mindent maga alá temetett ArmeróbanChip HIRES / Getty Images Hungary

A túlélők a kormányt okolták a tragédia miatt

A legtöbben a kormányt hibáztatták azért, amiért nem vették komolyan a tudósok figyelmeztetését, és az ország vezetőit sokan azzal vádolták, hogy el akarták kerülni a költséges óvintézkedéseket. Armero és a környező városok menekültjeinek ezrei ráadásul nem számíthattak és soha nem is kaptak semmiféle anyagi támogatást vagy kártérítést az államtól. 

1986-ban II. János Pál pápa is a helyszínen járt, amelyet szent földnek nyilvánított
1986-ban II. János Pál pápa is a helyszínen járt, amelyet szent földnek nyilvánítottanamejia18 / Getty Images Hungary

A következő évben, 1986-ban II. János Pál pápa is látogatást tett Armeróba és a közeli Lérida, valamint Guayabal menekülttáboraiba is. A legnagyobb katasztrófát átélő várost szent földnek nyilvánította, ahol tiszteletére egy imádkozó pápát ábrázoló szobrot is felállítottak.

Teljesen elhagyatott a katasztrófa sújtotta város

Ma a város teljesen elhagyatott, roskatag épületei köré fonta már magát a természet, a területet lassan visszahódítja a trópusi erdő. A főút mellett álló kórház máig felismerhető; azon a nagy sziklán pedig, amelyet a lahar sodort a városba,

az egykor ott élő családok nevei sorakoznak.

Az armerói kórház még ma is felismerhető
Az armerói kórház még ma is felismerhetőanamejia18 / Getty Images Hungary

A felejthetetlen tragédia egyik áldozata különösen nagy figyelmet kapott a nemzetközi sajtótól: ő nem más volt, mint az a 14 éves lány, Omayra Sanchez, akit a vulkanikus iszap térdig eltemetett. Noha szabadulni nem tudott, halála előtt két napon át kegyelemmel beszélt és énekelt a mentőknek.

A kamasz nemzeti ikonná, Kolumbia állhatatosságának szimbólumává vált, aki tiszteletére egy emkékművet is állítottak halálának helyszínén. 

Ha szeretnéd megismerni a hatvan éve lángoló bányászváros történetét is, ajánljuk figyelmedbe az erről szóló írásunkat is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek