A kutatók célja egy ebola fertőzést imitáló mesterséges vírus létrehozása volt. Az állatkísérleteket egyetlen laboratóriumi hörcsög sem élte túl, pokoli szenvedések közepette pusztultak el.
A súlyos, vérzéses lázat okozó ebola a filovírusok családjába tartozik. A klasszikus vírusfertőzés tüneteivel induló betegség eleinte lázat és izomfájdalmakat okoz, majd a vérzéses lázra jellemző tünetekkel, hasmenéssel, hányással, fokozott vérzékenységgel folytatódik.
Az ebola is halálos lehet, de a kínai vírus még rosszabb
A betegség utolsó stádiumában a szervek leállnak, és keringési sokk alakul ki. Az ebolavírust 1976-ban fedezték fel a Kongói Demokratikus Köztársaságban. Azóta 29 esetben tört ki járvány, melyek közül a két legnagyobb a 2014-es és a 2016-os nyugat-afrikai pandémia volt, több mint tízezer halálesettel. Tíz évvel ezelőttig nem ismertek rá gyógymódot, azonban a történelem utolsó, nagyobb járványa idején sikerrel fejlesztettek ki a veszélyes vírus ellen védőoltást.
A betegség halálozási aránya azonban még ezt követően is 50-90 százalékos volt. Az ebolát potenciális biológiai fegyverként tartják számon.
Éppen ezert lehet meglepő – avagy pont nem meglepő –, hogy egyes kutatók ennél is veszélyesebb vírus létrehozásán ügyködnek. A kínai tudósok állításuk szerint pusztán az ebolával kapcsolatos kutatásokat szerették volna felgyorsítani a mutáns vírussal. A VSV, azaz a vesicularis szájgyulladás vírus nevet viselő betegség az ebola glikoprotein nevű részletét hordozza, mely elősegíti a kórokozók sejtbe jutását és növeli a fertőzés hatékonyságát.
A VSV minden korábbinál hatékonyabbnak bizonyult a hörcsögök ellenében, a kísérletben részt vett összes állat 3 napon belül elpusztult, miközben az ebolás betegekhez hasonló tüneteket mutattak. A súlycsökkenés és a többszervi elégtelenség mellett súlyos szemgyulladás lépett fel nálunk, testükön fekélyek jelentek meg. A vírusszint a kutatásról tudósító portál szerint általánosságban nagyon magas volt a szervezetükben.
Új vírus született Kínában
Ugyan a vírus létrehozásának okai között a hatékony védelem szerepel az elsők között, azonban egy ténylegesen új, szupervírus jött létre a kísérletek során, ami még az eredetinél is veszélyesebb. Ez azért is fontos, mert kiemelten magas laboratóriumi védelmet és biztonsági intézkedéseket igényel a falak között tartása.
A Rutgers Egyetem kémiai biológusa dr. Richard Ebright szerint azonban nem kell tartanunk attól, hogy a laborból esetlegesen kitörve járványt okozzon, azt azonban még nem tudják, hogy emberekre fertőző-e.
Arról hogy hogyan jöttek létre az első oltások, itt olvashatsz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés