Ez a férfi előre megjósolta a Titanic katasztrófáját: vagy csak véletlen egybeesés lenne?

GettyImages-113629179
Olvasási idő kb. 5 perc

Vajon meg lehet előre jósolni a jövőt, vagy a véletlenek egyszerűen kiszámíthatatlanok, és a nagy számok törvénye miatt néha bizony akadnak egybeesések?

Mindössze 14 évvel a Titanic elsüllyedése előtt íródott egy kisregény, amely kísértetiesen hasonlított a valós eseményekre. Egy történet, amely szinte tökéletes pontossággal jósolta meg a világ egyik leghíresebb hajótragédiáját – de vajon mi áll ennek a hátterében? A valószínűség matematikája, a képzelet vagy esetleg valami természetfeletti?

A Titan végzete: előre látta a katasztrófát az író?

Morgan Robertson kisregénye, A Titan végzete (The Wreck of the Titan) címmel jelent meg 1898-ban. A történet egy luxus-óceánjáró hajó elsüllyedését írta le, amelynek középpontjában a Titan nevű hatalmas hajó áll, és a történet érdekessége, hogy az Atlanti-óceánon haladt, amikor egy jéghegynek ütközött, és a fedélzeten lévő kevés mentőcsónak miatt sokan a vízbe vesztek. Kísérteties hasonlóság? Ez önmagában még nem tűnne különlegesnek, ám Robertson története szinte hihetetlen hasonlóságot mutat azzal, ami a Titanic 1912-es tragédiájában történt – mindössze néhány évvel a valós katasztrófa előtt.

A Titanic tragédiája a világ egyik legismertebb hajókatasztrófája
A Titanic tragédiája a világ egyik legismertebb hajókatasztrófájaUniversal History Archive / Getty Images Hungary

A hasonlóságok több mint nyugtalanítóak. A Titan és a Titanic egyaránt az Atlanti-óceánon szenvedett végzetes balesetet, valamint a maga korának legnagyobb hajója volt. Egyik hajó sem rendelkezett megfelelően felszerelt és kellő mennyiségű mentőcsónakkal. A Titan történetében 2500 utas közül több mint 2000 veszett oda, míg a Titanic tragédiájában 2224 utasból több mint 1500 ember vesztette életét. De vajon mindez a puszta véletlen műve, vagy Robertson valóban előre látta volna a Titanic katasztrófáját?

Valóban léteznek látnokok?

A kérdés nyitott: léteznek olyan emberek, akik előre láthatják a jövőt? A parapszichológia területén sokan vizsgálták már ezt a kérdést. Bár számos kutatás folyik a témában, a tudomány mai álláspontja szerint nincs elegendő bizonyíték arra vonatkozóan, hogy az emberek képesek lennének megjósolni a jövőt. A “retrospektív megérzés” a pszichológiában éppen erre alapoz: amikor valaki úgy érzi, mintha előre tudta volna, mi fog történni, de valójában csak utólag illeszti bele a valós eseményeket egy korábbi megérzésébe. Tehát a tudomány azt állítja, hogy az efféle jóslatok pusztán az emberi elme játékai, mintsem természetfeletti képességek.

Mindezek mellett a jövőérzékelés iránti hit még mind a mai napig számos kultúrában jelen van. Az emberek gyakran vágynak arra, hogy bepillantást nyerjenek a jövőbe, különösen akkor, ha nagy horderejű eseményekről van szó. Ezt a vágyat pedig kifejezetten fokozza a Titanic katasztrófájához hasonló tragédiák misztikuma.

Véletlen egybeesés lenne a Titan és a Titanic elsüllyedése?

Az ilyen jellegű jóslatokat a tudományos közösség többnyire véletlen egybeesésnek tartja.

A valószínűségszámítás szempontjából – ha elég sok fiktív történet születik, akkor előbb-utóbb akad olyan, amely valóban hasonlíthat egy későbbi valós eseményre.

Morgan Robertson esetében is lehetséges, hogy egész egyszerűen jól ráérzett a korabeli hajóépítési lehetőségekre, és arra, hogy a túlzsúfolt óceánjárók milyen kockázatokat rejthetnek.

Lady Duff-Gordon, a Titanic egyik túlélője
Lady Duff-Gordon, a Titanic egyik túlélőjeGeorge Rinhart / Getty Images Hungary

A Titanic építése idején jelentős fejlődésen ment keresztül a technológia és a hajóépítés. A nagyszabású, luxus-óceánjárók egyre nagyobb népszerűségnek örvendtek, ám éppen ezért akadtak, akik felismerték az ilyen hajók sebezhetőségét, mint például Robertson. A jéghegyek veszélye is közismert volt az Atlanti-óceánon közlekedő hajók számára. Mindezek alapján a Titanic és a Titan katasztrófája közötti hasonlóság nem feltétlenül utal látnoki képességekre – inkább azt mutatja meg, hogy Robertson jól ismerte a hajózási iparág lehetséges buktatóit.

Morgan Robertson kisregénye mégis számos szempontból különös és figyelemre méltó, már csak a nevek egyezése okán is: a Titan és a Titanic közötti hasonlóságok nemcsak elgondolkodtatják az embereket, hanem azoknak az embereknek is felkeltik a kíváncsiságát, akik hajlanak a látnoki képességek létezésére.

Bár sosem tudhatjuk meg biztosan, hogy Morgan Robertson valóban előre látta-e a jövőt, egy dolog azonban biztos: a Titanic tragédiája a világ egyik legismertebb hajókatasztrófája, amely izgalomban tartja az emberiséget a rejtélyeivel és a rengeteg kérdéssel, hiszen bizonyos esetekre a mai napig nincsenek válaszok. És éppen ez a misztikum az oka, hogy az ilyen történetek hosszú ideig megmaradnak a köztudatban.

Ők azok, akik túlélték a Titanic katasztrófáját. De milyen sors várt rájuk? Kattints ide, és olvasd el!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek