Vajon hol temették el Nagy Sándort? Ki volt Hasfelmetsző Jack? Mi történt a frigyládával? Vajon lesz-e ezekre a felvetésekre valaha válasz? Már a kérdés is költői. Hogy miért? Mert sok esetben a vonatkozó feltárt anyag elveszett, vagy egy régészeti lelőhely megsemmisült. Több olyan rejtélyes eset is van, amikor egy előkerült új bizonyíték megkérdőjelez minden addigi információt, vagy a fennmaradt bizonyítékok túl kétségesek ahhoz, hogy a tudósokat konszenzusra jussanak a témában. Ám a válaszok hiánya csak még izgalmasabbá teszi ezeket a rejtélyeket. Ezek között szemezgetve választottunk néhány olyan esetet, melyre talán soha nem lesz végleges magyarázat.
Hol temették el Nagy Sándort?
Nagy Sándor mindössze 32 éves volt, amikor már elmondhatta magáról, hogy végigsöpört Ázsián, meghódított egy régiót a Balkántól Pakisztánig, és uralkodott az ókori világ legnagyobb birodalma felett. Majd, amikor i. e. 323-ban meghalt, birodalma kártyavárként dőlt össze.
Történelmi dokumentumok azt sugallják, hogy holttestét két évvel halála után egyik tábornoka Memphis városából visszavitte az ókori Egyiptomba, mert Alexandriában sírt építettek neki. Ám senki sem tudja pontosan, hogy hol található ez az ikonikus sírhely. A legendák szerint hullámok nyelték el, miután a palotanegyedben épült, amely jelenleg is víz alatt van. Ha így van, és ha még meg is találnák, minden bizonnyal kevés jel utalna arra, hogy a sír Nagy Sándoré. Ráadásul a korabeli történetírók kevés támpontot adtak arra vonatkozóan, hogy a kutatók akár egy felirat alapján be tudják azonosítani a sírt.
Élt-e valaha Artúr király?
Artúr király nevéhez számos legenda fűződik. Gondoljunk csak a várára, amely a Camelot nevet viselte; a hősök, vezérek által alkotott kerekasztal lovagjaira, akik Merlin varázsló tanácsára ülték körbe az akkor szokatlan formájú asztalt, hogy ezzel is kifejezzék egyenlőségüket. Vagy gondoljunk csak a legendás kard, az Excalibur meséjére.
Ha azonban Artúr király valóban létezett, a valóság valószínűleg kevésbé volt varázslatos. A legkorábbi fennmaradt beszámolók a 9. századból származnak, és sokkal inkább egy vezetőről, nem is királyról beszélnek, aki több csatát vívott a szászok ellen. Ám ezeknek a beszámolóknak a pontossága is vitatható.
Nagy-Britanniában számos olyan helyszín található, melyeket a legendák Artúr királyhoz kapcsolnak, ám a régészeti ásatások nem erősítették meg, hogy az adott területen ott élt-e valaha Artúr, de még az is kétséges, hogy ő maga egyáltalán létezett.
Ráadásul egyre inkább valószínűtlennek tűnik, hogy a tudósok valaha is biztosan megtudják mondani, hogy valójában létezett-e Artúr király, vagy a férfi alakját pusztán kitalálták.
Ki volt Hasfelmetsző Jack?
A legenda szerint 1888-ban Londonban Hasfelmetsző Jack legalább öt nőt ölt meg, akiknek megcsonkította a testüket. Az esetek után számos, állítólag magától az elkövetőtől származó levél érkezett a rendőrségnek, melyek a Hasfelmetsző megtalálásán dolgozó rendőrtiszteket gúnyolják. Már az vita tárgyát képezi a történészek körében, hogy ezeket a leveleket valóban Hasfelmetsző Jack írta-e egyáltalán.
Mondanunk sem kell, hogy a Hasfelmetszőt soha nem találták meg, bár az évek során több tucat potenciális tettest is megneveztek. A brit író, John Morris 2012-ben megjelent könyvében azt sugallja, hogy egy Lizzie Williams nevű nő volt a Hasfelmetsző, míg más Hasfelmetsző-szakértők kétségbe vonják ezt. Nem valószínű, hogy valaha is fény derül arra, ki is volt valójában a kegyetlen elkövető.
Ki ölte meg John F. Kennedyt?
Ez az egyik legnagyobb rejtély az amerikai történelemben, amely talán soha nem fog megoldódni. A korabeli hírek szerint 1963. november 22-én John F. Kennedy elnököt Dallasban lelőtte Lee Harvey Oswald. Ennek ellenére vannak, akik úgy vélik, nem ő volt az egyetlen elkövető. Mielőtt azonban 1963. november 24-én Oswald bíróság elé állhatott volna, lelőtte őt Jack Ruby szórakozóhely-tulajdonos.
A legszélesebb körben elfogadott magyarázat szerint Oswald önszántából ölte meg az egykori amerikai elnököt, Ruby pedig Oswaldot saját elhatározásából lőtte le állítólag azért, hogy megkímélje Jacqueline Kennedyt attól, hogy a férje halála miatti tárgyaláson szembesülnie kelljen neki Oswalddal.
Ám sok történész nem ért egyet ezzel a magyarázattal.
Tekintettel arra, hogy várhatóan mindent jelentősen megváltoztató új bizonyíték valószínűleg már nem fog előkerülni, az ügyben fordulat nem várható.
A frigyláda sorsa is történelem nagy rejtélye
Kr. e. 587-ben egy babiloni hadsereg II. Nabukodonozor király vezetésével meghódította Jeruzsálemet, kifosztva a várost és lerombolva az első templomot, amely épületet a zsidó nép Isten imádására használt. A Salamon templomaként is ismert épületben volt a frigyláda, melyen a 10 parancsolatról szóló táblák voltak.
A láda sorsa azonban tisztázatlan. Az ókori források szerint vagy visszavitték Babilonba, vagy elrejtették, mielőtt a várost elfoglalták volna. Az is lehetséges, hogy a frigyládát a város kifosztása közben semmisítették meg. Mindenesetre a láda helye ismeretlen. Eltűnése óta számos történetet és legendát meséltek már róla. Az egyik elbeszélés szerint a bárka végül Etiópiába került, ahol ma is őrzik. Egy másik történet szerint a láda gondosan el van rejtve, és nem kerül elő mindaddig, amíg a Messiás meg nem érkezik.
Ha szeretnéd megtudni, mi az oka annak, hogy amíg az ókori görögök számára ismeretlen volt a demencia, addig az ókori Rómában már feljegyeztek egy, az Alzheimer-kórra emlékeztető állapotot, olvasd el az erről szóló cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés